Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

H απαγόρευση  ( ι ) του αρθρου 89 λέει  :

"
σε αρχαιολογικό χώρο εκτός Ζώνης Α,
εκτός αν δεν απαγορευόταν η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης [...] "

Εχω περίπτωση κτίσματος  όπου

κατά τον χρόνο κατασκευής υπήρχε ακτίνα προστασίας αρχαιολογικού χώρου με πλήρη απαγόρευση  δόμησης ,
ενώ αργότερα   καταργήθηκε η ακτίνα προστασίας και θεσπίστηκε Β Ζωνη όπου η δόμηση πλέον επιτρέπεται υπό όρους ( φυσικά κατόπιν εγκρίσεως ΥΠΠΟ )

και αυτό ισχύει και σήμερα.

Τακτοποιείται ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/9/2020 at 6:10 ΜΜ, avgoust said:

H απαγόρευση  ( ι ) του αρθρου 89 λέει  :

"
σε αρχαιολογικό χώρο εκτός Ζώνης Α,
εκτός αν δεν απαγορευόταν η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης [...] "

Εχω περίπτωση κτίσματος  όπου

κατά τον χρόνο κατασκευής υπήρχε ακτίνα προστασίας αρχαιολογικού χώρου με πλήρη απαγόρευση  δόμησης ,
ενώ αργότερα   καταργήθηκε η ακτίνα προστασίας και θεσπίστηκε Β Ζωνη όπου η δόμηση πλέον επιτρέπεται υπό όρους ( φυσικά κατόπιν εγκρίσεως ΥΠΠΟ )

και αυτό ισχύει και σήμερα.

Τακτοποιείται ή όχι ?

Ενδιαφέρουσα η περίπτωση σου συνάδελφε . Κατά τη γνώμη μου πάντα , όπως είναι διατυπωμένο το άρθρο δεν τακτοποιείται , επειδή το αυθαίρετο κατασκευάστηκε όταν υπήρχε πλήρης απαγόρευση . Που να τα είχε προβλέψει όλα ο νομοθέτης . Ας ελπίζουμε στον επόμενο νόμο αυθαιρέτων .

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογες παρακάτω περιπτώσεις . Έχω στείλει τα ερωτήματα στο ΚΕΣΑ και περιμένω απάντηση όπως μου είπαν από τη νομική τους Υπηρεσία .

1ον . Αν αιτήσεις υπαγωγής στο Ν.4495/17 ,  σε αρχαιολογικούς χώρους ( όχι παραδοσιακούς - διπλοχαρακτηρισμένους ),  που έχουν υποβληθεί ( πριν τις
11/05/2020 , περί μεταφοράς των αρμοδιοτήτων στο ΚΕΣΑ αποφ.ΥΠΕΝ 43429/460) , στα αρμόδια Τοπικά  Συμβούλια του ΥΠΠΟ ( με θετική γνωμοδότηση της αρμόδιας Εφορείας Αρχαιοτήτων ) και έχουν λάβει σχετική θετική έγκριση υπαγωγής από το Τοπικό Συμβούλιο ΥΠΠΟ ,
 

μπορούν να περαιώσουν την διαδικασία υπαγωγής  στο νόμο ? ή απαιτείται και η γνωμοδότηση ΚΕΣΑ ?

2ον . Αν για αιτήματα υπαγωγής στο Ν.4495/17 , σε διπλοχαρακτηρισμένους τόπους (  αρχαιολογικοί χώροι και παραδοσιακοί οικισμοί κλπ ) , προκειμένου
να γνωμοδοτήσει το ΚΕΣΑ , σύμφωνα με το άρθρο 5 της παραπάνω απόφασης ,

απαιτείται ή όχι και προηγούμενη γνωμοδότηση κάποιας επιτροπής του ΥΠΠΟ ?

Επίσης κάποιοι συνάδελφοι έχουν υποβάλει στο ΚΕΣΑ και ενέκρινε υποθέσεις σε διπλοχαρακτηρισμένους ( αρχαιολογικό και ιστορικό τόπο και παραδοσιακό ) χωρίς εισηγήσεις Νεωτέρων Αρχαιολογίας και Τοπικού Συμβουλίου !! Τι τελικά ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2020 at 2:37 ΜΜ, venezia said:

Συνάδελφοι έχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογες παρακάτω περιπτώσεις . Έχω στείλει τα ερωτήματα στο ΚΕΣΑ και περιμένω απάντηση όπως μου είπαν από τη νομική τους Υπηρεσία .

1ον . Αν αιτήσεις υπαγωγής στο Ν.4495/17 ,  σε αρχαιολογικούς χώρους ( όχι παραδοσιακούς - διπλοχαρακτηρισμένους ),  που έχουν υποβληθεί ( πριν τις
11/05/2020 , περί μεταφοράς των αρμοδιοτήτων στο ΚΕΣΑ αποφ.ΥΠΕΝ 43429/460) , στα αρμόδια Τοπικά  Συμβούλια του ΥΠΠΟ ( με θετική γνωμοδότηση της αρμόδιας Εφορείας Αρχαιοτήτων ) και έχουν λάβει σχετική θετική έγκριση υπαγωγής από το Τοπικό Συμβούλιο ΥΠΠΟ ,
 

μπορούν να περαιώσουν την διαδικασία υπαγωγής  στο νόμο ? ή απαιτείται και η γνωμοδότηση ΚΕΣΑ ?

2ον . Αν για αιτήματα υπαγωγής στο Ν.4495/17 , σε διπλοχαρακτηρισμένους τόπους (  αρχαιολογικοί χώροι και παραδοσιακοί οικισμοί κλπ ) , προκειμένου
να γνωμοδοτήσει το ΚΕΣΑ , σύμφωνα με το άρθρο 5 της παραπάνω απόφασης ,

απαιτείται ή όχι και προηγούμενη γνωμοδότηση κάποιας επιτροπής του ΥΠΠΟ ?

 

Επίσης κάποιοι συνάδελφοι έχουν υποβάλει στο ΚΕΣΑ και ενέκρινε υποθέσεις σε διπλοχαρακτηρισμένους ( αρχαιολογικό και ιστορικό τόπο και παραδοσιακό ) χωρίς εισηγήσεις Νεωτέρων Αρχαιολογίας και Τοπικού Συμβουλίου !! Τι τελικά ισχύει ?

Είχαμε κανά νέο συνάδελφε? Γιατι εχω το ίδιο θέμα και γω με μια οριζόντια σε αρχαιολογικό χώρο (μόνο αρχαιολογικό), εχω τη θετική απόφαση του τοπικου και δεν ξέρω αν μπορώ να την κλεισω τη δήλωση!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Panagiotis Z said:

Είχαμε κανά νέο συνάδελφε? Γιατι εχω το ίδιο θέμα και γω με μια οριζόντια σε αρχαιολογικό χώρο (μόνο αρχαιολογικό), εχω τη θετική απόφαση του τοπικου και δεν ξέρω αν μπορώ να την κλεισω τη δήλωση!

Δυστυχώς τίποτα ακόμη .....

Link to comment
Share on other sites

Για να "κλείσει" η δήλωση απαιτείται να ενημερωθεί ο φορέας του ηλεκτρονικού συστήματος για να την κλείσει.

Η ενημέρωσή του γίνεται μόνο από την επιτροπή.

Οπότε αν δεν υπάρξει αυτή η ενημέρωση πως θα κλείσει ;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, kan62 said:

Για να "κλείσει" η δήλωση απαιτείται να ενημερωθεί ο φορέας του ηλεκτρονικού συστήματος για να την κλείσει.

Η ενημέρωσή του γίνεται μόνο από την επιτροπή.

Οπότε αν δεν υπάρξει αυτή η ενημέρωση πως θα κλείσει ;

Πριν την μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στο  ΚΕΣΑ οι επιτροπές του αρθ.12 δεν ενημέρωναν  το σύστημα ( τουλάχιστον στην δική μου περιφέρεια ). Εμείς ανεβάζαμε το πόρισμα και το ΤΕΕ άνοιγε τη δήλωση για περαίωση . Μήπως ισχύει το ίδιο και τώρα για το ΚΕΣΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Και τότε πως την ανεβάζατε ; Κανονικά ως δικαιολογητικό ή με ξεχωριστή διαδικασία-παραπομπή στους χειριστές του συστήματος ;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, kan62 said:

Και τότε πως την ανεβάζατε ; Κανονικά ως δικαιολογητικό ή με ξεχωριστή διαδικασία-παραπομπή στους χειριστές του συστήματος ;

Με αίτημα  στο ηλεκτρονικό σύστημα ΤΕΕ ,  για άνοιγμα της δήλωσης , ανεβάζοντας ταυτόχρονα και το θετικό πόρισμα της Επιτροπής.

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ανέφερα. Η ειδική διαδικασία είναι η ασφαλιστική δικλείδα ώστε να μην υπάρξει υπαγωγή χωρίς την απόφαση της επιτροπής/ΚΕΣΑ.

Εφόσον λοιπόν ενημέρωση για την απόφαση δεν υπάρχει, δεν κλείνει και η υπαγωγή. Και πριν το Μάϊο και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.