Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετα τακτοποιημένα με Ν. 1337/83 & 720/77 και υπαγωγή στο 4495/17


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα. Περίπτωση εκτός σχεδίου έχει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση του 1337/83. Μεταγενέστερα κατασκευάστηκαν και άλλοι αυθαίρετοι χώροι που θα ρυθμιστούν με τον Ν,4495/17.  Από όσο ξέρω γ φάση σε εκτός σχεδίου δεν μπορούσε να γίνει. Το πως εκδόθηκε η απόφαση Νομάρχη δεν ξέρω... Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να τη λάβω υπόψη ώστε να μην συμπεριλάβω τα μέτρα του 1337/83 στον 4495/17 ή αν είναι άκυρη από τη στιγμή που δεν μπορούσε να γίνει σε εκτός σχεδίου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Η απόφαση Νομάρχη  μνημονεύει το ν. 1512/85;

Τι ακριβώς περιγράφεται σε αυτή την απόφαση οριστικής εξαίρεσης από την κατεδάφιση;

Αναφέρει ότι εξαιρείται ολόκληρο το κτίριο από την κατεδάφιση;

Αν έχεις μια τέτοια απόφαση, τότε το πρόστιμο θα υπολογιστεί με οικοδομική άδεια και φυσικά ότι εξαιρέθηκε από την κατεδάφιση δεν είναι πλέον αυθαίρετο και δεν θα υπαχθεί ξανά.

ΥΓ Αν θέλεις ανέβασε την απόφαση και τα σχέδια που την συνοδεύουν σβήνοντας προσωπικά στοιχεία (πχ ονόματα ιδιοκτητών).

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Εγώ έχω στα χέρια μου σε κτίριο με Ο.Α του 1972 και επέκταση ισογείου με εξαίρεση από κατεδάφιση του Ν.1337/83 σε στάδιο σκελετού και εν μέρει τοιχοποιίας. Αναφέρει για πως μπορεί να γίνει συνέχιση εργασιών κατόπιν έκδοσης σχετικής οικοδομικής άδειας. Ωστόσο πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία που το διαχωρίζει από το υπόλοιπο νόμιμο κτίριο.

Φυσικά έγινε η συνέχιση εργασιών, ένα μικρό παταράκι και μια μικρή αποθήκη. Έβαλα για τη συνέχιση εργασιών λοιπές παραβάσεις αναλυτικού, για το παταράκι χώρο μειωτικού συντελεστή 0,3 και για την ισόγεια αποθήκη κατ. 3.

Το έβαλα με Ο.Α, όπου Ο.Α την εξαίρεση από κατεδάφιση και την ΟΑ του νόμιμου κτιρίου. 

Τοπογραφικό, αυτό της εξαίρεσης (έπρεπε να βάλω της αδείας;)

ΔΚ τι να βάλω; (το σχέδιο της εξαίρεσης στα επιτρεπόμενα έχει παύλες)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία στον Ν.1337/83, ιδιοκτήτης μου προσκόμισε απόφαση Νομάρχη που εξαιρεί το ακίνητό του από κατεδάφιση επικαλούμενη την παρ.3 του άρθρου 16 του Ν.1337/83 με την σύμφωνη γνώμη της πολεοδομίας και επειδή η κατασκευή:


α) δεν αντίκειται στις πολεοδομικές διατάξεις της περιοχής που ίσχυαν κατά τον χρόνο κατασκευής,
β) δεν βλάπτει υπέρμετρα την πόλη ή τον οικισμό γιατί δεν γίνεται υπέρβαση συντελεστή δόμησης,
γ) δεν βλάπτει το άμεσο ή πλατύτερο περιβάλλον γενικά γιατί έχει χρήση κατοικίας και
δ) δεν είναι επικίνδυνη από στατική άποψη,

αποφασίζει την εξαίρεση από κατεδάφιση...

Με ό,τι έχω διαβάσει έως τώρα καταλήγω στο συμπέρασμα οτι έχει ολοκληρωθεί η Γ' φάση του νόμου.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το εγγραφο που εχεις

να το συγκρινουμε με αυτη την συζητηση

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/51420-αρθρο-082-ν-449517-κτίρια-προϋφιστάμενα-του-έτους-1955/?do=findComment&comment=1046039

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το έγγραφο που έχω

Στο τέλος ακολουθεί στρογγυλή σφραγίδα μαζί με την σφραγίδα  και την υπογραφή του Νομάρχη

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ.pdf

Edited by theofani
Link to comment
Share on other sites

έχει εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση . Αν είχε μόνο τις 2 δηλώσεις (2 φάσεις του 1337) θα τελούσε υπό καθεστώς αναστολής μέχρι να κριθεί. Επομένως αν δεν έχεις άλλες αυθαιρεσίες χορηγείς βεβαίωση. Αν έχεις τις τακτοποιείς βάζοντας "ΝΑΙ" στην Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, theofani said:

Παραθέτω το έγγραφο που έχω

Στο τέλος ακολουθεί στρογγυλή σφραγίδα μαζί με την σφραγίδα  και την υπογραφή του Νομάρχη

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ.pdf 634 kB · 7 downloads

απ' όλα τα καλα εχει...:smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.