Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι Χώροι, το αίσχος της κατασκευής


SBABAL

Recommended Posts

achille

δεν είπα πότε ότι δεν έχει ευθύνη ο ιδιοκτήτης, που τότε δεν ήμουν εγώ.

Απλά θεωρώ ότι ο μηχανικός δίνει λύσεις και προβλέπει μελλοντικά προβλήματα που ένας απόφοιτος δημοτικού ή ένας οποιοσδήποτε κοινός θηνός δεν μπορεί να τα σκεφτεί και πολλές φορές να τα φανταστεί.

Αλλιώς όλοι θα είμασταν μηχανικοί, αρχιτέκτονες, σχεδιαστές και ότι άλλο χρειαζόμασταν εκείνη τη στιγμή.

Εγώ πήγα σε μηχανικό εδώ στην Αθήνα να αλλάξω τα σχέδια και μου είπε τα μπορώ, τα μη μπορώ, τις σωστές και τις λάθος σκέψεις μου. Το φτιάξαμε ουσιαστικά μαζί το σχέδιο. Και μου εξηγούσε βήμα βήμα. Δεν αποφάσιζε και δημιουργούσε.

Δεν είχα όμως κανένα λόγο στα αρχικά σχέδια, όταν μπαινανε τα θεμέλια.

Τέλος πάντων, ο καθένας έχει τις απόψεις του. και εγώ ειδικά από θέμα καλαισθησίας θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος ημιυπαίθριος είναι τελείως δυσλειτουργικός "άσχημος" και άβολος.

και ένα άλλο ερώτημα.. έχετε ακούσει από κάποιον που έκλεισε τον ημιυπαίθριο να το μετάνοιωσε??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα μεν αλλά επειδή βασίζεται σε μία ατυχή περίπτωση δε νομίζω πως θα υπάρξει ικανοποιητική απάντηση. Πόσω μάλλον όταν υπάρχουν πλείστες τόσες περιπτώσεις Η/Χ που και μπορούν να χρησιμοποιηθούν (είπαμε οι ανάγκες των ανθρώπων είναι διαφορετικές) και λειτουργούν θετικά στην ''αισθητική'' του κτηρίου.

 

Και ως επίλογο για τη συγκεκριμένη περίπτωση να πω ότι η κατασκευή ενός ημιυπαιθρίου χώρου δεν γίνεται ούτε εις βάρος της επιτρεπόμενης δόμησης ούτε εις βάρος των εξωστών. Αφενός χτίζεις όσο επιτρέπεται και αφετέρου το ποσοστό που αντιστοιχεί στους Η/Χ μπορείς να το ''κάνεις'' εξώστες. Άρα η ύπαρξη ενός Η/Χ είναι προαιρετική. Αλλά χρειάζεται προσοχή όταν παίρνουμε αποφάσεις στην κατασκευή του σπιτιού μας διότι ''αμαρτίες γονέων...''.

 

Και στο δικό μου πατρικό έχουν γίνει τέρατα αλλά πληροφορώ πως στην απουσία ενός πιο προστατευμένου ''ανοιχτού'' χώρου βρήκαν οι δικοί μου τρόπο (ευτυχώς πριν το '83) να τον εφεύρουν - γιατί αυτοί χρειάζονταν Η/Χ.

 

Ομολογουμένως οι μόνοι που μετάνιωσαν κλείσιμο ημιυπαιθρίων είναι όσοι ''φάγανε'' καταγγελία και πληρώνουν. Και γνωρίζω περίπτωση φίλης-συναδέλφου όπου όλοι στην πολυκατοικία της πληρώνουν χαράτσι...και μιλάμε για Η/Χ που τους αγοράσαν κλειστούς από κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Και αντιστοιχη περιπτωση πολυκατοικιας που εχει ξεβαψει αλλα δεν τολμανε να ζητησουν αδεια για εργασιες γιατι......

Μαρια εχεις πολλα δικια και λιγα αδικα..

 

Μεγαλο ή μικρο ονομα ο μηχανικος, εσεις τον διαλεξατε..

 

Καλο ή κακο το σχεδιο, εσεις το εγκρινατε.. Παραδειγμα σε αυτο σημερινο.. Βγαζω σχεδιο σε πελατη, μου ζηταει καποια αλλαγη, αποτελεσμα το ενα παιδικο δωματιο να μην εχει προσβαση σε μπανιο, παρα μονο αν διασχισει ολο το σαλονι και παει στην αλλη ακρη του σπιτιου.. Τι κι αν του το ειπα τι κι αν του το εξηγησα, αυτος το χαβα του.. Πολυ φοβαμαι οτι οποιος θα μπαινει σε αυτο το σπιτι και θα το βλεπει θα με θεωρει ασχετο.. Μπορω να κανω κατι ομως για αυτο???

 

Ο Ημιυπαιθριος ως χωρος ειναι υπο προυποθεσεις πολυ χρησιμος.. Αλλα το παραδειγμα με το μαχαιρι που εδωσε συναδελφος νωριτερα περιγραφει νομιζω την κατασταση πολυ ωραια.. Και πηγαινοντας ενα βημα παρακατω, επειδη λοιπον σχεδον ολοι το μαχαιρι το ειχαν για να σφαζουν, εμεις τους δικαζουμε με προστιμο και αναστολη (τακτοποιηση).. Γιατι να τους αθωωσουμε ειναι αντισυνταγματικο (νομιμοποιηση).. Και περαν αυτου απαγορευουμε τα μαχαιρια και επιτρεπουμε μονο σουγιαδακια.. Αντε τωρα να κοψεις το ψωμιι.. Γιατι να σκοτωσεις παλι θα το καταφερεις, απλα πιο δυσκολα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.