Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

56 λεπτά πριν, Χριστίνα_Πολ. said:

Καλημέρα σε όλους,

Μόλις επικοινώνησα με την υπηρεσία νεοτέρων μνημείων της περιοχής. Μου απάντησαν ότι για κατηγορία 5 γνωμοδοτεί το Τοπικό Συμβούλιο Μνημείων.

........

Τελικά θα πρέπει να γνωμοδοτήσει και το τοπικό συμβούλιο αρχιτεκτονικής μετά την εγκρίση από το ΥΠΠΟ.

Thanks

Όμως κάποιες διευκρινήσεις ακόμα...

Δηλαδή δεν απαιτείται ΚΕ.Σ.Α. και βάσει ποιας εγκυκλίου σου είπαν ότι γνωμοδοτεί το Σ.Α. !!? . Όπως προανέφερα το τοπικό μας Σ.Α. λέει ότι δεν έχει αρμοδιότητα σε διπλοχαρακτηρισμένους !!

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΕ.Σ.Α. όχι. Από την Εφορεία Νεοτέρων μου είπαν μόνο για το Τοπικό Συμβούλιο Μνημείων.

Αυτό για το Σ.Α. φαντάζομαι ότι το στηρίζουν στο ότι όλα στην συγκεκριμένη περιοχή περνάνε και από εκεί. Δεν σκέφτηκα να ρωτήσω περισσότερα για να είμαι ειλικρινής επεδή εχώ ακόμα πολύ δρόμο για να φτάσω στο Σ.Α.

Μήπως ξανά κάθε υπηρεσία κάνει τα δικά της; Πραγματικά τις χάνω. Όπως και να έχει θα ξεκινήσω με την Εφορεία Νεοτέρων και από εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας.

Για κάθε εξέλίξη θα ενημερώσω.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Χριστίνα_Πολ. said:

Είναι υπηρεσία του ΥΠΠΟ από ό,τι μου είπαν.

Κακώς το είπαν. Είναι το συμβούλιο που γνωμοδοτεί γι' αυτούς.

2 ώρες πριν, Χριστίνα_Πολ. said:

Τελικά θα πρέπει να γνωμοδοτήσει και το τοπικό συμβούλιο αρχιτεκτονικής μετά την εγκρίση από το ΥΠΠΟ.

Πάντα έτσι είναι η σειρά στα διπλοχαρακτηρισμένα.

Πρώτα εγκρίνει το ΥΠΠΟ με γνωμοδότηση από ένα συμβούλιό του (ΤΣΜ-ΚΣΝΜ-ΚΑΣ) και ακολουθεί το ΥΠΕΝ με γμωμοδότηση από τα δικά του (ΣΑ ή επιτροπές όταν-ΚΕΣΑ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Κατά την αποτύπωση ακινήτου στο οποίο έχει γίνει νομιμοποίηση στο παρελθόν,  διαπίστωσα ότι ο συνάδελφος έχει "κουνήσει" το κτίριο κατά 0,6 μέτρα και στην πραγματικότητα βρίσκονται 6 τετραγωνικά του εντός ζώνης Β. Στο συγκεκριμένο κομμάτι δεν υπάρχει υπόγειο που απαγορεύεται αλλά υπάρχει όριο ύψους 4,5 μ και το κτίριο έχει ύψος 7,2 μ. Το κομμάτι του οικοπέδου που βρίσκεται εντός αρχαιολογικής ζώνης δεν είναι άρτιο ενώ το κομμάτι που είναι εκτός είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Πέραν του ότι αν βασιστώ στην παραπάνω υπέρβαση το κτίριο είναι κατηγορία 5, δεν γνωρίζω αν τελικά στη δήλωσή μου πρέπει να λάβω υπόψιν υπέρβαση δόμησης/κάλυψης ή όχι αφού κανονικά το ακίνητο είναι οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εσύ δηλαδή θέλεις να κάνεις νέα δήλωση σε ήδη περαιωμένη δήλωση ? πως είναι δυνατόν ? Εφόσον δε έχει και υπέρβαση ύψους >20% είσαι και κατηγορία 5 .

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

To οικόπεδο είχε υπόλοιπο δόμησης και το διαπίστωσα κατά την έρευνα για την νομιμότητα του υφιστάμενου. Η νομιμοποίηση είχε γίνει επί 4178. Κατηγορία 5 δήλωση μπορώ να κάνω λόγω έκτακτης ανάγκης στην περιοχή μου.

Edited by ΜιχάληςΣπ
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

καλημέρα σας 

οικία προ του 1975 (1960) που σήμερα βρίσκεται εντός αρχαιολογικού χώρου ( δεν γνωρίζω πότε κηρύχθηκε αλλά είμαι σχεδόν βεβαίως ότι κηρύχθηκε μετά την κατασκευή της) όταν την εισάγω στο πληροφοριακό σύστημα επιλέγω προστατευόμενη περιοχή;

Επίσης, αν είναι αρχαιολογικός χώρος είναι και παραδοσιακό ή διατηρητέο τμήμα του οικισμού ή είναι διαφορετικά αυτά τα δύο;

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση από το νεωτερων είναι ότι προτείνει να αφαιρεθεί το εξωτερικό τμήμα κλιματιστικού εντος ακαλύπτου και το έστειλε για γνωμοδότηση στο τοπικό.Μετα τη γνωμοδότηση του τοπικού πρέπει να περάσει ΚΕΣΑ;πρέπει να έχει αφαιρεθεί το κλιματιστικό ή να περιμένω την απαντηση και των άλλων δύο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, janna said:

Η απαντηση από το νεωτερων είναι ότι προτείνει να αφαιρεθεί το εξωτερικό τμήμα κλιματιστικού εντος ακαλύπτου και το έστειλε για γνωμοδότηση στο τοπικό.Μετα τη γνωμοδότηση του τοπικού πρέπει να περάσει ΚΕΣΑ;πρέπει να έχει αφαιρεθεί το κλιματιστικό ή να περιμένω την απαντηση και των άλλων δύο.

Πας και ΚΕ.Σ.Α.  Η περίπτωση που θέτουν όρους προσαρμογής  είναι λίγο περίπλοκη το τι κάνεις . Αν καταλήξει ΚΕ.Σ.Α. χωρίς την προσαρμογή (αφαίρεση κλιματιστικού) και εισηγηθεί και αυτό για την αφαίρεση για να ''προχωρήσει'' η υπαγωγή απαιτείται ελεγκτής δόμησης . Οπότε τι γίνεται επιστρέφει ξανά στο ΚΕ.Σ.Α. για την οριστική υπαγωγή ? Σε ανάλογη δική μου περίπτωση με εισήγηση Τοπικού για μορφολογική προσαρμογή , έβγαλα άδεια προσαρμογής ( στο ε-αδειες : αποπεράτωσης αυθαιρέτου ), διαπίστωσε την προσαρμογή η Νεωτέρων με έγγραφό της  και το ΚΕ.Σ.Α. γνωμοδότησε θετικά για την υπαγωγή . Τώρα μάλλον θα πρέπει να καλέσω ελεγκτή για να κλείσω την υπαγωγή .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αφαιρεθεί το κλιματιστικό και το στείλω μετά  στο ΚΕΣΑ μήπως είναι καλύτερα;για να μη μπω στη διαδικασία  με άδειεα  και ελεκτη δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.