Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

On 28/5/2021 at 2:22 ΜΜ, zulumpo said:

1 -έντυπο ΥΔΟΜ, δηλαδή αν καταλαβα σωστά με το αριθμό απόφασης της εφα, συμπηρώνεται κάποιο έντυπο στην ΥΔΟΜ, (δεν ασχολουμε με e adeies), πραγματοποιώ τις εργασίες, και εν συνεχεία τους (ΥΔΟΜ) ενημερωνω να φερουν ελεγκτή δόμησης.

2. Αυτές οι εργασίες όμως π.χ. αφαίρεση ηλαικού, αφαίρεση πέργκολων. Έστω και έντυπα δεν θα απαιτούν οικοδομική άδεια ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας?. Μετέπειτα προσκειται να εκδωσω μικρη κλίμακα στο ίδιο ακινητο, απλως  σκεφτομαι αν μπορω να το κάνω ταυτόχρονα.

3 -Ναι, εχει λογική αυτό μιας και κανονικά θα έπρεπε να εκδοθει εντος 6 μηνων εγκριση κατεδάφισης (πραγμα αδύνατο). Στα στοιχεία όμως που ανεβάζω πχ τομές θα δείχνω τα στοιχεία που αφαιρόυνται.

-Ο νόμος γράφει ότι εντός 60 ημερών εκδίδεται απόφαση, αν παρέλθει ο χρόνος των 60 ημερων και δεν δωσουν απάντηση, θεωρω ότι η υπαγωγη προχωράει. Αυτο ειναι το λογικο συμπερασμα του νομου. Επομένως όποιος έκανε αίτηση και δεν ελαβε απάντηση εντος 60 ημερων , την υπαγωγη την προχωραει... από τι νομίζω.

1. ΝΑΙ αν είναι μόνο εργασίες προσαρμογής

2. Δεν θα απαιτείται  οικοδομική άδεια ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας . Συμπληρώνεται το έντυπο από ΥΔΟΜ .

Δες όμως αν οι εργασίες προσαρμογής εμπίπτουν στο άρθρο 106 της συμπληρωματικής Εγκύκλιου Δ' /49581/2075/31-5-2019

3. Με το ΤΕΕ που μίλησα για την προθεσμία 6 μηνών σιωπηρά μου είπαν ότι δεν ισχύει .

Προσωπικά για την δική μου περίπτωση , σκέφτομαι να υποβάλλω αρχικά το αίτημα κατεδάφισης στις υπηρεσίες ΥΠΠΟ για έγκριση και εν συνεχεία να κάνω υπαγωγή και έκδοση έγκρισης εργασιών κατεδάφισης για να είμαι στο όριο 6 μηνών .

 

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Venezia Μπερδεύτηκα...

2. Δηλαδή οποιοδήποτε προσαρμογή απαιτήσει η ΕΦΑ, δεν απαιτείται οικοδομική άδεια/ΕΕΜΚ ή έγκριση κατεδάφισης;  Στην δική μου περίπτωση απαιτεί την αφαίρεση περγκολών, ηλιακού, και στοιχείων σκυροδέματος στην όψη.. Άλλα έστω και σκαλωσια να απαιτήθεί, απαιτείται ΕΕΔΜΚ νομίζω (διορθώστε με εάν κάνω λάθος)

3. Και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω, δηλαδή να βάλω ένα επιπλέον Φ.Κ. ως έγκριση κατεδάφισης με τα στοιχεία που αφαιρούνται μετά από απαίτηση εφα. ( οι 6 μήνες έχουν περάσει όμως..). Αλλά προηγουμένως έλαβα απάντηση ότι δεν συμπληρώνουμε στο ΦΚ κάτι..

Συναδελφικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα καλά ποιο είναι αυτό το έντυπο από την ΥΔΟΜ και τι περιγράφει;Η διαδικασια ποια ακριβώς είναι;παίρνεις έγκριση από Νεώτερων ,προτείνεται μια προσαρμογή,διαβιβάζει το φάκελο στο τοπικό, και μετά τη γνωμοδότηση του τοπικού το υποβάλω στο ΚΕΣΑ .Αν και η γνωμοδότηση του ΚΕΣΑ προτείνει προσαρμογή συμπληρώνω το έντυπο(ποιο) από την ΥΔΟΜ και το υποβάλω στην ΥΔΟΜ και μετά καλω τον ελεκτη ;Είναι σωστή αυτή η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zulumpo said:

Venezia Μπερδεύτηκα...

2. Δηλαδή οποιοδήποτε προσαρμογή απαιτήσει η ΕΦΑ, δεν απαιτείται οικοδομική άδεια/ΕΕΜΚ ή έγκριση κατεδάφισης;  Στην δική μου περίπτωση απαιτεί την αφαίρεση περγκολών, ηλιακού, και στοιχείων σκυροδέματος στην όψη.. Άλλα έστω και σκαλωσια να απαιτήθεί, απαιτείται ΕΕΔΜΚ νομίζω (διορθώστε με εάν κάνω λάθος)

 

Δες το άρθρο 107 παρ. 5 και ειδικά το  : γ) Η εκτέλεση των εργασιών των περιπτώσεων α΄ και β΄ γίνεται ύστερα από έγκριση εργασιών, που χορηγείται από την Αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης,..., εφόσον οι εργασίες, για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση, δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο .

Συμβουλέψου και την Πολεοδομία για το αν χορηγεί το παλιό έντυπο ή πας με έγκριση εργασιών.

 

55 λεπτά πριν, janna said:

Δεν καταλαβα καλά ποιο είναι αυτό το έντυπο από την ΥΔΟΜ και τι περιγράφει;Η διαδικασια ποια ακριβώς είναι;παίρνεις έγκριση από Νεώτερων ,προτείνεται μια προσαρμογή,διαβιβάζει το φάκελο στο τοπικό, και μετά τη γνωμοδότηση του τοπικού το υποβάλω στο ΚΕΣΑ .Αν και η γνωμοδότηση του ΚΕΣΑ προτείνει προσαρμογή συμπληρώνω το έντυπο(ποιο) από την ΥΔΟΜ και το υποβάλω στην ΥΔΟΜ και μετά καλω τον ελεκτη ;Είναι σωστή αυτή η διαδικασία;

Όσον αφορά το έντυπο δες την πιο πάνω απάντηση στο zulumpo .

Για την διαδικασία επιτροπών είναι όπως σωστά την περιγράφεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 30/5/2021 at 2:36 ΜΜ, janna said:

Δεν καταλαβα καλά ποιο είναι αυτό το έντυπο από την ΥΔΟΜ και τι περιγράφει;Η διαδικασια ποια ακριβώς είναι;παίρνεις έγκριση από Νεώτερων ,προτείνεται μια προσαρμογή,διαβιβάζει το φάκελο στο τοπικό, και μετά τη γνωμοδότηση του τοπικού το υποβάλω στο ΚΕΣΑ .Αν και η γνωμοδότηση του ΚΕΣΑ προτείνει προσαρμογή συμπληρώνω το έντυπο(ποιο) από την ΥΔΟΜ και το υποβάλω στην ΥΔΟΜ και μετά καλω τον ελεκτη ;Είναι σωστή αυτή η διαδικασία;

Επειδή έκανα πρόσφατα το πρώτο σκέλος, με υπαγωγή σε διπλοχαρακτηρισμένη περιοχή. Η διαδικασία έχει ως εξής: Αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο και κατάθεση φακέλων στην Αρχαιολογία και την Νεωτέρων οι οποίες γνωμοδοτούν στο Τοπικό Συμβούλιο και την απάντηση του τοπικού την έλαβα επίσημα από τη Νεωτέρων με σύσταση για εργασίες προσαρμογής.

Τώρα, τις εργασίες προσαρμογής (αφορούν μείωση διαστάσεων πέργκολας), αφού λάβω το ΟΚ από την Νεωτέρων πάλι, θα τις καταθέσω στο Κεντρικο? Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής και μετά θα εκδώσω έγκριση εργασιών από την ΥΔΟΜ. Αφού υλοποιηθούν οι εργασίες καλούμε ελεγκτή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Μέρσα said:

Τώρα, τις εργασίες προσαρμογής (αφορούν μείωση διαστάσεων πέργκολας), αφού λάβω το ΟΚ από την Νεωτέρων πάλι, θα τις καταθέσω στο Κεντρικο? Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής και μετά θα εκδώσω έγκριση εργασιών από την ΥΔΟΜ. Αφού υλοποιηθούν οι εργασίες καλούμε ελεγκτή.

Η λογική σειρά θα ήταν ( και λέω λογική γιατί η νομολογία δεν το αναφέρει ) : Έγκριση εργασιών προσαρμογής για μείωση διαστάσεων πέργκολας , εκτέλεση εργασιών προσαρμογής , πιστοποίηση από ελεγκτή δόμησης και περαίωση δήλωσης με ανάρτηση των σχετικών δικαιολογητικών .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, venezia said:

Η λογική σειρά θα ήταν ( και λέω λογική γιατί η νομολογία δεν το αναφέρει ) : Έγκριση εργασιών προσαρμογής για μείωση διαστάσεων πέργκολας , εκτέλεση εργασιών προσαρμογής , πιστοποίηση από ελεγκτή δόμησης και περαίωση δήλωσης με ανάρτηση των σχετικών δικαιολογητικών .

Εννοείς να παρακαμφθεί το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικης?

Πιστεύω ότι είναι απαιτητό όπως και να εγκριθεί έστω προφορικά από τη Νεωτέρων η τροποποίηση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο..

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Μέρσα said:

Εννοείς να παρακαμφθεί το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικης?

Πιστεύω ότι είναι απαιτητό όπως και να εγκριθεί έστω προφορικά από τη Νεωτέρων η τροποποίηση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο..

Κατά την ταπεινή μου γνώμη για να μην γυρνάμε γύρω γύρω από την ουρά μας :

Τo Σ.Α. δεν έχει την συγκεκριμένη αρμοδιότητα , όπως και η Νεωτέρων βάσει του νόμου όταν υπάρχει πόρισμα ελεγκτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα πριν πάει στην ΥΔΟΜ να προηγηθεί το ΣΑ, αλλά δεν έχεις άδικο..

Επεξεργασία: το ΚΕΣΑ έχει ως αντικατάσταση στην επιτροπή παρ.3 του α.116 από την απόφαση του 2020

Σε ευχαριστώ!

 

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

επειδή ψάχνοντας το συγκεκριμένο topic βρήκα αντικρουόμενες απόψεις επί του θέματος τελικά όταν μια περιοχή είναι κηρυγμένος αρχαιολογικός χώρος και απαιτείται η διαδικασία της παρ.9 του άρθρου 116, πρέπει σε όλα τα ΦΚ να επιλέξουμε προστατευόμενη περιοχή;

Επίσης, εφόσον ετοιμάσω όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά της παρ.4 του ιδίου άρθρου, που και πως τα καταθέτω;

Διαβάζω, διαβάζω, αλλά έχω χαθεί....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.