Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετα τακτοποιημένα με Ν. 1337/83 & 720/77 και υπαγωγή στο 4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα, 

έχω κατοικία με Α και Β φάση 1337 (απο τους προηγούμενους ιδιοκτήτες - πουλήθηκε έτσι!!!!)

έκανα 4178 οριστική για να προχωρήσω σε άδεια μικρής κλίμακας, στην πορεία διαπιστώθηκε πως τελικά δεν είχε γίνει η τρίτη φάση και μου είπαν στην ΥΔΟΜ, και μου το έδιεξαν στον νόμο, πως δεν μπορώ να τακτοποιήσω το θέμα με 4178 και πως πρέπει να ολοκληρώσω την τρίτη φάση

κανένα παράθυρο με τον νέο νόμο?

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρητικά είναι αυθαίρετες οι εργασίες που έχουν εκτελεστεί μετά την ένταξη στο ν.1337/83, αφού οι προηγούμενες είναι σε ανάσχεση επιβολής προστίμου και κατεδάφισης του κτιρίου. Κοίταξε αν μπορείς τις υπόλοιπες να τις επιμετρήσεις με το παράρτημα Β΄ του ν.4495/2017 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Domi said:

Καλημέρα, 

έχω κατοικία με Α και Β φάση 1337 (απο τους προηγούμενους ιδιοκτήτες - πουλήθηκε έτσι!!!!)

έκανα 4178 οριστική για να προχωρήσω σε άδεια μικρής κλίμακας, στην πορεία διαπιστώθηκε πως τελικά δεν είχε γίνει η τρίτη φάση και μου είπαν στην ΥΔΟΜ, και μου το έδιεξαν στον νόμο, πως δεν μπορώ να τακτοποιήσω το θέμα με 4178 και πως πρέπει να ολοκληρώσω την τρίτη φάση

κανένα παράθυρο με τον νέο νόμο?

 

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο σαφέστερος? Ποιό είναι το θέμα που δεν μπορεί να τακτοποιηθεί κατά την ΥΔΟΜ?

δεν μπορεί αν τακτοποιηθεί ό,τι έχει μπει στο 1337

Link to comment
Share on other sites

Domi , μας τα λες λίγο μπερδεμένα.
Αν υπάρχει Β' φάση 1337  και  δεν υπάρχουν μεταγενέστερα αυθαίρετα δεν χρειάζεται ρύθμιση 4178. Τι ρύθμισες εσύ ?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δεν απαιτείται να ενταχθούν στον 4495 τα αυθαίρετα του ν.1337 και μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση.

Υποθέτω ότι ο συνάδελφος αναγκάστηκε να το εντάξει για να προχωρήσει στην ΕΕΜΚ που απαιτεί την υποβολή Ο.Α.  ή δήλωσης ρύθμισης.... (εδώ υπάρχει κενό στο νόμο...)

Αν είναι έτσι δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το δέχεται η ΥΔΟΜ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα.εχω ισογεια οικοδομη σε εκτος σχεδιου περιοχη, η οποια εχει ενταχθει στο Ν.1337/83 μονο κατα την Α και Β φαση.στο οικοπεδο πρεπει να γινει συσταση καθετων ιδιοκτησιων και μετα συσταση οριζοντιων στην οικοδομη.

1/ επειδη δεν εχει γινει η Γ φαση του 1337 χρειαζεται να το δηλωσω ως αυθαιρετο στον 4495/17?

2/ εαν δεν χρειαζεται να μπει στον 4495, μπορω να προχωρησω στη συσταση καθετων ιδιοκτησιων στο οικοπεδο η πρεπει οπωσδηποτε να μπει η οικοδομη στον 4495 για να γινει η συσταση καθετων ιδιοκτησιων? 

  

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/forums/topic/22563-αυθαίρετα-φάσεις-νόμου-τρίτση/?do=findComment&comment=681164

 

κατα τα λοιπα

πρεπει να εχουν χτισει ολοι για να τακτοποιήσουν όλοι

και να συστησουν καθετη, με το αρθρο 98

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Εχω διοροφο κτισμα που τακτοποιηθηκε με τον νομο του Τριτση.

Πουθενα δεν χαρακτηριζει κυριους ή βοηθητικους χωρους.

Γραφει "Ισογειο 70τμ και υπογειο 70τμ".

Στον υπολογισμο του προστιμου βαζει με τον ιδιο συντελεστη και τα 140τμ.

Θεωρω οτι το υπογειο ειναι κυριοι χωροι?

Να σημειωσω οτι στο ισογειο δειχνει δωματια και λουτρο ενω στο υπογειο εχει μονο τους περιμερικους τοιχους

 

Κάνε επεξεργασία στο κείμενό σου και βάλε τόνους. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για βεβαίωση μεταβίβασης;

Στην τεχνική περιγραφή της δεύτερης δήλωσης αναφέρει κάτι για τη χρήση του υπογείου;

Σήμερα η χρήση των χώρων είναι η κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.