Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

Μα δεν μίλησε ο συνάδελφος για αρχαιολογικό χώρο. Για το λόγο αυτό ρώτησα αν απαιτείται έγκριση μόνο για τις εκσκαφές.
Μην τα μπερδεύουμε και δημιουργούμε και εντυπώσεις. Στον αρχαιολογικό χώρο προστατεύονται τα πάντα. Με την έγκριση εκσκαφών των όρων δόμησης προστατεύεται ενδεχόμενη εύρεση αρχαιοτήτων υπό το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος έγραψε ότι απαιτείται έγκριση αρχαιολογίας για την περιοχή του. Άρα η περιοχή είναι προστατευόμενη με τις διατάξεις του ν.3028/2002 και εμπίπτει στις διατάξεις του 116 9α. Δεν συνηθίζω να ανεβάζω απαντήσεις που να δημιουργούν εντυπώσεις αλλά να συμβάλουν στα ερωτήματα των συναδέλφων με όσο το δυνατόν τεκμηριωμένη απάντηση .
 

Link to comment
Share on other sites

Βάσει όρων δόμησης, έγκριση αρχαιολογίας θέλουν πολλές περιοχές μόνο για τις εκσκαφές. Έχω την εντύπωση ότι μια από αυτές είναι και το Φάληρο ...

Η εντύπωση ήδη δημιουργήθηκε με το "έλεος" του συναδέλφου ο οποίος δεν ξεκαθάρισε ποιο είναι το προστατευόμενο στην περίπτωσή του.

υγ. με το ΥΠΠΟ, διαβάζουμε πρώτα τον ν.3028/2002 και μετά τα άρθρα 116 και 117.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω την αρμόδια ΕΦΑ (Πειραιά υπάγεται) και θα ενημερώσω αν απαιτείται κάτι από αρχαιολογία για την υπαγωγή στον Ν.4495/17.

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το ν. 3028  όπου απαιτούνται έστω και μόνο έγκριση και επίβλεψη ΕΦΑ για εκσκαφές σημαίνει ότι η περιοχή είναι προστατευόμενη άρα εμπίπτει κατ΄επακόλουθο και στις διατάξεις του 116 9α. Το ΄΄έλεος΄΄ το έχω αναφωνήσει κι εγώ πολλές φορές με την γραφειοκρατική αντίληψη των ΕΦΑ αλλά και για τον κακοδιατυπωμένο νόμο .

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, spapako said:

Θα ρωτήσω την αρμόδια ΕΦΑ (Πειραιά υπάγεται) και θα ενημερώσω αν απαιτείται κάτι από αρχαιολογία για την υπαγωγή στον Ν.4495/17.

 

Ανυπομονώ για την απάντηση 🤪

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, 

μια βοήθεια γιατί η εύρεση της απάντησης με έχει προβληματίσει περισσότερο από ότι θα έπρεπε.

Για ρύθμιση αυθαιρέτου εντός κηρυγμένου αρχαιολογικού χώρου στον Δ. Αλίμου Αττικής,απαιτείται έγκριση επιτροπής του Υπουργείου Πολιτισμού (αρθρο 116, παρ. 9β).

Ποιά είναι αυτή η επιτροπή; Που πρέπει να απευθυνθώ; Πως καταθέτω την αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, Polytexnitis said:

Ποιά είναι αυτή η επιτροπή; Που πρέπει να απευθυνθώ; Πως καταθέτω την αίτηση;

Δεν είναι επιτροπή, είναι η αρμόδια Εφορεία Αρχαιοτήτων του ΥΠΠΟ.

Νομίζω είναι αυτή που είναι στη Συγγρού στο ύψος του Fix, δες τις χωρικές αρμοδιότητες στο site του ΥΠΠΟ.

Έντυπα, σύμφωνα με τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, kan62 said:

Δεν είναι επιτροπή, είναι η αρμόδια Εφορεία Αρχαιοτήτων του ΥΠΠΟ.

Νομίζω είναι αυτή που είναι στη Συγγρού στο ύψος του Fix, δες τις χωρικές αρμοδιότητες στο site του ΥΠΠΟ.

Έντυπα, σύμφωνα με τον νόμο.

Α μάλιστα. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία. 

θα ξεκινήσω τα τηλέφωνα εκεί. Έχω μιλήσει με ΥΔΟΜ,ΣΑ,Υπουργείο και όλοι δηλώνουν άγνοια ή αναρμόδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.