Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Διαφορετική θέση ανέγερσης κτιρίου (αλλαγή θέσης)


Recommended Posts

karanus αντιλαμβάνομαι πως το ερμηνεύεις. Οπότε η μετακίνηση του κτιρίου πως θα χρεωθεί, αν το πάω με κατηγ.3 πάλι λάθος θα είμαι γιατί στην κατηγ3. δεν θέλει να παραβιαζόνται οι πολεοδομικές διατάξεις και στην πολυκατοικία σίγουρα υπάρχουν αυθαιρεσίες όπως αποθήκες στο υπόγειο που δεν μέτραγαν στην δόμηση εχουν γίνει κατοικίες και πιθανον να έχει αλλάξει και το εγκεκριμένο περίγραμμα, εγώ οπως σου είπα τσέκαρα μόνο το δικό μου τμήμα.

**magenta και καφέ είναι ακριβώς το ίδιο περίγραμμα, το καφέ είναι το μετατοπισμένο στην υφιστάμενη κατάσταση

Edited by ankiousis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι για να εφαρμοστεί αυτό που λέω πρέπει το περίγραμμα του κτηρίου να μην έχει αλλάξει. Οι ενδεχόμενες εσωτερικές υπερβάσεις όπως μία αποθήκη στο υπόγειο δεν νομίζω ότι σε αφορά. Όταν θα έρθει η ώρα για την τακτοποίηση της αποθήκης με το ίδιο τρόπο θα κινηθούμε και εκεί.

Διότι όπως είχα γράψει και πιο πριν.

Εάν δεν είχε επέλθει αύξηση των τμ και είχε αλλάξει μόνο η θέση της αποθήκης , λόγω της αλλαγής θέσης του κτηρίου.

Πως θα το αντιμετώπιζες;

 

Το περίγραμμα magenta είναι ένα ιδεατό περίγραμμα. Και το καφέ είναι αυτό που υπάρχει σήμερα.

Το magenta δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε κάπου υλοποιημένο.

Έτσι δεν είναι;

Άρα πως θα συγκρίνεις με κάτι που δεν υλοποιήθηκε ποτέ;

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επομένως αν δεν έχει αλλάξει το περίγραμμα της pilotis ( και της ανωδομής?) πάω με κατηγορία 3

Αν όμως εχει αλλάξει το περίγραμμα της pilotis, πως βγαίνει το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη των 8,70τμ αναφέρεται σε σύσταση και αν αναφέρεται πως αναφέρεται;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

αναφέρεται στην σύσταση ώς επαγγελματική στέγη, ενώ στην κάτοψη της αδείας είναι χαρακτηρισμένη ώς αποθήκη. Εχει πάρει mm και έχει μετρήσει στον Σ.Δ

Edited by ankiousis
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι  εξετάζαμε μια ΟΙ,  σ' ένα διαμέρισμα, που ανήκε σε ένα κτήριο το οποίο κτήριο μετακινήθηκε σε άλλη σύννομη θέση.

Μαζί με το κτήριο μετακινήθηκε και η συγκεκριμένη ΟΙ στην ίδια σύννομη θέση.

Άρα θα χρεώναμε για την μετακίνηση της  ΟΙ 1Κ3.

Με την ίδια λογική νομίζω θα κινηθούμε και στην περίπτωσή σου.

Ανεξάρτητα του υπόλοιπου κτηρίου,αφου υπάρχουν ανεξάρτητες ΟΙ και εμεις εξετάζουμε μία απο αυτές.

Στην προκειμένη περίπτωση την αποθήκη των 8,70τμ.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Karanus, ο συλλογισμός σου είναι σωστός δεν ήταν υλοποιημένο το magenta για να μπορώ τελικά να συγκρίνω με αυτό οπότε η πιο σωστή αντιμετώπιση είναι να το πάω κατηγορία 3.

Η κατηγορία 3 όμως θέτει και μια άλλη προυπόθεση, να μην εχει αλλάξει η τελική στάθμη του εδάφους. Εχουν γίνει κάποιες εκχωματώσεις απο ότι είδα στον περιβάλλον χώρο δίχως βέβαια να έχω υψόμετρα με όργανο. Αυτό με αποκλείει απο την κατηγ.3? Αν πουμε ναι πώς θα μπορούσε να υπολογιστεί η αλλαγή θέσης δεν υπάρχει άλλος τρόπος απο ότι γνωρίζω.

Θεωρητικά οταν τακτοποίηθούν και οι υπόλοιπες Ο.Ι όλες θα πλήρωσουν και από ένα 250ευρώ για την αλλαγή θέσης?

η αλλαγή χρήσης μπορεί να μπεί η κατηγορία 4, η Υ.Δ όμως με ρίχνει στην 5 οπότε και τα 2 τελικα θα πάνε κατηγορία 5?

Link to comment
Share on other sites

Για την στάθμη που λες , εξαρτάται κατά την γνώμη μου αποτη διαφορά.

Δεν θέλω να κάνω τον νομοθέτη αλλά νομίζω ότι το συγκεκριμένο μπήκε για διαφορές του τύπου, όπου λόγω κλίσης του οικοπέδου μία μετακίνηση θα μπορούσε να κατασταστήσει το υπόγειο ισόγειο!! Τότε βεβαίως και δεν θα μπορούσαμε να πάμε με Κ3. Τώρα αν μιλάμε για διαφορές μικρές δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα. Αλλά αυτό θα το δεις εσύ και θα μας πεις γιατί τωρά μιλάμε χωρίς στοιχεία.

Εάν όλες οι ΟΙ τακτοποιηθούν σε διαφορετικό χρόνο, δεν βλέπω άλλη λύση.

Λογικά λόγω του μικρού ποσοστού σε χιλιοστά που θα έχει η αποθήκη θα έχει σαν συνέπεια να σε πάει στην Κ5.

Λογικά να το δεις, σκέψου ότι αύξησες την δόμηση κατά 31/8,7=356%!! (το τελευταίο δεν είναι κάποιο όριο του νόμου, απλά είναι μία διαπίστωση)

 

edit στο παρακάτω μύνυμα: ... τι επιπτώσεις έχει στην δικιά μου οριζόντια η αλλαγή τελικής στάθμης και όχι σε μια αλλη Ο.Ι πχ στο υπόγειο. ...

Συμφωνώ.

 

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως το θέτεις δεν έχω θέμα και θα κοίταγα στο παράδειγμά σου τι επιπτώσεις έχει στην δικιά μου οριζόντια η αλλαγή τελικής στάθμης και όχι σε μια αλλη Ο.Ι πχ στο υπόγειο.

Στην περιπτωσή μου έχει γίνει μια εκχωμάτωση στο υπόγειο, οπότε εμένα δεν με επηρρεάζει.

Αρα κατηγορία 5 και το Φ.Κ με την αλλαγή χρήσης και το Φ.Κ με την Υ.Δ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε οικόπεδο με κτίσμα με άδεια, έχει βγει άδεια νομιμοποιησης με τον Ν.4014 για το ξεμπαζωμενο υπογειο (υπέρβαση ΣΔ).

Στην άδεια νομιμοποίησης (κακώς) είχε δειχθεί το οικόπεδο και η θέση του κτίσματος σύμφωνα με την αρχική άδεια.

Τώρα που είναι να γίνει μεταβίβαση, με νέο τοπογραφικό, προέκυψε διαφορά στις διαστάσεις του οικοπέδου (εκτός των ανεκτών αποκλίσεων) και διαφορετική θέση του κτίσματος.

Αναθεώρηση της άδειας για αλλαγή τοπογραφικού δεν μπορεί να γίνει γιατι η πολεοδομία ζητάει συμβόλαιο (με σωστό τοπογραφικό).

Πρέπει να προηγηθεί το νέο συμβόλαιο (διορθωτικό) με νέο τοπογραφικό και βεβαίωση μηχανικού.

Σκέφτομαι να μεταφέρω τη δήλωση από τον 4014 στον 4495 και να προσθέσω 1 λοιπή παράβαση (όχι προς νομιμοποίηση) για την αλλαγή τοπογραφικού και θέσης κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση.

Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.