Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Διαφορετική θέση ανέγερσης κτιρίου (αλλαγή θέσης)


Recommended Posts

καλημερα συναδερφοι, εχω την εξης περίπτωση η οποία φαινεται και στο σχημα που επισυναπτω. Σε γωνιακό οικόπεδο εντός οικισμου < 2000 (τριγωνικού σχήματος ) με πρόσωπο σε εθνική και επαρχιακή οδό υπάρχει κτίσμα διαστάεων 9χ12,50 με οικοδομική άδεια του 1975 (δεν υπάρχει αυθαιρεσία ). Η διαφορά που υφίσταται με την ο.α είναι πως το οικόπεδο είναι μικρότερο από την ο.α με αποτέλεσμα και η απόσταση απο τις οδούς να είναι μικρότερες (από την εθνική οδό από 7,50 σε 5,30). Από την έρευνα που έκανα δεν βρήκα να έχει γίνει κάποια διαπλάτυνση  των οδών ούτε ο ιδιοκτήτης μου ανέφερε κάποια αποζημίωση. Το ίδιο ισχύει και για τα όμορα (οι περιφράξεις είναι περασιά με τον δικό μου). Και ούτε επηρεάζεται η αρτιότητα από την αλλάγη του οικοπέδου. ουσιαστικά εξ αρχής το οικόπεδο ήταν μικρότερο. τι κάνω σ αυτήν την περίπτωση? με την τότε νομοθεσία που χτίστηκε το κτίριο  η "καινουργια" θέση είναι νόμιμη , αλλά με τα τωρινά δεδομένα δεν είναι. τι κάνω?  το ελέγχω με την παλιά?

ΑΠΟΔΟΣΗ-Model.pdf

Edited by anvar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Σε οικόπεδο εντός οικισμού υπάρχουν δύο κτήρια τα οποία έχουν αρκετά θέματα.

Ένα από αυτά είναι ότι το ένα από τα κτήρια ναι μεν στο διάγραμμα κάλυψης φαίνεται ότι κολλάει στο πλάγιο όριο στην πράξη κατασκευάστηκε ποιο μέσα (λεπτομέρειες φωτό..). Σίγουρα θα χρεώσω παραβίαση Δ, αλλά με την μετακίνηση του κτηρίου τι γίνεται; Ενημερώνω ότι δεν έχω ΥΔ +  ΥΚ γιατί τελικά κατασκευάστηκε ποιό μικρό από ότι προβλεπόταν.

Νομίζω πως δεν μπορεί να χρεωθεί κατηγορία 3. Αλλά τι θα χρεωθεί; Αναλυτικός;

α.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να χρεώσεις κατηγορία 3 για την αλλαγή θέσης. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις 

στήνω το περίγραμμα που προβλέπονταν βάσει ο.α χρεώνω ΥΔ, ΥΚ. Επίσης στο τμήμα

το σημειωμένο χρεώνω παραβίαση πλάγιων η οποία συστημικά χρεώνεται μόνο σε συνδυασμό με

ΥΔ. Επαρχία αυτό συμβαίνει στο 90% των περιπτώσεων...Ορια μετακινούνται νύχτα, καπνοδόχοι απο τζάκια

βγαίνουν προς το όριο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατοικία προ 55, μέσα σε οικισμό,

βγαίνει άδεια το 1997 για προσθήκη μια τουαλέτας (μάλλον για να νομιμοποίησει και το προ 55)

Το 2007 γίνεται γονική παροχή στο γιο με τοπογραφικό της άδειας.

Σήμερα η κατάσταση είναι διαφορετική και ως προς το οικόπεδο (άλλο σχήμα και άλλες διαστάσεις), άλλα και ως προς την θέση και σχήμα της κατοικίας (άλλη θέση και νέες αυθαίρετες προσθήκες)

θα πρέπει να θεωρήσω το όλο ακίνητο παράνομο χωρίς καν άδεια;;;;;;;;!!!!!!!!

mpant.png

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισμός προστίμου με βάση το νέο τοπογραφικό κ δ. κάλυψης (με Ο.Α).  Δες τι πρόστιμο βγαίνει με ΥΔ+υκ για το τμήμα εκτός περιγράμματος και τις αυθαίρετες προσθήκες. Λογικά με αρτιότητα δεν πρέπει να έχεις ζήτημα αφού δεν φαίνεται μεγάλη η διαφορά επιφάνειας σύμφωνα με τη νέα κατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω ως παράβαση το τμήμα του κτιρίου που δεν βρίσκεται "μέσα" στο περίγραμμα του κτιρίου της Ο.Α;

(παράξενο μου φαίνεται...σε σχέση πάντα με την διαφορετικότητα του οικοπέδου. )

.................................

θα μπορούσα όμως να το δείξω και έτσι- όπως παρακάτω. Δεν μπορώ να ξερό, με το τοπογραφικό της ΟΑ, ποια ακριβώς ήταν η σωστή θέση του οικόπεδου. (έτσι έχω λιγότερα τετραγωνικά εκτός περιγράμματος άρα και μικρότερο πρόστιμο !!!

Χωρίς τίτλο.png

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω αν διάβασες γράφω για το εκτός περιγράμματος . Σε αυτό θα βάλεις πρόστιμο και στις επιπλέον προσθήκες ή ανεξάρτητα αυθαίρετα κτίσματα. Εννοείται ότι δεν θα έχεις απόλυτη ακρίβεια της νόμιμης θέσης. Θα την προσεγγίσεις όσο καλύτερα μπορείς από κάποια σταθερά που ενδεχομένως υπήρχαν τότε και σήμερα όπως πχ όμορες ιδιοκτησίες,  κτίρια, μάντρες, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Έχω οικοδομή εκτός σχεδίου με  ισόγειο, α όροφο  και σοφίτα .

Στην οικοδομική άδεια υπήρχε υπόγειο με ισόγειο επομένως έχω υπέρβαση δόμησης από υπόγειο σε ισόγειο και υπέρβαση δόμησης την προσθήκη σοφίτας . Αυτό που με προβληματίζει είναι η αλλαγή θέσης από την οικοδομική άδεια αλλά εντός αποστάσεων Δ .. την αλλαγή θέσης πως θα την δηλώνατε με αναλυτικό ?

image.thumb.png.e66a740af04ca68d8b9701c8792820ab.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχεις τοποθέτηση ίδιου περιγράμματος σε άλλη σύνομη όμως θέση θα βάλεις 1Κ3.

Το βασικό περίγραμμα του νόμιμου κτηρίου , μετακινήθηκε σε άλλη σύνομη θέση και μετά άρχισαν και τα αυθαίρετα.

Ξεμπάζωμα υπογείου ---> ισόγειο.

Το ισόγειο έγινε  όροφος .

Έγινε και σοφίτα κάτω από την σκεπή.

Άρθρο 96 κατηγορία 3

ιδιδ)    αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση, εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις, ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και με την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους. Επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση των οριζομένων στην παράγραφο 10 του άρθρου42  η ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας με τις μελέτες του υφισταμένου κτιρίου, προκειμένου να εκδοθεί η ταυτότητα κτιρίου,

 

 

Edit στην παρακάτω ανάρτηση: 

              Το "εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις" , έχω την εντύπωση ότι πάει στη "θέση"  δηλ. εφ΄ όσον δεν παραβιάζονται διατάξεις στην νέα θέση.  Οι άλλες παραβάσεις- υπερβάσεις που έχεις θα τιμωρηθούν ούτως η άλλως.

Edited by karanus
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.