Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, nik said:

Το έχεις κάνει ? Δηλαδή έχεις παγώσει μεταβίβαση μέχρι να περάσεις επιτροπή ?

Φυσικά και περιμένω απόφαση για την πώληση . Περαίωσα μόνο περίπτωση χωρίς πόρισμα επιτροπής για μεταβίβαση ακινήτου από πατέρα σε παιδί , με την διαδικασία πληρωμής του 30% και με υπόμνημα ότι την διαδικασία θα την περαιώσει ο νέος ιδιοκτήτης ...

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται όντως για διαμερισμάτωση, τότε το εσωτερικό του κτηρίου είναι εκτός του αντικειμένου προστασίας του αρχαιολογικού νόμου (ν.3028/2002, στο Άρθρο 14 υπάγονται και οι ιστορικοί τόποι) :

Άρθρο 14 - Αρχαιολογικοί χώροι σε οικισμούς - Οικισμοί που αποτελούν αρχαιολογικούς χώρους

1.   ...

2. Στους ενεργούς οικισμούς ή σε τμήματά τους που αποτελούν αρχαιολογικούς χώρους απαγορεύονται οι επεμβάσεις που αλλοιώνουν το χαρακτήρα και τον πολεοδομικό ιστό ή διαταράσσουν τη σχέση μεταξύ των κτιρίων και των υπαίθριων χώρων. Επιτρέπεται μετά από άδεια που χορηγείται με απόφαση του Υπουργού Πολιτισμού, η οποία εκδίδεται μετά από γνώμη των οικείου γνωμοδοτικού οργάνου : ...

δ) η εκτέλεση οποιουδήποτε έργου στα υφιστάμενα κτίσματα, στους ιδιωτικούς ακάλυπτους χώρους και τους κοινόχρηστους χώρους, λαμβανομένου πάντα υπόψη του χαρακτήρα του οικισμού ως αρχαιολογικού χώρου. Η άδεια δεν απαιτείται σε περίπτωση τεχνικού ή άλλου έργου ή οικοδομικών εργασιών στο εσωτερικό υφισταμένου κτιρίου, οι οποίες δεν επιφέρουν τροποποιήσεις των όψεων αυτού και δεν περιλαμβάνουν εκσκαφές, καθώς και σε περίπτωση εργασιών στους ιδιωτικούς ακάλυπτους χώρους, οι οποίες δεν περιλαμβάνουν εκσκαφές,

 

Edited by kan62
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά, έκανες αίτηση στην εφορεία αρχαιοτήτων της περιοχής σου και στην νεοτέρων μνημείων ?

@kan62 τώρα το είδα. Αν πειράζω και όψεις με νέα ανοίγματα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, nik said:

Αν πειράζω και όψεις με νέα ανοίγματα ?

Τότε πας σύμφωνα με την παρ.9 του άρθρου 116 ...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, kan62 said:

Τότε πας σύμφωνα με την παρ.9 του άρθρου 116 ...

Που σημαίνει πρακτικά αίτηση σε νεοτέρων μνημείων ΚΑΙ εφορεία αρχαιοτήτων ?

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, kan62 said:

Αν πρόκειται όντως για διαμερισμάτωση, τότε το εσωτερικό του κτηρίου είναι εκτός του αντικειμένου προστασίας του αρχαιολογικού νόμου (ν.3028/2002, στο Άρθρο 14 υπάγονται και οι ιστορικοί τόποι) :

Άρθρο 14 - Αρχαιολογικοί χώροι σε οικισμούς - Οικισμοί που αποτελούν αρχαιολογικούς χώρους..........

 

@kan62Νομίζω ότι αυτό αν δεν απατώμαι αναφέρεται στην έκδοση οικ. αδειών.. και όχι για περιπτώσεις ν.4495

Εγκύκλιος ΑΔΑ: ΒΛΒΠ0-ΛΔΩ
 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, venezia said:

@kan62Νομίζω ότι αυτό αν δεν απατώμαι αναφέρεται στην έκδοση οικ. αδειών.. και όχι για περιπτώσεις ν.4495

Εγκύκλιος ΑΔΑ: ΒΛΒΠ0-ΛΔΩ

Εγώ πιστεύω πιάνει και τα αυθαίρετα. Το θέμα είναι ότι είναι σπάνιο να μην έχει πειραχτεί λίγο η όψη. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, venezia said:

@kan62Νομίζω ότι αυτό αν δεν απατώμαι αναφέρεται στην έκδοση οικ. αδειών.. και όχι για περιπτώσεις ν.4495

Εγκύκλιος ΑΔΑ: ΒΛΒΠ0-ΛΔΩ
 

Η εγκύκλιος σχολιάζει την τροποποίηση του νόμου (με μπλε) που παρέθεσα παραπάνω.

Η τροποποίηση λοιπόν εξαιρεί από το κάδρο προστασίας του αρχαιολογικού νόμου εργασίες εντός του εσωτερικού των κτηρίων. Τις αφήνει στην απλή πολεοδομική αρμοδιότητα του ΥΠΕΝ ...

Αντίθετα, ο αρχ. νόμος θεωρεί αυθαίρετες ακόμη και εργασίες που δεν απαιτούν την άδεια πολεοδομίας αν αυτές γίνουν χωρίς την έγκριση του αρμόδιου ΥΠΠΟ (πχ. άρθρου 30).

Οπότε ο αρχαιολογικός δεν έχει σχέση με τους πολεοδομικούς νόμους και άδειες, έχει τα δικά του αυθαίρετα...

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, venezia said:

Φυσικά και περιμένω απόφαση για την πώληση . Περαίωσα μόνο περίπτωση χωρίς πόρισμα επιτροπής για μεταβίβαση ακινήτου από πατέρα σε παιδί , με την διαδικασία πληρωμής του 30% και με υπόμνημα ότι την διαδικασία θα την περαιώσει ο νέος ιδιοκτήτης ...

Αν μπορείς πες μου ποια περίπτωση έχεις περάσει ? Σε τι ήσουν ? Παραδοσιακό οικισμό, ιστορικό κέντρο, αρχαιολογικό χώρο ? 

Ποια παράγραφο εφάρμοσες και που έκανες αίτηση ? 

Εγώ πάω με παράγραφο 9 του άρθρου 116 επειδή είμαι σε αρχαιολογικό χώρο (Πειραιάς). Οπότε ξεκινάω με την εφορεία αρχαιοτήτων η οποία υποτίθεται θα βγάλει κάποια γνωμοδότηση εντός λέει 60 ημερών. 

Αφού βγει θα πάω.....ΚΑΙ σε μία επταμελή επιτροπή που δεν ξέρω τι έιναι και η οποία κάνει άλλους δύο μήνες....Τι είναι αυτή η επιτροπή ? Μήπως πρέπει να πάω ΣΑ ? Και τέλος πάντων ποιος θα μου απαντήσει για όλα αυτά έγκυρα να ξέρω τι θα κάνω ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.