Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία και αλλαγή όψης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω ισόγειο κατάστημα 35τμ σε οικοδομή με κάθετη ιδιοκτησία. Θέλω να το μετατρέψω σε κατοικία, να γίνει εσωτερική διαμόρφωση και αλλαγή όψης διότι προς το παρόν έχει τζαμαρία.

Έχω τις παρακάτω απορίες:

1. Για την αλλαγή χρήσης απαιτείται άδεια, από τη στιγμή που είναι ηπιότερη χρήση;

2. Για τις εσωτερικές εργασίες απαιτείται κατά τον Ν.4495/2017 άδεια εργασιών μικρής κλίμακας. Σωστά;

2. Η αλλαγή όψης δεν εμπίπτει στην άδεια μικρής κλίμακας. Αυτό πώς το διαχειριζόμαστε; Για να βγάλουμε νέα άδεια λογικά πρέπει να τακτοποιηθεί όλη η οικοδομή σε περίπτωση που υπάρχουν αυθαίρετα; Μπορεί να γίνει ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας στην Υ.ΔΟΜ. με τη νέα όψη με απλή συναίνεση των ιδιοκτητών;;

Ελπίζω να είναι σαφές το ζήτημα.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Η άδεια για αλλαγή χρήσης πιστεύω δεν είναι απαραίτητη (βέβαια η ΔΕΗ κολύεται να δώσει οικιακό ρεύμα με άδεια για κατάστημα... άλλες εταιρίες όμως δίνουν και οικιακό !!!)

2. Ναι θες ΕΕΜΚ η οποία δεν σε καλύπτει σε αλλαγές μηχανολογικών (ύδρευση/αποχέτευση κουζίνας μπάνιου...εκτός κι αν ταιριάζουν οι θέσεις...)

3. Η αλλαγή όψης πλέον εμπίπτει και σε ΕΕΜΚ ν. 4495/2017 άρθρο 29 παρ. 2 περ. λβ "επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή τη διάνοιξη νέων ανοιγμάτων, εφόσον δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός και οι επεμβάσεις δεν αντίκεινται σε ειδικότερες διατάξεις" και θέλει συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών, καθώς οι όψεις είναι κοινόχρηστες.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, ppanag said:

1. Η άδεια για αλλαγή χρήσης πιστεύω δεν είναι απαραίτητη (βέβαια η ΔΕΗ κολύεται να δώσει οικιακό ρεύμα με άδεια για κατάστημα... άλλες εταιρίες όμως δίνουν και οικιακό !!!)

2. Ναι θες ΕΕΜΚ η οποία δεν σε καλύπτει σε αλλαγές μηχανολογικών (ύδρευση/αποχέτευση κουζίνας μπάνιου...εκτός κι αν ταιριάζουν οι θέσεις...)

3. Η αλλαγή όψης πλέον εμπίπτει και σε ΕΕΜΚ ν. 4495/2017 άρθρο 29 παρ. 2 περ. λβ "επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή τη διάνοιξη νέων ανοιγμάτων, εφόσον δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός και οι επεμβάσεις δεν αντίκεινται σε ειδικότερες διατάξεις" και θέλει συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών, καθώς οι όψεις είναι κοινόχρηστες.

Ακριβώς αυτό. Σε προσωπική υπόθεση (ισόγειο κατάστημα που αγόρασα και το μετέτρεψα σε κατοικία) έβγαλα αναγκαστικά κανονική άδεια, καθώς οι θέσεις των Η/Μ της κουζίνας πχ, ήταν νέες (δεν υπήρχε στο κατάστημα). Επομένως ή κανονική άδεια ή ΕΕΜΚ και συναίνεση υπολοίπων συνιδιοκτητών (αν και εφόσον οι νέες θέσεις Η/Μ συμπίπτουν με τις προηγούμενες). 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Έχω θέμα με την αλλαγή χρήσης, μου ζητείται νέα άδεια γιατί θα επέλθουν (σύμφωνα με την αντίστοιχη ΥΔΟΜ) αλλαγές στα μηχανολογικά.

Στην πραγματικότητα ΔΕΝ υπάρχουν αλλαγές στις διελεύσεις των Η/Μ, το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα γίνει κάποια μόνωση στις όψεις, που απόσο είδα πάλι εμπίπτει στην ΕΕΜΚ... Οι θέσεις συμπίπτουν κανονικά με τις προηγούμενες της Οικοδομικής Άδειας.

Μπορεί να εννοεί κάτι άλλο η ΥΔΟΜ;; Λέει "αφού θα βάλετε θερμομόνωση και θα γίνει μελέτη πυροπροστασίας (;;;) αλλάζουν οι μελέτες των Η/Μ..."

Σας ευχαριστώ κ πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 3/5/2018 at 11:51 ΠΜ, amy_stam said:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Έχω θέμα με την αλλαγή χρήσης, μου ζητείται νέα άδεια γιατί θα επέλθουν (σύμφωνα με την αντίστοιχη ΥΔΟΜ) αλλαγές στα μηχανολογικά.

Στην πραγματικότητα ΔΕΝ υπάρχουν αλλαγές στις διελεύσεις των Η/Μ, το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι θα γίνει κάποια μόνωση στις όψεις, που απόσο είδα πάλι εμπίπτει στην ΕΕΜΚ... Οι θέσεις συμπίπτουν κανονικά με τις προηγούμενες της Οικοδομικής Άδειας.

Μπορεί να εννοεί κάτι άλλο η ΥΔΟΜ;; Λέει "αφού θα βάλετε θερμομόνωση και θα γίνει μελέτη πυροπροστασίας (;;;) αλλάζουν οι μελέτες των Η/Μ..."

Σας ευχαριστώ κ πάλι!

Καλημερα,

μολις ειδα το θεμα που εγραψες γτ ακριβως το ιδιο εκανα και εγω. 25τ.μ. απο γραφειο θελω να το μετατρεψω σε οικια στουντιο. Καμια εταιρια δεν μ δινει ρευμα αν δεν ξεκαθαρισω με τον δημο ΤΑΠ. Αλλα για αυτη την αιτηση-βεβαιωση αλλα μου λενε απο τα κεπ, αλλα απο το δημ.διαμερισμα και αλλα μολις τωρα που απαντησαν στο εμαιλ μου. 

1) Αίτησης εμβαδομέτρησης (συμπληρωμένη με στοιχεία ιδιοκτήτη αλλιώς εξουσιοδότηση). Επισυνάπτω ένα αντίγραφο, το πρωτότυπο βρίσκεται στο Τμήμα Ανταποδοτικών Τελών και Τ.Α.Π. (Λιοσίων 22 2ος όροφος) κατόπιν, κατάθεση της Αίτησης στο γενικό πρωτόκολλο του Δήμου Αθηναίων Λιοσίων 22 2ος όροφος 

2)Τίτλους ιδιοκτησίας του ακινήτου που να αναφέρει τα τμ. του ακινήτου και την χρήση του οπωσδήποτε ως "διαμέρισμα (οικία)"

σε περίπτωση που το ακίνητο αναφέρεται στο συμβόλαιο ως "γραφείο ή επαγγελματική στέγη" θα χρειαστεί

3) Ενημέρωση του φακέλου οικοδομής για χρήση κατοικίας ή Τακτοποίηση - Υπαγωγή στο Ν. 4495/17 για αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικία.

4) Φωτοτυπία πρόσφατης απόδειξης παροχής ρεύματος (διπλής όψης).

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν εβγαλες ακρη και τι κινησεις εκανες; 

Ευχαριστω!

 

 

 

Παρατήρηση: Αν είσαι Μηχανικός, παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Didonis.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 28/4/2018 at 1:25 ΜΜ, Directionless said:

Ακριβώς αυτό. Σε προσωπική υπόθεση (ισόγειο κατάστημα που αγόρασα και το μετέτρεψα σε κατοικία) έβγαλα αναγκαστικά κανονική άδεια, καθώς οι θέσεις των Η/Μ της κουζίνας πχ, ήταν νέες (δεν υπήρχε στο κατάστημα). Επομένως ή κανονική άδεια ή ΕΕΜΚ και συναίνεση υπολοίπων συνιδιοκτητών (αν και εφόσον οι νέες θέσεις Η/Μ συμπίπτουν με τις προηγούμενες). 

Καλημέρα @Directionless,

σε αντίστοιχη περίπτωση που έχω θα βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης από ισόγειο κατάστημα σε κατοκία. Μπορείς να με κατατοπίσεις λίγο όσον αφορά τα σχέδια και τις μελέτες που κατέθεσες? Για να καταλάβω λίγο ποιες μελέτες απαιτούνται.

Πρόκειται για διώροφη οικοδομή με ΟΑ του 1990, με σύσταση ΟΙ όπου έχει γίνει τακτοποίηση του εν λόγω καταστήματος για διαφορετική διαμερισμάτωση και λοιπές παραβάσεις. Θα γίνει αλλαγή Η/Μ και υδραυλικών εγκαταστάσεων, εσωτερικές διαρρυθμίσεις και αλλαγή όψης διότι προς το παρόν έχει τζαμαρία.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αν και η μελέτη είναι αρκετά παλιά (+15 χρόνια), είχα κινηθεί με τη συνήθη διαδικασία, μέσω έκδοσης άδειας αλλαγής χρήσης χώρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

έχω κατάστημα επιφάνειας 35 τ.μ. και ο πελάτης μου θέλει να το μετατρέψει σε κατοικία.

Σύμφωνα με τα παραπάνω η αλλαγή χρήσης του καταστήματος κατοικία μπορεί να γίνει με ΕΕΜΚ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε περίπτωση αλλαγής χρήσης από καταστημα σε κατοικία απαιτείται συνέναιση των υπόλοιπων ιδιοκτητών της πολυκατοικία;. κατα 51% ή 100%;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geofun said:

... αλλαγής χρήσης από καταστημα σε κατοικία...

αν δεν υπάρχει ειδικός όρος σχετικά με αυτό (αλλαγή της χρήσης) στην σύσταση ή στον κανονισμό όχι.

Αλλαγή όψεων όμως αν γίνουν ναι.

Ενδεχόμενα θα επιφέρει και πιθανές αλλαγές σε κοινόχρηστες δαπάνες αν ο χώρος καταστήματος είχε κάποιες απαλλαγές εκ της χρήσης του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.