Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης ξενοδοχείου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους/όλες, ψάχνω εδώ και καιρό να δω τι γίνεται με τους όρους δόμησης για ξενοδοχείο εντός σχεδίου και πόλεως αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Το οικόπεδο είναι 1500τ.μ. με συντελεστή δόμησης 0.8, μέγιστο ύψος 12 μέτρα, αλλά φαντάζομαι αυτό ισχύει για κατοικία. Πήρα τηλέφωνο την πολεοδομια αλλά η υπεύθυνη είναι σε άδεια για κάποιες μέρες. Επείδη δεν έχω ξαναασχοληθεί με τουριστικά, υπάρχει κάποιος να μου πει εαν ο συντελεστής είναι διαφορετικός ή κλιμακωτός;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν το διάταγμα δόμησης δεν αναφέρει περιορισμό για τις διάφορες χρήσεις τότε γιατί να μην είναι 0.8 ο σ.δ.?

Σε κάποιους οικισμούς βάζουν περιορισμούς ακόμη και στον αριθμό κλινών...

Link to comment
Share on other sites

Απλά εμένα μου είπανε πως ο Ε.Ο.Τ. παλιότερα τουλάχιστον, άλλαζε τον σ.δ. κατά παρέκκλιση και ας πούμε το 0.8 γινότανε 1.6.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μίλησα και με την πολεοδομία και μετά απο επιπλέον ψάξιμο σε Φ.Ε.Κ., Π.Δ. είδα οτί παραμένει 0.8 το συγκεκριμένο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως θα ελέγξεις αν η χρήση ξενοδοχείου είναι επιτρεπτή σύμφωνα με τις επιτρεπόμενες χρήσεις γης που ορίζονται από το ΦΕΚ του σχεδίου πόλης. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.