Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

33 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Ξαναδιάβασε το 116 παρ.9.α. :(το άρθρο με το οποίο ρυθμίζεις)

9. α) Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 96, καθώς και πολεοδομικές
παραβάσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81,
σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο
περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν.3028/2002, εξαιρουμένων των ζωνών
Α με την επιφύλαξη της περίπτωσης θ' της παραγράφου 2 του άρθρου 89 του παρόντος, καθώς και σε
τόπους που έχουν διπλό χαρακτηρισμό (όπως παραδοσιακός οικισμός και ιστορικός τόπος)
τακτοποιούνται κατόπιν γνωμοδότησης του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού με την εξής
διαδικασία ....

Ένας είναι ο τρόπος ρύθμισης αυθαιρέτων...απλά υπάρχουν αυθαίρετα και πολεοδομικές παραβάσεις του άρθρου 81.Όλα αυθαίρετα είναι...Δεν ξέρω πώς να σε πείσω γι αυτό.Θα αρχίσω να αμφιβάλλω κι εγώ..Περίμενε να σου επιβεβαιώσει τα παραπάνω και κάποιος άλλος συνάδελφος.:)

 

Κρατάω αυτά που μου είπες 😉.. Ευχαριστώ για το χρόνο σου! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω περιπτώσεις αυθαιρέτων που βρίσκονται σε αρχαιολογικό χώρο.
Αυτές προφανώς θα περάσουν από την αρμόδια ΕΦΑ.
Όταν περάσουν πρέπει να περάσω από κάποια άλλη επιτροπή ή τελειώνει εκεί η υπόθεση και ολοκληρώνω εγώ την υπαγωγή;

Ρωτάω γιατί έχω άλλες περιπτώσεις που είναι σε αρχαιολογικό χώρο που είναι ταυτόχρονα και ιστορικός τόπος ή παραδοσιακός οικισμός.
Εκεί θα περάσω από την αρμόδια Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων και από την επιτροπή του Ν4495.

Αλλά όπως ρώτησα και παραπάνω, όταν είμαι σε αρχαιολογικό χώρο μόνο, τότε περνάω μόνο από την ΕΦΑ και τέλος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, domerg87 said:

Αλλά όπως ρώτησα και παραπάνω, όταν είμαι σε αρχαιολογικό χώρο μόνο, τότε περνάω μόνο από την ΕΦΑ και τέλος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Περνάς και από ΚΕ.Σ.Α ....

Α. Π.: ΥΠΕΝ/∆ΕΣΕ∆Π/43729/460 / 11.05.2020
Άρθρο 5

Μέχρι τη συγκρότηση της Επιτροπής της παραγράφου 9.α του άρθρου 116 του ν.
4495/2017, όπως ισχύει, τις αρμοδιότητες που αποδίδονται σε αυτήν ασκεί το οικείο
Κεντρικό Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (ΚΕ.Σ.Α., ΚΕ.Σ.Α.ΜΑ.Θ ή ΚΕ.Σ.Α.Α.) του άρθρου 13 του ν.
4495/2017

Καλό κουράγιο 😀
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσον αφορά την προηγούμενη ερωτοαπάντηση του συναδέλφου. Μια απορία την οποία έχω και εγώ. Η παρ. 9 του άρθρου 116 ορίζει ως προθεσμία 60 ημέρες μέχρι να απαντήσει το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Έστω ότι δεν απαντάει σε 60 ημέρες. Υποχρεούται ο ιδιώτης να ρωτήσει το Κεντρικό Αρχιτεκτονικό Συμβούλιο εν συνεχεία με δική του πρωτοβουλία; Το ΦΕΚ δεν γράφει αυτό πουθενά.

και έστω ότι δεν το ρωτάει, και λάβει την απάντηση από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, όταν την λάβει π.χ. 6 μήνες. Υποχρεούται να κάνει τίποτα άλλο; Ο νόμος ορίζει συγκεκριμένες προθεσμίες.

Και αν όντως έχει περάσει συνάδελφος από ΚΕΣΑ ας αναφέρει την εμπειρία του...

Γιατί εγώ το μόνο ΚΕΣΑ που βρίσκω είναι ένα στην Αθήνα (παλιότερα υπήρχαν και στις περιφέρειες;)

:confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zulumpo said:

Όσον αφορά την προηγούμενη ερωτοαπάντηση του συναδέλφου. Μια απορία την οποία έχω και εγώ. Η παρ. 9 του άρθρου 116 ορίζει ως προθεσμία 60 ημέρες μέχρι να απαντήσει το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Έστω ότι δεν απαντάει σε 60 ημέρες. Υποχρεούται ο ιδιώτης να ρωτήσει το Κεντρικό Αρχιτεκτονικό Συμβούλιο εν συνεχεία με δική του πρωτοβουλία; Το ΦΕΚ δεν γράφει αυτό πουθενά.

και έστω ότι δεν το ρωτάει, και λάβει την απάντηση από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, όταν την λάβει π.χ. 6 μήνες. Υποχρεούται να κάνει τίποτα άλλο; Ο νόμος ορίζει συγκεκριμένες προθεσμίες.

Και αν όντως έχει περάσει συνάδελφος από ΚΕΣΑ ας αναφέρει την εμπειρία του...

Γιατί εγώ το μόνο ΚΕΣΑ που βρίσκω είναι ένα στην Αθήνα (παλιότερα υπήρχαν και στις περιφέρειες;)

:confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Εφόσον δεν λάβεις απάντηση εντός 60 ημερών , στέλνεις τα δικαιολογητικά στο ΚΕΣΑ Αθηνών , με δική σου πρωτοβουλία , ( επισυνάπτοντας και την αναπάντητη αίτηση προς ΥΠΠΟ με τον αριθ. πρωτοκόλλου που αποδεικνύει την παρέλευση του χρόνου .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, venezia said:

Εφόσον δεν λάβεις απάντηση εντός 60 ημερών , στέλνεις τα δικαιολογητικά στο ΚΕΣΑ Αθηνών , με δική σου πρωτοβουλία , ( επισυνάπτοντας και την αναπάντητη αίτηση προς ΥΠΠΟ με τον αριθ. πρωτοκόλλου που αποδεικνύει την παρέλευση του χρόνου .

Ευχαριστώ

Τι έχεις πραγματοποιήσει αυτή την διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, zulumpo said:

Ευχαριστώ

Τι έχεις πραγματοποιήσει αυτή την διαδικασία;

Όχι γιατί είχα εμπρόθεσμη απάντηση ΥΥΠΟ , αλλά για τις τυχόν καθυστερημένες επικοινώνησα με την γραμματέα (τηλ 2106475101-03).

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2020 at 3:56 ΜΜ, venezia said:

Όχι γιατί είχα εμπρόθεσμη απάντηση ΥΥΠΟ , αλλά για τις τυχόν καθυστερημένες επικοινώνησα με την γραμματέα (τηλ 2106475101-03).

εμπροθεσμη ή μη είχα την εντύπωση ότι πάλι θέλει κεσα... Ένας συνάδελφος που να έχει περάσει από κεσα, ή άλλη περιφερειακή κεσα υπάρχει;

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zulumpo said:

εμπροθεσμη ή μη είχα την εντύπωση ότι πάλι θέλει κεσα... Ένας συνάδελφος που να έχει περάσει από κεσα, ή άλλη περιφερειακή κεσα υπάρχει;

Γίνομαι πιο σαφής . Στην δική μου περίπτωση είχα απαντήσεις απο ΥΠΠΟ εντός 60 ημερών . Έχω υποβάλει το αίτημα στο ΚΕΣΑ και περιμένω τη συνεδρίαση  . Στην περίπτωσή σου , εφόσον πέρασαν οι 60μέρες αναπάντητες υποβάλεις αίτημα στο ΚΕΣΑ .  Σε πρώτη φάση στέλνεις αίτηση με τα δικαιολογητικά σε  ηλεκτρονική μορφή (pdf) και εν συνεχεία όταν εγκριθεί η υπαγωγή τα στέλνεις και σε έντυπη μορφή για να σφραγισθούν  . Το τηλέφωνο που έγραψα παραπάνω (τηλ 2106475101-03) είναι της γραμματέας του ΚΕΣΑ που μπορείς να καλέσεις για διευκρινίσεις επί της διαδικασίας .

Στο link

http://www.ypeka.gr/el-gr/Χωροταξία-και-Αστικό-Περιβάλλον/Γνωμοδοτήσεις-ΚΕΣΑ  

αναρτώνται τα θέματα των συνεδριάσεων ΚΕΣΑ

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, venezia said:

Γίνομαι πιο σαφής . Στην δική μου περίπτωση είχα απαντήσεις απο ΥΠΠΟ εντός 60 ημερών . Έχω υποβάλει το αίτημα στο ΚΕΣΑ και περιμένω τη συνεδρίαση  . Στην περίπτωσή σου , εφόσον πέρασαν οι 60μέρες αναπάντητες υποβάλεις αίτημα στο ΚΕΣΑ .  Σε πρώτη φάση στέλνεις αίτηση με τα δικαιολογητικά σε  ηλεκτρονική μορφή (pdf) και εν συνεχεία όταν εγκριθεί η υπαγωγή τα στέλνεις και σε έντυπη μορφή για να σφραγισθούν  . Το τηλέφωνο που έγραψα παραπάνω (τηλ 2106475101-03) είναι της γραμματέας του ΚΕΣΑ που μπορείς να καλέσεις για διευκρινίσεις επί της διαδικασίας .

Στο link

http://www.ypeka.gr/el-gr/Χωροταξία-και-Αστικό-Περιβάλλον/Γνωμοδοτήσεις-ΚΕΣΑ  

αναρτώνται τα θέματα των συνεδριάσεων ΚΕΣΑ

Πάντως κάποιο λάθος έχει γραφτεί στον νόμο, ο οποίος απαιτεί εγκύκλιο.

Δεν νοείται στην κατ. 1-4 να θέλει Υππο και Κεσα. Ενώ στην κατ. 5 μόνο Υππο. Εξυπακούται και είναι προφανές ότι αυτό είναι λάθος, και δεν είχε σκοπό αυτό ο νομοθέτης.

Πάντως εκτός του Κεσα υπάρχουν και άλλα Κεσα, έτσι τουλάχιστον αναφέρουν. Ποια είναι αυτά; άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.