Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριογραμμή κυρωμένου Δασικού Χάρτη.


yiannisg

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους τους συναδέλφους.

Συντάσσω ένα τοπογραφικό σε περιοχή όπου έχει κυρωθεί (μερικώς) ο δασικός χάρτης.

Πάνω στο τοπογραφικό θέλω να βάλω και την δήλωση του άρθρου 142 Ν4483/17.

Μέχρι στιγμής λοιπόν (σε 2 άλλες περιπτώσεις) τα γεωτεμάχια ήταν στο σύνολό τους σε έκταση που δεν διέπεται από τις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας οπότε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στη σύνταξη της δήλωσης.

Τώρα όμως εντός του γεωτεμαχίου υπάρχει μια ¨νησίδα" για την οποία ο ιδιοκτήτης είχε υποβάλλει αντίρρηση και συνεπώς εντός αυτής ο χάρτης δεν είναι κυρωμένος. "Κατέβασα" τα πολύγωνα του κυρωμένου χάρτη και διαπίστωσα ότι η οριογραμμή που περιγράφουν δεν είναι αυτή της αντίρρησης αλά μια παράλληλη προς τα έξω οριογραμμή σε απόσταση 2.5 μ η οποία μάλιστα έχει "στρογγυλές" γωνίες με πολλά σημεία. Μάλιστα αυτό το επιβεβαίωσα και σε άλλα σημεία της Ελλάδας όπου πρόσφατα κυρώθηκε δασικός χάρτης και ισχύει το ίδιο.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το θέμα? Υποθέτω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την κυρωμένη οριογραμμή.  

Ευχαριστώ Πολύ

Με εκτίμηση

Γιάννης

 

Γράφω απαντώντας στο ερωτημά μου καθώς επικοινώνησα με την Δ/νση Δασικών Χαρτογραφήσεων και επιβεβαίωσα ότι α. Η ζώνη αυτή των 2.5 μ, είναι ένα buffer ασφαλείας και β. Στην δήλωση μας πρέπει να αναφέρουμε αυτή την οριογραμμή και όχι εκείνη της αντίρρησης.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφε, θα μπορούσες ενδεχομένως να μοιραστείς το κείμενο που χρησιμοποίησες στην περίπτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να ρωτήσω αυτήν την στιγμή διαπιστώνω ότι δεν κατεβαίνουν τα αρχεία από τον μερικά κυρωμένο χάρτη Να υποθέσω ότι γίνονται οι διορθώσεις στις περιοχές όπου οι δασικές θα γίνουν χορτολιβαδικές βάση σχετικής πρόσφατης εγκυκλίου ή κάνουν κάποια αναβάθμιση ? Έχετε και εσείς πρόβλημα σχετικό ? 

Τελικά το κατέβασα ίσως είχα πρόβλημα γιατί ήμουν σε μικρή κλίμακα (είχα ζουμάρει πολύ κοντά ) ή είχε πράγματι πρόβλημα το σύστημα Διαπίστωσα όμως το πρόβλημα που ανάφερε ο συνάδελφος πιο πάνω όπου η περιοχή αντίρρησης έχει επεκταθεί και μάσα στο καλλιεργήσιμο πέραν του ορίου του δασικού όπως είναι στον αναρτημένο δασικό χάρτη.  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάλι δεν κατεβαίνουν τα πολύγωνα .... Συμβαίνει και σε άλλους εδώ και λίγες μέρες ? 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, GEORGE MICHEAL said:

 

Προχθές δεν μπορούσα να κατεβάσω ούτε εγώ.... χτες το βράδυ κατέβασα κανονικά και αυτή την στιγμή πάλι δεν κατεβάζει... με τις μέρες του είναι το σύστημα μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

οκ Μάλλον σε κάποιες περιοχές θα ανεβαίνουν μερικά κυρωμένοι χάρτες ....θα περιμένουμε να ξανα λειτουργήσει  Ευχαριστώ για την απάντηση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιες μέρες και ώρες που κατεβάζει μόνο 1KB αρχείο, και άλλες που κατεβαίνει κανονικά. 

Και μιλάω για περιοχές που εδώ και 2 χρόνια έχουν κυρωμένους, άρα δε νομίζω να αλλάζουν και τπτ... Απλά το σύστημα σέρνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.