Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Διαφορετική θέση ανέγερσης κτιρίου (αλλαγή θέσης)


Recommended Posts

Προφανώς το περίγραμμα δεν μπορείς να το βάλεις όπου θέλεις αλλά εκεί που στην πραγματικότητα είναι. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "θα χάσεις" 24τ.μ από τη δόμηση. Τα αυθαίρετα τετραγωνικά είναι αυτά που δεν προβλέπονται στην άδεια. Η τελική πραγματοποιούμενη δόμηση θα είναι η υφιστάμενη, νόμιμη και τακτοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Προφανώς το περίγραμμα δεν μπορείς να το βάλεις όπου θέλεις αλλά εκεί που στην πραγματικότητα είναι. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "θα χάσεις" 24τ.μ από τη δόμηση. Τα αυθαίρετα τετραγωνικά είναι αυτά που δεν προβλέπονται στην άδεια. Η τελική πραγματοποιούμενη δόμηση θα είναι η υφιστάμενη, νόμιμη και τακτοποιημένη.

Εάν θέσω το περίγραμμα στην προβλεπόμενη θέση του τότε ότι προεξέχει θα είναι υπερβαση δόμησης και κάλυψης.

Οπότε μπορεί να έχω μία υφιστάμενη κάτοψη των 78 τ.μ. που διαφέρει κατα 3τ.μ. της προβλεπόμενης 75 τ.μ., όμως λογω της μετατόπισης αυτής έχω υπερβαση δόμησης και κάλυψης 24τ.μ. 

Edited by niktri1992
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό δεν σε απασχολεί διότι όπως σου είπε και ο συνάδελφος παραπάνω εφόσον είσαι κατηγορία 1 το πρόστιμο δεν αλλάζει.

(Επίσης εδω που τα λέμε και να άλλαζε το πρόστιμο επίσης δεν απασχολεί εσένα αλλά τον ιδιοκτήτη. Εσένα αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι μόνο να κάνεις σωστά τη δουλειά σου)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω τακτοποίηση με Κατηγορία 3 και 1 λοιπή παράβαση για ορισμένες εργασίες. Θα μπορούσα να κάνω χρήση της εγκυκλίου 2 ώστε να συμψηφιστούν οι αυθαιρεσίες? Να επισημάνω ότι η κατηγορία 3 αφορά αλλαγή θέσης του κτιρίου σε νόμιμη θέση, πως θα μπορούσα να την εντάξω στο Παράρτημα Β? Αρκεί θεωρείτε μία απλή αναφορά στην Τεχνική Έκθεση ή να βάλω αναγκαστικά και Κατηγορία 3 και 1 λοιπή παράβαση?

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 1ΛΠ και για τις δύο παραβάσεις και αναφέρεις στην τεχνική έκθεση την περίπτωση της Κ3, μνημονεύοντας και την σχετική εγκύκλιο.

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Υπάρχει μια περίπτωση που συναντώ πρώτη φορά.

Εντός γηπέδου εκδόθηκε άδεια για ανέγερση αποθήκης 85,00 τ.μ. το 2006. Η αποθήκη κατασκευάστηκε όμως σε όμορο γήπεδο, εξ' ολοκλήρου! 

Υπάρχει απόφαση δικαστηρίου (ειρηνοδικείου) το 2014, όπου μετά από πραγματογνωμοσύνη συναδέλφου διαπιστώθηκε ότι όντως είναι εκτός γηπέδου.

Σήμερα ο ιδιοκτήτης πουλάει το γήπεδο και έχει βρεθεί αγοραστής, τον οποίο δεν τον ενδιαφέρει το κτίσμα (και δεν θα έπρεπε :) ). Μου ζητήθηκε βεβαίωση του άρθρου 83 τ. Ν.4495/2017.

Προφανώς καταλήγω για βεβαίωση αδόμητου και δώρο μια αποθήκη στον γείτονα.... ή μήπως ελλοχεύει κάτι που δεν βλέπω..? 

  

Edited by liumier
Link to comment
Share on other sites

Το κτίσμα ανήκει σε αυτόν που ανήκει και το γήπεδο.

Η διοικητική πράξη της ΟΑ δεν συνιστά στοιχείο ιδιοκτησίας για το ακίνητο στο οποίο αναφέρεται.

Οπότε το γήπεδο για το οποίο δίνεις εσύ βεβαίωση είναι αδόμητο.

Φαντάζομαι ότι και το τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87, θα επαληθεύει ότι στο συγκεκριμένο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα.

Άρα έχεις δύο στοιχεία.

1. το τοπογραφικό.

2. την πραγματογνωμοσύνη.

Τώρα ίσως θα ήταν καλό ,αυτά  να τα αναφέρεις στην τεχνική έκθεση του 5-σέλιδου.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

Έχω κ γω μία περίπτωση μίας ισόγειας μονοκατοικίας όπου στην άδεια ήταν 60,00 τ.μ. κ με προσθήκες έγινε 85,00 περίπου. Στο τοπογραφικό της αδείας φαίνεται η θέση της, σήμερα είναι μετατοπισμένη σε νόμιμη θέση κατά 7,00 μέτρα.

Το εκτός περιγράμματος βάζοντας το τότε περίγραμμα με το σημερινό, είναι 65,00 τ.μ.  Το ερώτημα μου είναι, κ από αυτά που έχω διαβάσει, αν θα το πάω με άδεια, κ αν λάβω το εκτός περιγράμματος ως ΥΔ+ΥΚ κ όχι τις αυθαίρετες προσθήκες που έχουν πραγματοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,το "αν θα το πάω" με άδεια,δεν το καταλαβαίνω,αν όλη η κατασκευή τηρεί τους όρους δόμησης που ισχύουν ή ίσχυαν κατά τον χρόνο εκτέλεσης  (εδώ,μάλλον οι όροι της 1ης άδειας),τότε έχει κάθε δικαίωμα ο ιδιοκτήτης να επιλέξει νομιμοποίηση με άδεια σύμφωνα με το άρθρο 106 του νόμου.

Τώρα,σχετικά με τον τρόπο ρύθμισης,περιγράφεις ένα κτίριο μετατοπισμένο σε νόμιμη θέση με προσθήκες και αυτές σε νόμιμη θέση,άρα έχεις

-μια παράβαση Κατηγορίας 3 περίπτωσης γιδ) του άρθρου 96 παρ.γ (διάβασε την προσεκτικά να δεις αν συμφωνεί με αυτά που υπάρχουν) και

-υπέρβαση δόμησης και κάλυψης των προσθηκών που δεν έχουν άδεια.:rolleyes:

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.