Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναβάθμιση πλατφόρμας


Engineer

Recommended Posts

imhotep

"  και οι ακόλουθοι είναι παλιά μοναρχική συνήθεια που δεν ισχύει σε μια κοινότητα γενικώς.."

κατα τα λοιπα

συμφωνω με τους προλαλησαντας

εγινε κουραστικο με περιττα στολιδια και πολλα "κλικ"...

 

πρεπει καποιος να το "συνεφέρει"

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η δυνατότητα στη σελιδα forum στη στήλη θέματα (δεξιά) να ΜΗΝ εμφανίζεται ποιος ξεκίνησε το θέμα αλλά ποιος απάντησε τελευταίος;

Η απάντηση  σας στο Δημήτρη περι followers μου φαίνεται  αστεία. Ναι είναι φίλοι μας ή έστω γνωστοί μας μέσω ηλεκτρονικής επικοινωνίας σε καμία περίπτωση ακόλουθοι, ούτε facebookικοι φίλοι , μπορεί να ονομαστεί οικείοι  που είναι ωραιότατη Ελληνική λέξη

η αλλαγή είναι δύσκολη στην αρχή (τουλάχιστον το αισθητικό αποτέλεσμα) αλλά συνηθίζεται μετά από κάποιες ώρες χρήσης (βλ. ΓΟΚ - ΝΟΚ) , γνώμη μου είναι οτι η πολλή παραμετροποίηση δυσκολεύει 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ εν μέρη με τον Ιάσωνα. Ένα φορουμ θα πρέπει να ακολουθεί τις προσταγές της εποχής και να είναι προσαρμοσμένο σε όλες τις πλατφόρμες. Προσωπικά ζήτημα και αν έχω μπει από υπολογιστη 2-3 φορές όταν είμαι σπιτι και βαριέμαι. Λόγω φύσης δουλειάς εργοταξίου δεν χρειάζομαι υπολογιστη και πάντα έμπαινα συχνά πυκνά άνετα και ωραία από κινητό. Τώρα είναι κάπως δύσκολο. Από υπολογιστη όπως προανέφερα είναι τελείως διαφορετικό, όποτε δεν καταλαβαίνω και τις «δυσκολίες» που αναφέρουν κάποιοι. 

Σεβομαι όμως το γεγονός ότι αρκετοι το αντιμετωπίζουν ως μέρος της δουλειάς τους, άλλωστε αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι το φορουμ κάπως νεκρώνει τα ΣΚ. Εύχομαι να λυθούν οι οποίες αντιξοότητες για αυτούς. 

Κλεινοντας θα ήθελα να πως πως σαν εγγεγραμμένος σε αλλα φορουμ με απίστευτη επισκεψιμότητα, είναι αρκετά smooth σε όλες τις πλατφόρμες ώστε να ικανοποιεί όλα τα γούστα. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο να γίνει το ίδιο και στο michanikos.gr

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι την πλατφόρμα λειτουργίας του φόρουμ δεν την δημιουργήσαμε εμείς. Χρησιμοποιούμε την κατά γενική ομολογία καλύτερη πλατφόρμα ανάπτυξης φόρουμ που υπάρχει αυτή την στιγμή, που επιλέγουν τα μεγαλύτερα και γνωστότερα fora παγκοσμίως και με το υψηλότερο κόστος επίσης. 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθούμε όλες τις απαραίτητες αναβαθμίσεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

Η πλατφόρμα που τρέχαμε μέχρι πριν λίγο είχε λήξει εδώ και 1,5 χρόνο και είχε σταματήσει η υποστήριξή της. Η αναβάθμιση ήταν μονόδρομος για να καλυφθούν κενά ασφαλείας του κώδικα, σφάλματα, ασυμβατότητες με τις αναβαθμίσεις του λογισμικού του server πχ MySQL, php κτλ. Ήδη για ένα διήμερο δεν είχαμε φόρουμ πέρσι το καλοκαίρι αν το θυμάστε, από μια τέτοια ασυμβατότητα.

Η διαδικασία είναι επίπονη, χρονοβόρα  και απαιτεί συντονισμό σε όλους τους εμπλεκόμενους (backup, δοκιμές, παραμετροποίηση, ρυθμίσεις, ξανά δοκιμές κτλ).

Επίσης για να ικανοποιηθεί η θέληση και η αισθητική του καθενός μας θα πρέπει να προσθέσουμε 50 plugin κάτι που τελικά θα κάνει το φόρουμ βαρύ, αργό και δύσχρηστο και που στο τέλος κάθε επόμενη αναβάθμιση θα είναι ακόμη πιο δύσκολη ως απίθανη χωρίς την απώλεια δεδομένων.

Επίσης τονίζω ότι δεν είμαστε δημοσιογραφικός όμιλος, επιχειρηματικό fund ή μεγαλοεκδότες του web. Είναι μια ταπεινή προσπάθεια, σαν ένα χόμπυ, που με τον κόπο που βάζει ο καθένας μας και την προσφορά του συνεχίζει να υπάρχει. 

@imhotep η διαδικασία έγινε παρόμοια με τους twitter, ακολουθείς κάποιο μέλος για να βλέπεις το περιεχόμενο που δημιουργεί.

@ΙΑΣΟΝΑΣ η επιλογή για τη νέα έκδοση ήταν ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ και θα είναι και στο μέλλον δυστυχώς. Ήταν και για εμένα εξίσου και ακόμη περισσότερο δύσκολο. Σκέψου πχ πόσα πμ λαμβάνω προσωπικά και πόσα η υπόλοιπη ομάδα διαχείρισης τις πρώτες ώρες-μέρες για σφάλματα, διορθώσεις, αλλαγές κτλ. Ήδη σε λίγες μέρες θα κάνουμε πάλι μια μικρότερη αναβάθμιση για εναρμόνιση με τον κανονισμό GDPR. Πάλι θα αλλάξουν όλα τα μενού στο προφίλ μας με τις νέες προσθήκες. Στο προφίλ σου τώρα έκανα recount posts και προφανώς δεν άλλαξε κάτι. Ίσως μετρήθηκε κάτι λάθος ή εσφαλμένα στην παλιά πλατφόρμα και τώρα με την απανακαταμέτρηση άλλαξε. 

@killertomato Φαντάσου ότι έχουμε και ένα σωρό feature κλειστά. Κάτι IP Chat, κάτι Blog, κάτι ειδικά Group τύπου facebook 

@zio7 Κρίμα, αλλά δεν έχει τίποτα επίτηδες ούτε με δόλο. 

@ikaros13 Η παλιά μας έκδοση έβγαζε κάπου 17000 σφάλματα στους καταλόγους της Google για προβλήματα συμβατότητας σε φορητές συσκευές. Τώρα έχουν μείνει κάτω από 50. Τεράστια διαφορά. Ωστόσο είμαστε ακόμη σε διαδικασία indexing και αναμένεται να βελτιωθεί και άλλο το αποτέλεσμα όπως και η ταχύτητα πλοήγησης. 

 

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Engineer said:

 

@ΙΑΣΟΝΑΣ ......η επιλογή για τη νέα έκδοση ήταν ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ και θα είναι και στο μέλλον δυστυχώς.

1. Κακώς! Πολύ κακώς!! Επιλογές υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν! Η κάθε επιλογή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, κυρίως όμως από "το κοινό που στοχεύει". Δυστυχώς, κατά τη γνώμη μου, ήταν λάθος επιλογή κι έγινε με άλλα κριτήρια...... Κριτήρια twitter, facebook, instagram, "παιχνιδάκια με το κινητό" κ.λπ. με κοινό νεαρούς και νεαρές... Μακριά από κάθε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΤΗΤΑ.... Χωρίς καν να στοχεύει σε ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ..... Τελείως άσχετη με τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.... Εκτός της μέχρι ΤΟΤΕ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ του υπάρχοντος site... Χωρίς απολύτως καμιά ενημέρωση - ερώτηση - προβληματισμό κ.λπ. τουλάχιστον των 50-100 ΜΕΛΩΝ (δυστυχώς μόνο τόσα είμασταν), που έχουν δείξει ότι στηρίζουν με την ενεργό συμμετοχή τους μέχρι τότε.... Η γιαγιά μου έλεγε: "Όπως στρώσεις έτσι και θα κοιμηθείς".... Λυπάμαι αλλά προβλέπω σε περίπου ένα χρόνο από σήμερα να κυριαρχούν στο site "ειδησούλες του κ@λου" και τρυφερά - παιδικά μηνυματάκια του στυλ "ψεκάστε, σκουπήστε, τελειώσατε"....

 

19 ώρες πριν, Engineer said:

 

@ΙΑΣΟΝΑΣ .....Σκέψου πχ πόσα πμ λαμβάνω προσωπικά και πόσα η υπόλοιπη ομάδα διαχείρισης τις πρώτες ώρες-μέρες για σφάλματα, διορθώσεις, αλλαγές κτλ. Ήδη σε λίγες μέρες θα κάνουμε πάλι μια μικρότερη αναβάθμιση για εναρμόνιση με τον κανονισμό GDPR. Πάλι θα αλλάξουν όλα τα μενού στο προφίλ μας με τις νέες προσθήκες.

2. Αυτό δεν είναι δικαιολογία, ούτε "εξομολόγηση"! Η' απαντάς ορθά και σοβαρά ή δεν απαντάς καθόλου!!! Ευχολόγια κ.λπ. μακριά από εμένα...... Ο τρόπος που αντιμετωπίζεις κάποιον, αφενός μεν σε χαρακτηρίζει, αφετέρου δε χρήζει ίδιας αντιμετώπισης.....

 

19 ώρες πριν, Engineer said:

 

@ΙΑΣΟΝΑΣ ......Στο προφίλ σου τώρα έκανα recount posts και προφανώς δεν άλλαξε κάτι. Ίσως μετρήθηκε κάτι λάθος ή εσφαλμένα στην παλιά πλατφόρμα και τώρα με την απανακαταμέτρηση άλλαξε. 

3. Τη θεωρώ απάντηση μαθητή α' δημοτικού! Δεν είναι φίλε μου, ούτε 5, ούτε 10, ούτε 30, ούτε 50, ούτε 100 post. Είναι περίπου 2.000 post!!! Δηλαδή πότε συμπεριφέρθηκε "τσαπατσούλικα" το site, πριν δύο μήνες ή τώρα;;;;;; Εδώ σε θέλω..... Αγαπητέ μου, ο "τσαπατσούλης" σε κάτι, είναι παντού και πάντα "τσαπατσούλης"..... Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα δίνοντας τέτοιου είδους απαντήσεις..... 

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

... Η πλατφόρμα που τρέχαμε μέχρι πριν λίγο είχε λήξει εδώ και 1,5 χρόνο και είχε σταματήσει η υποστήριξή της. Η αναβάθμιση ήταν μονόδρομος για να καλυφθούν κενά ασφαλείας του κώδικα, σφάλματα, ασυμβατότητες με τις αναβαθμίσεις του λογισμικού του server πχ MySQL, php κτλ. ...

ναι, σύμφωνοι αλλά φαντάζομαι ότι μιας και έληξε θα μπορούσαμε να πάμε σε άλλη πλατφόρμα. Η IP Boards/INVISION νομίζω ότι ήταν η 3 ή 4 που έχουμε αλλάξει.

Quote

... Επίσης για να ικανοποιηθεί η θέληση και η αισθητική του καθενός μας θα πρέπει να προσθέσουμε 50 plugin κάτι που τελικά θα κάνει το φόρουμ βαρύ, αργό και δύσχρηστο και που στο τέλος κάθε επόμενη αναβάθμιση θα είναι ακόμη πιο δύσκολη ως απίθανη χωρίς την απώλεια δεδομένων. ...

Σαν αισθητική και γούστο για τους περισσότερους η 3.4.6 που τρέχαμε (και είχαμε μείνει 2-3 versions πίσω) ήταν ok, αυτό που είμαστε τώρα είναι άλλο πράγμα, σαν να βρεθήκαμε σε άλλο βαρύ και δύσχρηστο site.

Quote

... που με τον κόπο που βάζει ο καθένας μας και την προσφορά του συνεχίζει να υπάρχει. ...

όλοι αναγνωρίζουν και εκτιμούν την βοήθεια  των συναδέλφων.

Η INVISION διάλεξε να εξελίξει και βελτιστοποιήσει την πλατφόρμα της για φορητές συσκευές και καλά έκανε, αυτή είναι η μόδα. Τα άλλα site που πήγαν στην νέα INVISION (πχ insomnia) είναι απλώς άλλα site και απευθύνονται σε διαφορετικό κόσμο. Αν τα on-line μέλη τους είναι 5-10 φορές τα του michanikos είναι άσχετο μιας και δεν είναι συγκρίσιμα.

Εν ολίγοις, ήταν υποχρεωτικό να πάμε στην νέα INVISION? αν μας έκαιγε το mobile υπήρχαν και άλλες πλατφόρμες με κουμπιά που αλλάζουν το site από desktop σε mobile ή android. Πόσοι μπαίνουν στο site από καφετέρια ή από το δρόμο?

edit: (ευτυχώς που) υπάρχουν themes για την νέα πλατφόρμα, έχει δοκιμάσει κάποιος?

Edited by AMHxaNos
προσθήκη
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και στις παλαιότερες αναβαθμίσεις στο φόρουμ οι ίδιες κριτικές υπήρχαν. Δυστυχώς δυσκολευόμαστε να προσαρμοστούμε. Ανθρώπινο. Μην αγχώνεστε συνάδελφοι, θα το συνηθίσουμε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.