Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Διαφορετική θέση ανέγερσης κτιρίου (αλλαγή θέσης)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 248
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κτίριο στο οποίο έχει γίνει μετακίνηση σε σύννομη θέση και η μόνη αυθαιρεσία είναι το ξεμπάζωμα υπογείου μπορεί να τακτοποιηθεί με κατ. 3 ή θα πρέπει να γίνει με υπ δομησης και κάλυψης σε ότι είναι εκτός περιγράμματος?ποια είναι η αποψη σας?

συγνώμη εκ των προτέρων αν έχει ξανά απαντηθεί

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδερφοι καλησπέρα.! Σύμφωνα με την εγκύκλιο 2 , για τη μετακίνηση κτιρίου σε μη νόμιμη  θέση επιβάλλεται πρόστιμο 250 ευρώ , και για τα τμήματα που βρίσκονται στη μη νόμιμη θέση (πχ, εντός Δ) επιβάλλεται επιπλέον ΥΔ, ΥΚ( αναλόγως της παράβασης).

Επίσης , για μετακίνηση σε άλλη νόμιμη θέση επιβάλλεται μόνον πρόστιμο 250 ευρώ.

Το ερώτημα είναι το πρόστιμο αυτό προκύπτει από 1 λοιπή παράβαση  που θα καταχωρηθεί αποκλειστικά για τη μετακίνηση???(δηλαδή εάν έχουμε κ άλλες παραβάσεις με αναλυτικό θα καταχωρηθεί 2η λοιπή παράβαση για αυτές?) 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι και χρόνια πολλά,

Μου έχει τύχει η εξής περίπτωση:

Σε προσθήκη ορόφου που πραγματοποιήθηκέ το 1972, η υφιστάμενη κάτοψη με την προβλεπόμενη της αδείας είναι εντελώς διαφορετικές στην θέση και τη διαρρύθμιση.

Δυσκολέυομαι στον ορισμό των αυθαιρεσιών μου και θα ήθελα τη βοήθεια σας

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

προβλεπομενη κατοψη.jpg

τοπογραφικο.jpg

υφισταμενη κατοψη.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις το υφιστάμενο περίγραμμα πάνω στο περίγραμμα της άδειας. Τυχόν τμήματα που δεν κατασκευάστηκαν δε σε απασχολούν. Ότι εξέχει από το περίγραμμα της άδειας είναι αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα της κάτοψης που ανέβασες  όπως είναι  σήμερα , δεν φαίνεται καθαρά. Καλύτερα ανέβασέ την σε pdf.

Πάντως αν οι παραβάσεις είναι πριν το 1972 , (που από  ότι μπορώ να καταλάβω έτσι είναι), τότε όλες οι παραβάσεις μπαίνουν σαν 1Κ1(μία παράβαση  κατηγορίας 1) και τελείωσες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Θα βάλεις το υφιστάμενο περίγραμμα πάνω στο περίγραμμα της άδειας. Τυχόν τμήματα που δεν κατασκευάστηκαν δε σε απασχολούν. Ότι εξέχει από το περίγραμμα της άδειας είναι αυθαίρετο.

προβληματίζομαι στο εξής σημείο:

-αν θέσω το περίγραμμα δόμησης και κάλυψης στην προβλεπόμενη θέση σύμφωνα με την Ο.Α προκύπτει μία ΥΔ ΚΑΙ ΥΚ συνολικού εμβαδου περιπου 24 τ.μ. .

Ετσι άσχετα αν στην υφισταμενη κατοψη εχω 78τμ και στην προβλεπόμενη 75 θα χάσω 24τμ απο τη δόμηση?

Η'

-να μετατοπίσω το περίγραμμα σε ένα "κοινό" σημείου της υφισταμένης προκειμένου να έχω την ελαχιστη υδ και υκ?

τι θα μου προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, karanus said:

Η εικόνα της κάτοψης που ανέβασες  όπως είναι  σήμερα , δεν φαίνεται καθαρά. Καλύτερα ανέβασέ την σε pdf.

Πάντως αν οι παραβάσεις είναι πριν το 1972 , (που από  ότι μπορώ να καταλάβω έτσι είναι), τότε όλες οι παραβάσεις μπαίνουν σαν 1Κ1(μία παράβαση  κατηγορίας 1) και τελείωσες.

 

Το θέμα όμως είναι ότι αν θέσω το διάγραμμα στο υφιστάμενο θα έχω αρκετά μεγάλες ΥΔ ΚΑΙ ΥΚ με αποτέλεσμα να χασω αρκετά απο τα ελεύθερα προς δόμηση τετραγωνικά.

Θέλω να πω

υφισταμενη κατοψη 78 τ.μ.

προβλεπόμενη 75 τ.μ.

ασχετα που η φιαφορα τους ειναι 3 τ.μ.

εγω συνολικα χάνω περιπου 24 τ.μ. λόγω αυτής της αυθαιρεσίας

Link to comment
Share on other sites

Εάν οι παραβάσεις είναι πριν το 1975 , τοτε όλα αυτά περι τμ , υδ και υκ δεν έχουν κάποια σημασία.

Αποτυπώνεις την πργαγματική κατάσταση σήμερα και βάζεις 1Κ1 με 250 ευρώ πρόστιμο  και τελείωσες.

Εννοείται και η αμοιβή σου...

Η Κ1 είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει ο  Ν4495...

Για μελλοντική ΟΑ θα χρεωθείς έως τώρα , αυτά που θα αποτυπώσεις.

Δλδ τα πραγματικά που υπάρχουν σήμερα. (τα 78,00τμ , αν έχω καταλάβει σωστά)

 

 

Edited by karanus
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, karanus said:

Εάν οι παραβάσεις είναι πριν το 1975 , τοτε όλα αυτά περι τμ , υδ και υκ δεν έχουν κάποια σημασία.

Αποτυπώνεις την πργαγματική κατάσταση σήμερα και βάζεις 1Κ1 με 250 ευρώ πρόστιμο  και τελείωσες.

Εννοείται και η αμοιβή σου...

Η Κ1 είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει ο  Ν4495...

 

Δεκτό για την κατηγορία 1, απλά θα ήθελα να ξέρω ποιός θα ήταν ο καλυτερος δυνατός προβλεπόμενος χαρακτηρισμός των αυθαιρεσιών του :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.