Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

@zulumpo : Το αρχικό σου ερώτημα ήταν περίπτωση 116 9α και αν επιλέγουμε στο σύστημα με η χωρίς επιτροπή . Στο τελευταίο σου ποστ γράφεις ότι είσαι περίπτωση 117 παρ. 9 . Αν είσαι λοιπόν περίπτωση 117 παρ. 9 περνάς από την επιτροπή του ΥΠΠΟ και στο σύστημα επιλέγεις με διαδικασία επιτροπής .

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kan62 said:

Και να κάνεις αίτηση για έγκριση της υπαγωγής στο ΥΠΠΟ με βάση το 116.9.α θα σου απαντήσουν ότι είναι αναρμόδιοι βάσει του παραπάνω άρθρου. Αρκεί να το καλύπτεις πλήρως στην Τ.Ε. σου.

Καλημέρα Θόδωρε, από κάτι άλλους συν/φους με παρόμοιες περιπτώσεις ακούω ότι τα περάσαν από Εφορεία Νεωτέρων και Σ.Α. Ισχύει κάτι τέτοιο γιατί διαβάζοντας την ΥΑ δεν οδηγούμαι εκεί, αλλά πάλι μπορεί να μπερδεύομαι εγώ όπως προείπα.

Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα και ΣΑ μοιάζει μόνο με διπλοχαρακτηρισμό όπου ο ένας δηλώνει αναρμόδιος και γνωμοδοτεί μόνο το ΣΑ για την αρμοδιότητα ΥΠΕΝ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Έχω περίπτωση αυθαιρεσίας εκ κατασκευής στις όψεις κτιρίου κατοικιών προ του 75 σε περιοχή Π.Φάληρο, όπου από όρους δόμησης ΟΤ απαιτείται αρχαιλογία.

Εμπίπτω στην περίπτωση 116 9α για να κάνω υπαγωγή; Και αν ναι, ξέρει κανείς σε ποια υπηρεσία απευθύνομαι για να το προχωρήσω;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spapako said:

Καλημέρα.

Έχω περίπτωση αυθαιρεσίας εκ κατασκευής στις όψεις κτιρίου κατοικιών προ του 75 σε περιοχή Π.Φάληρο, όπου από όρους δόμησης ΟΤ απαιτείται αρχαιλογία.

Εμπίπτω στην περίπτωση 116 9α για να κάνω υπαγωγή; Και αν ναι, ξέρει κανείς σε ποια υπηρεσία απευθύνομαι για να το προχωρήσω;

Όπως περιγράφει το 116 9α . Πρώτα υπαγωγή και μετά αίτηση ( με μελέτη και σχετικά δικαιολογητικά όπως περιγράφονται στο άρθρο ) στην αρμόδια Εφορεία Αρχαιοτήτων για γνωμοδότηση. Μετά την γνωμοδότηση αίτηση στο ΤΕΕ με ανέβασμα της γνωμοδότησης για συνέχιση της διαδικασίας . Εάν η επιτροπή επιβάλει προσαρμογές ακολουθείς την σχετική διαδικασία . Δες το άρθρο .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spapako said:

Καλημέρα.

Έχω περίπτωση αυθαιρεσίας εκ κατασκευής στις όψεις κτιρίου κατοικιών προ του 75 σε περιοχή Π.Φάληρο, όπου από όρους δόμησης ΟΤ απαιτείται αρχαιλογία.

Μήπως η απαίτηση είναι μόνο για τις εκσκαφές ?

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, kan62 said:

Μήπως η απαίτηση είναι μόνο για τις εκσκαφές ?

Kan62 δυστυχώς τα έχουμε ξαναπεί ότι όπως είναι γραμμένος ο νόμος απαιτείται έγκριση ΕΦΑ σε αρχαιολογικό χώρο ακόμη και αν πρόκειται για εσωτερικό πατάρι ή προσθήκη δώματος κλπ ... και  όπως έχω ξαναγράψει σε δικές μου περιπτώσεις μου επέβαλαν μάλιστα και δοκιμαστικές τομές στο οικόπεδο πριν τη γνωμοδότηση , για περίπτωση προσθήκης αυθαίρετου wc , σε οικοδομή με άδεια και αρχική επίβλεψη εκσκαφών .

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι για αυθαίρετο εκ κατασκευής της οικοδομής, σου επέβαλαν να κάνεις τομές στο οικόπεδο για να γνωμοδοτήσουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, spapako said:

Εννοείς ότι για αυθαίρετο εκ κατασκευής της οικοδομής, σου επέβαλαν να κάνεις τομές στο οικόπεδο για να γνωμοδοτήσουν;;;

Όχι για την αρχική οικοδομή , αλλά για την μετέπειτα αυθαίρετη προσθήκη wc έκαναν δοκιμαστικές τομές εδάφους περιμετρικά της αυθαίρετης προσθήκης . Αυτό βέβαια εξαρτάται από την κάθε τοπική ΕΦΑ και τον αρμόδιο αρχαιολόγο που θα εισηγηθεί τις τομές κατά την κρίση του !!.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, venezia said:

Όχι για την αρχική οικοδομή , αλλά για την μετέπειτα αυθαίρετη προσθήκη wc έκαναν δοκιμαστικές τομές εδάφους περιμετρικά της αυθαίρετης προσθήκης . Αυτό βέβαια εξαρτάται από την κάθε τοπική ΕΦΑ και τον αρμόδιο αρχαιολόγο που θα εισηγηθεί τις τομές κατά την κρίση του !!.

Έλεος....

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.