Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

7 λεπτά πριν, nik said:

Αν μπορείς πες μου ποια περίπτωση έχεις περάσει ? Σε τι ήσουν ? Παραδοσιακό οικισμό, ιστορικό κέντρο, αρχαιολογικό χώρο ? 

Ποια παράγραφο εφάρμοσες και που έκανες αίτηση ? 

Εγώ πάω με παράγραφο 9 του άρθρου 116 επειδή είμαι σε αρχαιολογικό χώρο (Πειραιάς). Οπότε ξεκινάω με την εφορεία αρχαιοτήτων η οποία υποτίθεται θα βγάλει κάποια γνωμοδότηση εντός λέει 60 ημερών. 

Αφού βγει θα πάω.....ΚΑΙ σε μία επταμελή επιτροπή που δεν ξέρω τι έιναι και η οποία κάνει άλλους δύο μήνες....Τι είναι αυτή η επιτροπή ? Μήπως πρέπει να πάω ΣΑ ? Και τέλος πάντων ποιος θα μου απαντήσει για όλα αυτά έγκυρα να ξέρω τι θα κάνω ? 

Πας εφα, περιμένεις, έαν περάσουν πολλοί μήνες αναμονής χρησιμοποιείς την απόφαση της έφα'ς για υπαγωγή όταν βγεί. Δεν πας στην άγνωστη επιστροπή που ούτε οι ίδιοι γνωρίζουν σε ποιες περιοχές έχουν αρμοδιότητα, ειδικά σε περιοχές αποκλειστικής αρμοδιότητας της αρχαιολογίας. Τελείωσε και αυτό το παραμύθι...

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, nik said:

Μπορεί να μου πεις ποια περίπτωση επιλέγω ? Πάω στην ΕΦΑ πριν την υπαγωγή ή μετά ?

 

Untitled.png.ec1bf72afdf541b0fe8108c2a6647885.png

δεν βλέπω κάποια εικόνα. Πάντως πληρώνεις παράβολο, αρχική υποβολή, και μετά εφα.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, nik said:

 Untitled.png.c07090181f928daabc091650fac5465b.png

Εισαι εκτός παραραδοσιακού/τμήματος πόλης->όχι

Είσαι εντός παραδοσιακού οικισμού->όχι

Είσαι εντός προστατευόμενης περιοχής->ναι

Εισαι σε διατηρητέο κτίριο->όχι

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nik said:

Αν μπορείς πες μου ποια περίπτωση έχεις περάσει ? Σε τι ήσουν ? Παραδοσιακό οικισμό, ιστορικό κέντρο, αρχαιολογικό χώρο ? 

1. Ποια παράγραφο εφάρμοσες και που έκανες αίτηση ? 

2. Εγώ πάω με παράγραφο 9 του άρθρου 116 επειδή είμαι σε αρχαιολογικό χώρο (Πειραιάς). Οπότε ξεκινάω με την εφορεία αρχαιοτήτων η οποία υποτίθεται θα βγάλει κάποια γνωμοδότηση εντός λέει 60 ημερών. 

3. Αφού βγει θα πάω.....ΚΑΙ σε μία επταμελή επιτροπή που δεν ξέρω τι έιναι και η οποία κάνει άλλους δύο μήνες....Τι είναι αυτή η επιτροπή ? Μήπως πρέπει να πάω ΣΑ ? Και τέλος πάντων ποιος θα μου απαντήσει για όλα αυτά έγκυρα να ξέρω τι θα κάνω ? 

1.     ΑΡΘΡΟ 116 ΠΑΡ.6

. Η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπραγμάτων δικαιωμάτων σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, για τα οποία απαιτείται έγκριση της επιτροπής του παρόντος, μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά την υποβολή των δικαιολογητικών της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 2 και την καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού του προστίμου, την υποχρέωση δε ολοκλήρωσης της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος, με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.

3.

Μετά τη γνωμοδότηση ΕΦΑ , αίτηση στο ΚΕ.Σ.Α.

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, zulumpo said:

Εισαι εκτός παραραδοσιακού/τμήματος πόλης->όχι

Είσαι εντός παραδοσιακού οικισμού->όχι

Είσαι εντός προστατευόμενης περιοχής->ναι

Εισαι σε διατηρητέο κτίριο->όχι

Ποιες είναι οι προστατευομε ες περιοχές που κάνει αναφορά σ'αυτή την παράγραφο.(εντός παραδοσιακού/τμήμα πολης/Προστατευόμενη περιοχή με  διαδικασία επιτροπης;Γιατί υπάρχει και άλλη παράγραφος η οποία αναφέρει προστατευόμενη περιοχή στα φύλλα καταγραφης και αφορά,Νατουρα,ιδιαίτερου φυσικού κάλλους.

Link to comment
Share on other sites

"σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν.3028/2002,"-άρθρο 116 παρ.9

Θα σε βοηθήσει πολύ και μια εισαγωγική ανάγνωση των άρθρων 6 και 7 του Ν.3028/2002 όπου περιγράφονται γενικά τα ακίνητα που προστατεύονται.:)

 

  • Thanks 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Επομένως αν είναι αρχαιολογικός χώρος βάζουμε τη περίπτωση προστατευόμενη περιοχή με διαδικασία επιτροπής. Αν έχουμε Νατουρα και ιστορικό τόπο βάζουμε και τις δύο περίπτωσης προστατευόμενη  αυτή  με τη διαδικασια της επιτροπης και την άλλη που αναφέρεται  στο φύλλο καταγραφής. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.