Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

On 14/10/2021 at 2:57 ΜΜ, venezia said:

Ανυπομονώ για την απάντηση 🤪

Καλημέρα.

Μου απαντήσανε ότι αφού δεν αφορά ισόγειο (εκσκαφές κτλ) και δεν είναι αρχαιολογικός χώρος δεν απαιτείται κάποια διαδικασία.

Μπορώ να κάνω αίτηση και να μου το δώσουνε και γραπτώς. Εννοείται πως θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους, 

έχω αναλάβει μια τακτοποίηση σε εκτός σχεδίου περιοχή, εκτός ΖΟΕ, εκτός εγκεκριμένου ΓΠΣ ή ΣΧΟΟΑΠ και εκτός προστατευμένης περιοχής NATURA. Εντός του γηπέδου έχει εκδοθεί Ο.Α. διώροφης οικοδομής. Στην πραγματικότητα ξεμπαζώθηκε και φτιάχτηκε επιπλέον υπόγειο. Το πρόβλημα είναι πως στα 100μ. από την διώροφη κατοικία υπάρχει Ιερός Ναός χαρακτηρισμένος με υπουργική απόφαση του 1980 ως διατηρητέος και αρχαίο μνημείο. Από όσο ξέρω δεν έχουν καθοριστεί Ζώνες αλλά και πάλι η Ο.Α. έχει εκδοθεί πριν από τον Ν.3028/02. 

Το ερώτημα μου είναι αν η απόσταση των 100μ. είναι αρκετή για να γλιτώσω τις επιτροπές του Υπουργείου Πολιτισμού και το ΣΑ ή πρέπει να προχωρήσω την δήλωση υποβάλλοντας αιτήσεις στις αρμόδιες επιτροπές; Υπάρχει συγκεκριμένη απόσταση όταν έχεις Μνημείο σημειακό;

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στον 4495/17 αρθρο 116, παρ 9α αναφερει την διαδικασια υπαγωγης για "Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 96, καθώς και πολεοδομικές παραβάσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81, σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του Ν.3028/2002, εξαιρουμένων των ζωνών Α με την επιφύλαξη της περίπτωσης θ' της παραγράφου 2 του άρθρου 89 του παρόντος, καθώς και σε τόπους .........."

Υπάρχει κάποιος ορισμός  "περιβάλλον μνημείου"; Ρωτώ διότι έχω τακτοποίηση αυθαιρέτου σε γωνιακή οικοδομή της οποίας μία προσοψη είναι απέναντι από μνημείο, αν και το  διαμέρισμά μου έχει πρόσοψη σε δρόμο κάθετο προς τον εν λόγω μνημείο.

Στο Google βρηκα μονο στο Αρχαιολογικο Κτηματολογιο την αναφορά ότι:

"Περιβάλλων Χώρος Μνημείου: Ο χώρος γύρω από ένα ακίνητο μνημείο ή σύνολο ακινήτων μνημείων εντός του οποίου εντός του οπαίου καθορίζονται περιορισμοί και απαγορεύσεις στη δόμηση και τις διάφορες ανθρωπογενείς δραστηριότητες. Συνήθως προσδιορίζεται από έναν κύκλο που ορίζεται με βάση την απόσταση από ένα σημείο αναφοράς που αποτελεί το κέντρο του Μνημείου ή του συνόλου Μνημείων ή με ένα ή περισσότερα κλειστά πολύγωνα των οποίων οι κορυφές ορίζονται από συντεταγμένες στο εκάστοτε επίσημο σύστημα αναφοράς."

Παλαιότερα εμπειρικά θυμάμαι λέγαμε ότι είναι σε άμεση οπτική επαφή με το μνημείο.

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο για ορισμό για το "περιβάλλον μνημείου" και αν το γεγονός ότι δεν εχει αμεση οπτικη επαφη το διαμερισμα (

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Για την τακτοποίηση ακινήτου εντός οικισμού με πολεοδομική μελέτη/σχ. πόλης, ο οποίος είναι και εντός ζώνης Natura πρέπει να κλικάρω και "προστατευόμενη περιοχή" στο σύστημα αυθαιρέτων? Η πολεοδομικά μελέτη καθώς και το αυθαίρετο προϋπάρχει της οριοθέτησης Natura.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2022 at 11:08 ΠΜ, JOANN said:

Ευχαριστώ!

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ..

Joann sorry ...Μάλλον το ερμήνευσα λάθος . Αναφερόμουν στους όρους δόμησης νατούρα εκτός σχεδίου και οικισμού. ΦΕΚ 60 Α / 2011  Άρθρο 9 παρ. 2α και 2δ . Πάντως για τις προστατευόμενες περιοχές , έχει γίνει πολύ συζήτηση για το ποιες αφορά ο 4495 . Και πάλι γνώμη μου ότι αφορούν τις προστατευόμενες από ΥΠΠΟ και ΥΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω κάνει υπαγωγή για αυθαίρετο σε ελεγχόμενη από την αρχαιολογία περιοχή και είχα επιλέξει
"ΜΕ διαδικασία επιτροπής".
Τελικά την έγκριση την έδωσε απευθείας η Αρχαιολογία χωρίς να περάσει από τοπικό.
Εχω κάνει λάθος στην επιλογή ?
 

ScreenHunter 47.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, avgoust said:

Έχω κάνει υπαγωγή για αυθαίρετο σε ελεγχόμενη από την αρχαιολογία περιοχή και είχα επιλέξει
"ΜΕ διαδικασία επιτροπής".
Τελικά την έγκριση την έδωσε απευθείας η Αρχαιολογία χωρίς να περάσει από τοπικό.
Εχω κάνει λάθος στην επιλογή ?
 

ScreenHunter 47.jpg

Σωστά το έκανες . Τα αυθαίρετα μέχρι κατηγορίας 4 δεν περνάνε πλέον από Τοπικά Συμβούλια . Οι αρμόδιες ΕΦΑ γνωμοδοτούν και εν συνεχεία τα στέλνουμε ΚΕΣΑ ( Αν δεν έχει αλλάξει η αρμοδιότητα ) για τελική γνωμοδότηση και μετά την θετική  απόφαση του κάνουμε οριστική υποβολή με αίτημα στο ΤΕΕ και ανέβασμα της απόφασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.