Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα τακτοποιημένα με Ν. 1337/83 & 720/77 και υπαγωγή στο 4495/17


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

ακίνητο εκτός σχεδίου, 200τμ με 75 τ.μ εξαίρεση από κατεδάφιση 720/΄77 , 100τ.μ με νόμο Τρίτση (απόφαση πολεοδομίας ότι είναι πρίiν το ΄83 και πληρωμή προστίμου του διπλασιου)  και 25τ.μ μετέπειτα, τακτοποιείται?

Τα 25 δεν είναι υπερβάλλοντα μόνο? αφού αν δεν ήταν αυτά τακτοποιούνταν και τώρα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρα σας συνάδελφοι,

ζητώ τη βοήθειά σας,καθώς τον τελευταίο καιρό έχω χάσει τον ύπνο μου με αυτή την υπόθεση....

Διώροφο κτίσμα με Β΄φάση Ν.1337/83 ,εντός σχεδίου. Στην αυτοψία βρέθηκαν παραπάνω μέτρα ( από τον Ν. Τρίτση) και κατασκευές που εντάχθηκαν στον 4495 ,χωρίς Ο.Α. ( αφού δεν υπάρχει η Γ΄φάση). 

Ο ιδιοκτήτης-κληρονόμος βρήκε αγοραστή, ο οποίος ήρθε σε επικοινωνία μαζί μου και μου ζήτησε να αναλάβω τη συνέχεια στο τι ακριβώς θέλει να κάνει ....

Α) Το ισόγειο ,εμβαδού 100 τετραγωνικών θέλει να το χωρίσει και να βγάλει 2 διαμερίσματα

Β)Στον όροφο θέλει να κάνει προσθήκη κατ' επέκταση επιπλέον 40 τετραγωνικών (το υπάρχων είναι 20 τετραγωνικά)

Το θέμα μου είναι ότι στο ισόγειο έχει ρυμοτομούμενο κομμάτι  και δεν ξέρω αν μπορώ να βγάλω άδεια για όλα αυτά που θέλει να κάνει.

-Στην περίπτωση της άδειας πρέπει να αποδοθεί το ρυμοτομούμενο; (ακόμη και στης μικρής κλίμακας για το διαχωρισμό του ισογείου;)

-θα είναι προτιμότερο να δηλώσω όλο το κτίσμα από την αρχή ,βάζοντας όλα τα μέτρα που είχαν δηλωθεί στη Β΄φάση;

-Να προχωρήσω στην Γ΄φάση του Τρίτση;

θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Υπό την προϋπόθεση ότι το οικόπεδο είναι άρτιο θα κάνεις ότι ακριβώς σκέφτηκες, δηλαδή υπαγωγή όλου του ακινήτου, ώστε να λάβει οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση (κατηγορία 1 ή 2) και έτσι να προχωρήσεις μετά στην έκδοση Ο.Α. Η Γ φάση δεν θα διαφέρει ως προς το αποτέλεσμα, από την οριστική εξαίρεση μέσω του 4495, η οποία θεωρώ ότι είναι και πιο εύκολη διαδικασία.

Η παραχώρηση σε κοινή χρήση ρυμοτομούμενου αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να γίνει τόσο από την ιδιοκτησία, όσο και από την απέναντι, αν έχουμε πλήρως αδιάνοικτο τμήμα. Να υποθέσω ότι το διάταγμα ρυμοτομίας είναι προ του 1983;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Για να εμπίπτει μια αυθαίρετη κατασκευή στην περίπτωση δ (συγκεκριμένα στο άρθρο 15 του Ν 1337/1983) της παραγράφου 2 του άρθρου 82 είναι δυνατό μόνον εφόσον οι ιδιοκτήτες τους είχαν υποβάλλει τότε εμπρόθεσμα τις δηλώσεις που προβλέπονται από τις παραγράφους 4 και 5 του άρθρου 15?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

σε ακίνητο πελάτισσάς μας είχε γίνει υπαγωγή στον ν. 1337/83 (βλ. συνημμένο).

Η ίδια έχει κάνει μεταγενέστερες προσθήκες.

Σε ποια φάση είναι σύμφωνα με το συνημμένο η αίτηση;

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να μπει "ναι" στο κελί της οικ. άδειας;υπαγωγη σε ν1337_83.pdf

υπαγωγη σε ν1337_83_compressed.pdf

Edited by vagias
προσθήκη συνημμένου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Έχω για τακτοποίηση κατοικία εκτός σχεδίου 250 τ.μ. χωρίς οικ. άδεια

-τα πρώτα 60 τ.μ. (κατασκευή 1965) έχουν οριστικό τίτλο μη κατεδάφισης με ν.720/77 με αριθμό πρωτοκόλλου και αρ. διπλ. ταμείο ΧΧΧΧΧΧ \ 1978 (σφραγίδα στη πίσω σελίδα της δήλωσης) με πληρωμένο ποσό 11000 δρχ.

-τα 90 τ.μ. έχουν κατασκευαστεί το  1981 και έχουν δύο δηλώσεις με ν.1337/83 αλλά δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.

-τα υπόλοιπα 100 τ.μ. έχουν κατασκευαστεί το 2001

α) κάνω τακτοποίηση σε όλο το κτήριο με τρία φύλλα καταγραφής (60-90-100 κατ. 5 όλα) και αφαιρώ το πληρωμένο πρόστιμο ή δε βάζω καθόλου τα πρώτα 60 τ.μ με το ν.720/77?

β) δηλώνω χωρίς οικ. άδεια με υπέρβαση δόμησης 200-500 τ.μ. ή 100-200 τ.μ (αφαιρώ τα 60 τ.μ. και μένουν 190 τ.μ.)

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Skrats θα πρέπει υποθέτω οι ιδιοκτήτες να έχουν την βεβαίωση υποβολής στον Ν.1337/1983 μαζί με όλα τα δικαιολογητικά. Αν δεν τα έχουν θα πρέπει να αναζητηθούν στην αρμόδια ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα!

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω μπερδευτεί.

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου υπάρχει:

1) κατοικία με οικοδομική άδεια του 1978. 

2)επέκτασή της και κατασκευή αγροτικής αποθήκης με δηλώσεις α΄ και β΄ του ν1337

3)Κατασκευές της κατ. 3 και λοιπές παραβάσεις ρυθμισμένες  του ν. 4178

Από όσο γνωρίζω μεταβίβαση μπορεί να γίνει. ΕΕΜΚ μπορώ να βγάλω?

Οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση μπορώ να πάρω για αυτά που δηλώθηκαν με τον 1337? (εντάσσονται στη κατ. 4)

Μήπως πρέπει να τα εντάξω στον 4495 όλα για να εξαιρεθούν από την κατεδάφιση και να μπορεί να εκδοθεί ΕΕΜΚ?

Στο αρθρο 88 αναφέρει για εξαίρεση με ένταξη στο αρθρο 96 και παράβολο 100 ευρώ.

Τί ισχύει τελικά και πώς γίνεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.