Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

13 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Δεν είσαι Κατ 5 έτσι? Εννοώ υπάγεσαι στο 116 9α?

Για να μην μπερδευόμαστε με τις διάφορες περιπτώσεις μου που εκκρεμούν :

Περίπτωση 1. Κατηγορία 4 , σε αρχαιολογικό χώρο μόνο ( όχι παραδοσιακό ) για την οποία έχω θετική γνωμοδότηση Τ.Σ. χωρίς προσαρμογές και ψάχνομαι για τη συνέχεια

Περίπτωση 2 . Κατηγορία 4 , σε αρχαιολογικό χώρο , ιστορικό τόπο και παραδοσιακό . Στη συνεδρίαση του Τ.Σ. υπήρχε θετική γνωμοδότηση Νεωτέρων και ΕΦΑ αλλά το Τ.Σ. ανέβαλε το θέμα όπως προανέφερα .

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι για το πρώτο, που συζητάμε, καταθέτεις στο ΤΣ και μετά στην επιτροπή. Μέχρι τις 11-05 απλώς δεν υπήρχε η επιλογή του ΚΕΣΑ άρα τελείωνες. Τώρα σου λέει πήγαινε ΚΕΣΑ. Αν πήρες την έγκριση πριν τις 11-05 τότε μπορείς να σφυρίξεις και κλέφτικα...δε ξέρω. Το καλό είναι ότι δε σου είπανε να αλλάξεις κάτι.Υποθέτω ότι και εσύ δεν έχεις αποφασίσει, ενώ ξέρεις, αν θα πας ορθά ή...ορθότερα άρα φέξε μου και γλίστρησα. σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Με την απόφαση ΥΠΠΟ (όχι την απλή γνωμοδότηση του ΤΣΜ) ακολουθείται η διαδικασία των τελευταίων εδαφίων της παρ.9α όπως τροποποιήθηκε κατά τα όργανα (ΚΕΣΑ).

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2020 at 10:56 ΠΜ, kan62 said:

Με την απόφαση ΥΠΠΟ (όχι την απλή γνωμοδότηση του ΤΣΜ) ακολουθείται η διαδικασία των τελευταίων εδαφίων της παρ.9α όπως τροποποιήθηκε κατά τα όργανα (ΚΕΣΑ).

Kan62  , την απόφαση ΥΠΠΟ που αναφέρεις μετά την γνωμοδότηση Τ.Σ. ποιος την δίνει ( δηλαδή ποια επιτροπή ), για να ακολουθήσει η διαδικασία ΚΕΣΑ ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, kan62 said:

Αυτός που ζήτησε τη γνωμοδότηση του Τοπικού. Συνήθως ο έφορος.

Δηλαδή σε περίπτωση αρχαιολογικού χώρου ο έφορος αρχαιοτήτων  και σε διπλοχαρακτηρισμένο ο Προϊστάμενος ΝΕΩΤΕΡΩΝ ?

Και το γεγονός ότι έχουν γνωμοδοτήσει πριν την νέα τροποποιητική απόφαση  περί αρμοδιοτήτων , θα πρέπει να σταλεί και ΚΕΣΑ ? 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Οι περιφερειακοί διευθυντές (έφορος και αναστήλωσης) γνωμοδοτούν με πράξη τους κατά την αρμοδιότητά του ο καθένας ξεχωριστά. Τις περισσότερες φορές θέλουν τη γνώμη του τοπικού για να εκδώσουν αυτή την πράξη.

Οι γνωμοδοτήσεις τους (δυνατότητα υπαγωγής) είναι προαπαιτούμενο για να εξετασθεί η υπαγωγή πλέον από την επιτροπή (τώρα είναι το ΚΕΣΑ).

Υπάρχουν περιπτώσεις που ο διευθυντής απαντά κατευθείαν ότι είναι δυνατή η υπαγωγή του αυθαιρέτου γιατί δεν υπάρχει κάποια αρμοδιότητα ΥΠΠΟ (πχ εσωτερικό κτηρίου ή αυθαιρεσία σε ακάλυπτο που δεν περιλαμβάνει εκσκαφή ή το αυθαίρετο δεν είναι πλησίον).

Επίσης οι διευθυντές μπορεί να παραπέμψουν το αίτημα ιεραρχικά παραπάνω (όταν ανήκει σε αρμοδιότητα κεντρικών συμβουλίων ή η αυθαιρεσία ξεπερνάει κάποια μεγέθη μέχρι τα οποία έχουν αρμοδιότητα οι ίδιοι).

Link to comment
Share on other sites

Σε αρχαιολογικό χώρο (ούτε Α ούτε Β), σε πόλη. Στο σύστημα διαχείρισης στη καρτέλα Παραδοσιακό-Διατηρητέο διαλέγουμε εντός προστ. περιοχών  με διαδικασία επιτροπής;

και στα φύλλα καταγραφής στο κουτάκι προστατευόμενη περιοχή δεν το διαλέγουμε μιας και δεν ειναι natura, αιγιαλός κτλ?

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zulumpo said:

Σε αρχαιολογικό χώρο (ούτε Α ούτε Β), σε πόλη. Στο σύστημα διαχείρισης στη καρτέλα Παραδοσιακό-Διατηρητέο διαλέγουμε εντός προστ. περιοχών  με διαδικασία επιτροπής;

και στα φύλλα καταγραφής στο κουτάκι προστατευόμενη περιοχή δεν το διαλέγουμε μιας και δεν ειναι natura, αιγιαλός κτλ?

Ευχαριστώ

1. Σωστά , επιλέγουμε εντός με διαδικασία επιτροπής

2.  Επιλέγουμε και το ΄΄κουτάκι΄΄ προστατευόμενη , επειδή ο αρχαιολογικός χώρος (πόλη) , είναι προστατευόμενη περιοχή με το ν. 3028/02.

edit

Σε κάποια παλιά απάντηση μου σε σχετικό ερώτημα , λανθασμένα είχα τοποθετηθεί κι εγώ , ότι προσωπικά εγώ βάζω μόνο natura ή αιγιαλό, που ήταν λάθος μου.

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.