Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

avgoust  Εναλλακτικά αν δεν γνωμοδοτήσουν εντός 2 μηνών , στείλε την αίτηση στο ΚΕΣΑ , με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και αντίγραφο της αίτησης προς ΕΦΑ ... και ας πάνε να ...bip..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα!

Γνωρίζει κανείς εαν υπάρχει η δυνατότητα να ακυρωθεί η αίτηση που έχει κατατεθεί στο ΥΠΠΟΑ και γενικώς στις επιτροπές του αρθ. 116 ;

(π.χ. ακύρωση με την αιτιολογία της τροποποίησης της τακτοποίησης ή της αλλαγής μηχανικού ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να γίνει αποδεκτό;)

Ιδιοκτήτης ακινήτου που βρίσκεται σε ιστορικό τόπο και με υπερβάσεις κατηγορίας 5 , με ρωτάει εαν μπορεί να ακυρώσει την διαδικασία της έγκρισης που αυτή την στιγμή είναι κολλημένη στο ΥΠΠΟΑ, καθότι ο συνάδελφος που έχει αναλάβει την διαδικασία δεν τον είχε ενημερώσει προ κατάθεσης φακέλου για το πρόστιμο και τις εργασίες προσαρμογής που είναι πολύ πιθανόν να του ζητηθούν, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αναλάβει το κόστος.

Μιας και σε αυτό το στάδιο της υπόθεσης μπορώ μόνο να δώσω συμβουλή στο θέμα της  διαδικασίας ακύρωσης και κατα πόσο είναι εφικτή , τι θα συμβουλεύατε; 

Επίσης εαν βγει η απόφαση για εργασίες προσαρμογής και δεν τις εφαρμόσει ο ιδιοκτήτης εντός εξαμήνου και απλά αφήσει σε αδράνεια την δήλωσή του αθαιρέτου του , γνωρίζετε εαν οι επιτροπές αυτές αναζητούν την τύχη αυτών των δηλώσεων και εαν υπάρχει περίπτωση κυρώσεων ;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω περίπτωση που έγινε μεταβίβαση και τώρα εκρεμμεί η απόφαση από το ΚΕΣΕΜΑΘ μετά από έγκριση της Νεωτέρων. Η ερώτηση είναι αν πρέπει να γίνει αλλαγή στον ιδιοκτήτη της δήλωσης με τα στοιχεία του νέου πλέον ιδιοκτήτη για να κατατεθεί η αίτηση έγκρισης στο ΚΕΣΕΜΑΘ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Με την απάντηση στο συνάδελφο   << Γεια σας συνάδελφοι! Έχω αυθαιρετη κατασκευή σε διαμέρισμα (παλαιότητα 1968) Κατηγορίας 1 στον Πειραιά που είναι (σχεδόν όλος) κηρυγμένος αρχαιλογικός χώρος. Έλαβα απάντηση σε αίτησή μου από την Εφορεία Αρχαιοτήτων που λέει ρητώς ότι η περίπτωση μου δεν εμπίπτει στην παρ. 9 του άρθρου 116 καθότι η αυθαίρετη κατασκευή προϋφίσταται της κήρυξης του αρχαιολογικού χώρου.  >>   τι ισχύει τελικά με το 116 παρ.9;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Παράθεση
Α.Π.: οικ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/61939/2576 – 25.06.2021
Γενικές οδηγίες για τον ασκούμενο έλεγχο, που αφορούν όλες τις διαδικασίες και για την ορθή εφαρμογή των διατάξεων του νόμου.
 
5. Η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματων δικαιωμάτων σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, τα οποία βρίσκονται εντός παραδοσιακών οικισμών, εντός παραδοσιακών τμημάτων πόλεων καθώς και εντός περιοχών που υπάγονται σε καθεστώς προστασίας υπό τις διατάξεις του ν.3028/02, μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά την υποβολή των δικαιολογητικών της περίπτωσης α της παρ.2 στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ και την καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού του προστίμου και προ της υποβολής των σχετικών αιτήσεων για την εξέταση της υπαγωγής των δηλωθεισών αυθαιρέτων κατασκευών από το αρμόδιο κατά περίπτωση όργανο, επιτροπή ή τυχόν υπηρεσία του ΥΠΠΟΑ. Την υποχρέωση δε ολοκλήρωσης της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος, με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.
 

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, ο οποίος εμπίπτει εντός κηρυγμένου αρχαιολογικού χώρου έτους 1991, υπάρχει αυθαίρετη κατοικία χωρίς άδεια χτισμένη το 1983. Η ερώτησή μου είναι, σύμφωνα με την παραπάνω εγκύκλιο, η μεταβίβαση μπορεί να γίνει αφού πληρωθεί το 30% του προστίμου και ΠΡΟ της υποβολής..., τι σημαίνει το προ; Ότι μπορεί να γίνει συμβόλαιο πριν την υποβολή στην αρχαιολογία, της οποίας την υποχρέωση την αναλαμβάνει ο νέος ιδιοκτήτης; Ή πρέπει ο πωλητής να ξεμπερδέψει και απο την αρχαιολογία για να μπορέσει να πουλήσει; Πήγα στην αρχαιολογία και μου είπαν να ρωτήσω δικηγόρο, αλλά ας την κάνω τη διαδικασία για τον πωλητή γιατί αφού είναι η αυθαιρεσία πριν την κήρυξη, είναι τυπικό το θέμα. Πριν ρωτήσω δικηγόρο, ας ρωτήσω εδώ τι καταλαβαίνετε.   

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος διευκρινίζει ότι  μεταβίβαση γίνεται και προ της υποβολής .Επειδή όμως ο νόμος λέει και τα παρακάτω για τις μεταβιβάσεις κάνοντας μνεία στην παρ.2α : ...

Παρ.2α) μετά την υποβολή των δικαιολογητικών των περιπτώσεων α, ι και ια του άρθρου 99, απαιτείται και υποβολή αίτησης στην επιτροπή αυθαίρετων κατασκευών της παραγράφου 3

προσωπικά σε δικές μου περιπτώσεις μεταβίβασης , (για να μη με βασανίζουν οι ασάφειες του νόμου) υπέβαλα και την αίτηση στην Επιτροπή και χωρίς να περιμένω γνωμοδότηση προχώρησα στην διαδικασία μεταβίβασης.

 

Link to comment
Share on other sites

Το προ, σημαίνει πριν, προτού, προϋφίσταται, προγενέστερα, προηγείται; Ούτε το βικιλεξικό δεν δίνει ξεκάθαρο ορισμό!  Προ της μεταβίβασης πρέπει να κατατεθεί φάκελος στην αρχαιολογία; ή Η μεταβίβαση γίνεται προ (προτού) κατατεθεί φάκελος στην αρχαιολογία και αναλαμβάνει ο νέος ιδιοκτήτης να ολοκληρώσει; 

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2022 at 9:19 ΜΜ, SEKKARA said:

Με την απάντηση στο συνάδελφο   << Γεια σας συνάδελφοι! Έχω αυθαιρετη κατασκευή σε διαμέρισμα (παλαιότητα 1968) Κατηγορίας 1 στον Πειραιά που είναι (σχεδόν όλος) κηρυγμένος αρχαιλογικός χώρος. Έλαβα απάντηση σε αίτησή μου από την Εφορεία Αρχαιοτήτων που λέει ρητώς ότι η περίπτωση μου δεν εμπίπτει στην παρ. 9 του άρθρου 116 καθότι η αυθαίρετη κατασκευή προϋφίσταται της κήρυξης του αρχαιολογικού χώρου.  >>   τι ισχύει τελικά με το 116 παρ.9;

Μπορείς να ανεβάσεις την απάντηση ( σβήνοντας τα προσωπικά δεδομένα ) για να δούμε το σκεπτικό της ?

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, aquar said:

Το προ, σημαίνει πριν, προτού, προϋφίσταται, προγενέστερα, προηγείται; Ούτε το βικιλεξικό δεν δίνει ξεκάθαρο ορισμό!  Προ της μεταβίβασης πρέπει να κατατεθεί φάκελος στην αρχαιολογία; ή Η μεταβίβαση γίνεται προ (προτού) κατατεθεί φάκελος στην αρχαιολογία και αναλαμβάνει ο νέος ιδιοκτήτης να ολοκληρώσει; 

Η εγκύκλιος λέει ότι η μεταβίβαση γίνεται με τις διαδικασίες της πληρωμής του 30% και πριν ή προτού  την υποβολή αίτησης στην Αρχαιολογία . Δες ξανά και τις παραπάνω απαντήσεις στο θέμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.