Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενεργειακοί επιθεωρητές & ΠΕΑ: νέα παράβολα από την Τρίτη 10 Απριλίου


Engineer

Recommended Posts

Ερώτηση: 

Αν πληρώσω εγώ το παράβολο (με τα στοιχεία του πελάτη) δημιουργείται κάποιο πρόβλημα ; 

Θεωρώ πως όχι, σκέφτομαι απλά να τα ενσωματώνω στην τιμή και να τελειώνει το θέμα... 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην πληρώνουμε εμείς (με κινήσεις που να φαίνονται από τους λογαριασμούς μας --επαγγελματικούς, προσωπικούς, κλπ) πληρωμές παραβολών ή άλλων υποχρεώσεων τρίτων που εμφανίζονται φορολογικά στο taxis σε ΑΦΜ διαφορετικό από το δικό μας.

Να το θέσω αλλιώς. Αν κάποιος σου έδινε στο χέρι τα χρήματα 1.000€ για το ΦΠΑ το δικό του, θα του το πλήρωνες εσύ μέσω e-banking από τον όποιο λογαριασμό σου?
Αν παρά ταύτα θέλουμε να το πληρώσουμε εμείς το παράβολο, η πληρωμή του μπορεί να γίνει μέσω κάποιου μηχανήματος αυτόματων συναλλαγών που έχουν οι τράπεζες και που πρακτικά φαίνεται ότι η κίνηση έγινε από μέρους του ... και ενσωμάτωσέ το στην τιμή όπως λες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

 

Αν παρά ταύτα θέλουμε να το πληρώσουμε εμείς το παράβολο, η πληρωμή του μπορεί να γίνει μέσω κάποιου μηχανήματος αυτόματων συναλλαγών που έχουν οι τράπεζες και που πρακτικά φαίνεται ότι η κίνηση έγινε από μέρους του ... και ενσωμάτωσέ το στην τιμή όπως λες.

υπάρχει κάποια τράπεζα που το μηχανημα αυτοματων συναλλαγων πληρώνει e- paravolo. Δεν νομίζω, είχα γυρίσει όλες μιά μέρα. Μήπως έβαλαν? Διοτι στο γκισε παίρνουν και 1,5 Ε

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν υπάρχει η διαδικασία. Δεν το είχα προσέξει. Συγνώμη.

Προσωπικά την διαδικασία την αναλαμβάνει ο πελάτης.
Εξηγώ στον πελάτη την νέα κατάσταση και τέλος. Η πιθανότητα να "γκρινιάξει" σε εμάς είναι (πάντα κατά την μέχρι τώρα εμπειρία από την νέα κατάσταση) μηδενική.
Τώρα αν θέλω να τον εξυπηρετήσω, το εκδίδω και του το στέλνω να πάει να το πληρώσει με όποιον τρόπο θέλει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ το παράβολο το εκδίδω στο όνομα του ιδιοκτήτη και το πληρώνω εγώ. Του χρεώνω 5 € παραπάνω και του δίνω το παράβολο μαζί με το πιστοποιητικό. Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα έχει καταρεύσει το gsis και δεν εκδίδονται παράβολα και κατά συνέπεια ούτε ενεργειακά πιστοποιητικά. Δηλαδή για να βγάλουμε το μεροκάματο του τρόμου από τα ενεργειακά τελικά πρέπει να προσευχόμαστε να λειτουργούν ταυτόχρονα το ηλεκτρονικό σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ,  και το gsis και το buildingcert. Αν κάποιο μια μέρα δεν δουλεύει δεν μπορούμε ούτε εμείς να δουλέψουμε.

Edited by ΒΑΣΙΛΗΣ Κ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...

Αν βγάλεις 2ο ενεργειακό στο ίδιο ΑΦΜ ιδιοκτήτη την ίδια μέρα δεν σου ζητάει το σύστημα  2ο παράβολο μπορώ να βγάλω το 2ο ΠΕΑ χωρίς 2ο παράβολο ή θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.