Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

27 λεπτά πριν, venezia said:

1. Σωστά , επιλέγουμε εντός με διαδικασία επιτροπής

2.  Επιλέγουμε και το ΄΄κουτάκι΄΄ προστατευόμενη , επειδή ο αρχαιολογικός χώρος (πόλη) , είναι προστατευόμενη περιοχή με το ν. 3028/02.

edit

Σε κάποια παλιά απάντηση μου σε σχετικό ερώτημα , λανθασμένα είχα τοποθετηθεί κι εγώ , ότι προσωπικά εγώ βάζω μόνο natura ή αιγιαλό, που ήταν λάθος μου.

οκ για το 1.

για το 2 όμως άρθρο 94 ν4495/17->που βρίσκονται εντός προστατευόμενων περιοχών, δηλαδή εντός περιοχών Natura, δασών, ρεμάτων, αιγιαλού-παραλίας και αρχαιολογικού χώρου ζώνης Α. Ζώνη Α είναι πολυ αυστηρη κατάσταση....

Αλλά εγώ δεν εμπίπτω σε αυτά άρα νομίζω πως δεν το επιλέγω κατά την γνώμη μου και το νόμο 4495.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, zulumpo said:

οκ για το 1.

για το 2 όμως άρθρο 94 ν4495/17->που βρίσκονται εντός προστατευόμενων περιοχών, δηλαδή εντός περιοχών Natura, δασών, ρεμάτων, αιγιαλού-παραλίας και αρχαιολογικού χώρου ζώνης Α. Ζώνη Α είναι πολυ αυστηρη κατάσταση....

Αλλά εγώ δεν εμπίπτω σε αυτά άρα νομίζω πως δεν το επιλέγω κατά την γνώμη μου και το νόμο 4495.

Συμφωνώ οι προστατευόμενες περιοχές είναι αυτές που αναφέρεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετες κατασκευές & χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό & προστατευόμενες περιοχές: Νέες οδηγίες προς τις αρμόδιες επιτροπές

πηγη

https://www.b2green.gr/el/post/81925/afthairetes-kataskeves-kai-chriseis-se-paradosiako-oikismo-kai-prostatevomenes-perioches-nees-odigies-pros-tis-armodies-epitropes

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

25 λεπτά πριν, zulumpo said:

οκ για το 1.

για το 2 όμως άρθρο 94 ν4495/17->που βρίσκονται εντός προστατευόμενων περιοχών, δηλαδή εντός περιοχών Natura, δασών, ρεμάτων, αιγιαλού-παραλίας και αρχαιολογικού χώρου ζώνης Α. Ζώνη Α είναι πολυ αυστηρη κατάσταση....

Αλλά εγώ δεν εμπίπτω σε αυτά άρα νομίζω πως δεν το επιλέγω κατά την γνώμη μου και το νόμο 4495.

9 λεπτά πριν, janna said:

Συμφωνώ οι προστατευόμενες περιοχές είναι αυτές που αναφέρεις.

 

 

Συνάδελφε δεν κατάλαβα γιατί αναφέρεις το άρθρο 94 , υποθέτω εκ παραδρομής

Ξαναγράφω το σχετικό άρθρο 116 , βάσει του οποίου προκύπτει ( κατά τη δική μου ερμηνεία ) ότι οι αρχαιολογικοί χώροι είναι περιοχές προστασίας

9.α) Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 96, καθώς και πολεοδομικές παραβάσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81, σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν. 3028/2002, εξαιρούμενων των ζωνών Α'

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Αυθαίρετες κατασκευές & χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό & προστατευόμενες περιοχές: Νέες οδηγίες προς τις αρμόδιες επιτροπές

πηγη

https://www.b2green.gr/el/post/81925/afthairetes-kataskeves-kai-chriseis-se-paradosiako-oikismo-kai-prostatevomenes-perioches-nees-odigies-pros-tis-armodies-epitropes

dimitri μάλλον ο τίτλος του άρθρου είναι λανθασμένος όσον αφορά τις προστατευόμενες περιοχές . Οι οδηγίες του ΣΑΔΑΣ αφορούν τις αρμοδιότητες των Σ.Α. που γνωμοδοτούν μόνο για παραδοσιακούς και όχι για προστατευόμενες περιοχές .  Κάτι τέτοια άρθρα είναι που περιπλέκουν την ήδη περίπλοκη νομοθεσία .

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, zulumpo said:

Αλλά εγώ δεν εμπίπτω σε αυτά άρα νομίζω πως δεν το επιλέγω κατά την γνώμη μου και το νόμο 4495.

Αυτός ο νόμος αντιστοιχεί και σε κάποια πλατφόρμα και αυτή σε κάποια "κουμπάκια επιλογής". Οπότε :

1. Το πάνω "κουμπάκι" (εκτός φύλλου καταγραφής) είναι για να διακρίνεται η υπαγωγή ως ανήκουσα στα άρθρα 116-117 (οπότε το πρόστιμο ελαφρύνεται κατά 20%, αρ.102.παρ.2.δ) και δευτερευόντως αν το σύστημα θα περιμένει την έγκριση της επιτροπής.

2. Με το κάτω "κουμπάκι" (στο φύλλο καταγραφής) τιμωρείται η αυθαιρεσία με 10% επιπλέον πρόστιμο  (αρ.102.παρ.3.α) όταν για την περιοχή υπάρχει ειδικό ΠΔ όρων δόμησης προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

venezia,

Η "ανακολουθία" πρεπει να οφειλεται στην τροποποιηση/συμπληρωση του τιτλου του 116. Αυτον παραθετει η ανακοινωση

[προφανως δεν γινονταν να γραψει τον μισό...]  εστω και αν στο  κειμενο αναφερετα σε "μερος" του ολου αρθρου.

"Άρθρο 116
Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό και προστατευόμενες περιοχές."

Κατα τα λοιπα, πρεπει να εχουν βγει 3 ή 4 σχετικες "διευκρινιστικες"

Καλη δυναμη σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

venezia,

Η "ανακολουθία" πρεπει να οφειλεται στην τροποποιηση/συμπληρωση του τιτλου του 116. Αυτον παραθετει η ανακοινωση

[προφανως δεν γινονταν να γραψει τον μισό...]  εστω και αν στο  κειμενο αναφερετα σε "μερος" του ολου αρθρου.

"Άρθρο 116
Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό και προστατευόμενες περιοχές."

Κατα τα λοιπα, πρεπει να εχουν βγει 3 ή 4 σχετικες "διευκρινιστικες"

Καλη δυναμη σε όλους.

Στο παρακάτω link ο σωστός τίτλος του άρθρου (και όχι όπως τον γράφει το b2green) :

Οδηγία ΣΑΔΑΣ – ΠΕΑ αναφορικά με τη λειτουργία των Συμβουλίων Αρχιτεκτονικής (ΣΑ) ως Επιτροπές του άρθρου 116 του Ν. 4495/2017

https://www.sadas-pea.gr/odigia-sadas-pea-anaforika-me-ti-leitoyrgia-ton-symvoylion-architektonikis-sa-os-epitropes-toy-arthroy-116-toy-n-4495-2017/

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Εδώ ο Σύλλογος δίνει οδηγίες όντως για ΣΑ/ΚΕΣΑ και παραδοσιακούς/προστατευόμενους, εκ του περισσού ... όμως βάζει εμβόλιμα και αυτό :

Με βάση τις παραπάνω διατάξεις, όταν τα ΣΑ κρίνουν περιπτώσεις που αφορούν στον ρόλο τους της υποκατάστασης των Επιτροπών του άρθρου 116, δεν ισχύει η διάταξη του άρθρου 3 παρ. 2 της ΥΑ της 31ης/1ου/2020 με αριθμό: ΥΠΕΝ 11170 που ορίζει ότι:

“..Η γνωμοδότηση δεν περιλαμβάνει προτάσεις ή κατευθύνσεις για την αναζήτηση άλλων «βέλτιστων» λύσεων. Κατά συνέπεια, αφ’ ενός μεν τα μέλη των Σ.Α. δεν είναι αρμόδια να υποδεικνύουν κεντρικές ιδέες ή να κατευθύνουν την υπό εξέταση μελέτη σε συγκεκριμένες αρχιτεκτονικές επιλύσεις παρεμβαίνοντας στην αρχιτεκτονική σύνθεση, αφ’ ετέρου δε, οι μελετητές δεν πρέπει να ζητούν ή να αναμένουν από τα μέλη του Συμβουλίου να τους υποδεικνύουν εναλλακτικές αρχιτεκτονικές λύσεις που να βελτιώνουν την πρότασή τους...”

Δεν υπάρχει κάποια μελέτη για την οποία γνωμοδοτεί το ΣΑ. Εκτός αν ονομάζουμε την αποτύπωση μελέτη ...

Οπότε, ΕΜΜΟΝΗ ή ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ ;

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, kan62 said:

 

2. Με το κάτω "κουμπάκι" (στο φύλλο καταγραφής) τιμωρείται η αυθαιρεσία με 10% επιπλέον πρόστιμο  (αρ.102.παρ.3.α) όταν για την περιοχή υπάρχει ειδικό ΠΔ όρων δόμησης προστασίας.

 

Ακριβώς!, όοοοοοταν υπάρχει ειδικό Π.Δ. όρων δόμησης προστασίας. Και αυτά τα βγάζει το υπουργ. πολιτισμο... π.χ.. Όταν είμαστε σε αρχαιολογικό χώρο που δεν έχουν καθοριστεί ζώνες και δεν υπάρχει αυτο το Π.Δ. , δεν χρεώνουμε τον πελάτη το 10%. (ασχέτως αν πρέπει να περάσει από επιτροπή)

Υπάρχουν άλλες περιοχές που είναι ζώνης Α που δεν επιτρέπεται εκεί απολύτως τίποτα, ούτε η καλλιέργεια.., και υπάρχουν άλλες περιοχές τύπου Β που έχουν περιορισμούς (ειδικό Π.Δ. όρων δόμησης προστασίας), εκει το χρεώνεται το 10%.

Έτσι τα έχω καταλάβει.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.