Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Διαφορετική θέση ανέγερσης κτιρίου (αλλαγή θέσης)


Recommended Posts

Το συγκεκριμένο εδάφιο το γνωρίζω αλλά ταυτόχρονα συντρέχει και υπέρβαση δόμησης.. μήπως το  << δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις,>>  αποκλείει  την περίπτωση μου ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τρόπος να αιτιολογήσω μέσω αποδεκτών αποκλίσεων, μετατόπιση 10 εκατοστών εντός προκηπίου μεζονέτας;   

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, vitrouvios said:

Το συγκεκριμένο εδάφιο το γνωρίζω αλλά ταυτόχρονα συντρέχει και υπέρβαση δόμησης.. μήπως το  << δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις,>>  αποκλείει  την περίπτωση μου ;

 

17 ώρες πριν, vitrouvios said:

Έχω οικοδομή εκτός σχεδίου με  ισόγειο, α όροφο  και σοφίτα .

Στην οικοδομική άδεια υπήρχε υπόγειο με ισόγειο επομένως έχω υπέρβαση δόμησης από υπόγειο σε ισόγειο και υπέρβαση δόμησης την προσθήκη σοφίτας . Αυτό που με προβληματίζει είναι η αλλαγή θέσης από την οικοδομική άδεια αλλά εντός αποστάσεων Δ .. την αλλαγή θέσης πως θα την δηλώνατε με αναλυτικό ?

 

Σίγουρα θα βάλεις "ναι" στην Ο.Α και για μένα η παράβαση πρέπει να δηλωθεί με Υ.Κ για το τμήμα που εξέχει από το νόμιμο επί εδάφους περίγραμμα. Όπως ακριβώς το έθεσες, η κατηγορία 3 μιλάει ουσιαστικά για εντελώς "καθαρά" από πολεοδομικής άποψης ακίνητα οπότε κατά τη γνώμη μου  το να μην παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις αφορά και την περίπτωση υπέρβασης δόμησης, ύψους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για να το παίξω όμως και δικηγόρος του διαβόλου... στην σύνταξη υπάρχουν δυο περιπτώσεις και διαχωρίζονται μεταξύ τους ... άρα δεν συντρέχει λόγος να τηρούνται και τα δυο.

Πρώτη περίπτωση αλλαγή θέσης χωρίς παραβίαση πολεοδομικών διατάξεων .

Δεύτερη περίπτωση νόμιμη αλλαγή θέσης χωρίς αλλαγή στάθμης εδάφους.

 

Παράθεση

Άρθρο 96 κατηγορία 3

ιδιδ)    αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση, εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις, ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και με την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους. Επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση των οριζομένων στην παράγραφο 10 του άρθρου42  η ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας με τις μελέτες του υφισταμένου κτιρίου, προκειμένου να εκδοθεί η ταυτότητα κτιρίου,

 

Edited by vitrouvios
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Μου ζητείται βεβαίωση για μεταβίβαση διαμερίσματος, στον έλεγχο διαπιστώνω ότι το κτίριο έχει σωστό περίγραμμα, με αλλαγή στις θέσεις/διαστάσεις ανοιγμάτων και όλο το κτίριο έχει μετακινηθεί σε νόμιμη θέση.

Ένα από τα διαμερίσματα μεταβιβάστηκε με βεβαίωση μη αυθαιρεσιών πριν 2 χρόνια. 
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει υπέρβαση σε δόμηση,κάλυψη και ύψος, μπορώ να υπάγω το σύνολο του κτιρίου ως κατ.3?

Link to comment
Share on other sites

Για δες μήπως  μπορείς να δώσεις βεβαίωση με την εξαίρεση θ) του Α82.

Αν καταλαβαίνω από την περιγραφή σου  , μπορείς.

Βέβαια σε κάθε περίπτωση η τακτοποίηση είναι το καλύτερο.

Εαν υπάρχει σύσταση στην οικοδομή, τότε αυτή η βεβαίωση που δόθηκε για το άλλο διαμερισμα δεν σε αφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ισόγεια αποθήκη 9 τ.μ βασει αδείας σε Pilotis αλλαξε χρηση σε κατοικία και το τελικο εμβαδο της ειναι 40τ.μ. Εκτος των παραπανω αυθαιρεσιων η πολυκατοικια εχει μετακινηθει σε αλλη θεση διχως να παραβιαζει προκηπιο ή πλαγια αποσταση. Πως αντιμετωπιζετε την αλλαγη θέσης?

Link to comment
Share on other sites

Εαν το κτήριο μετακινήθηκε σε νόμιμη θέση χωρίς αλλαγή περιγράμματος τότε 1Κ3.

Εάν η αποθήκη δεν είχε μετρήσει στον ΣΔ τότε όλα τα τμ με ΥΔ + συναινέσεις , αφού μιλάμε για κοινόχρηστο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.