Μετάβαση στο περιεχόμενο

αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία και αλλαγή όψης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Δεδομένα: Σε οικοδομή, το ισόγειο έχει χρήση κατάστημα βάσει της άδειας. Ο ιδιοκτήτης το μισό περίπου το έκανε  εξ αρχής κατοικία και το νομιμοποίησε με το Ν.4178. Στο υπόλοιπο μισό του ισογείου έχει γίνει μέχρι στιγμής μόνο ο φέρων οργανισμός και  η τοιχοποιία στις 3 από τις 4 πλευρές του( δεν έχει γίνει δηλαδή μόνο η πρόσοψη).Πριν κάποια χρόνια η άδεια είχε αναθεωρηθεί επ' αόριστον ως προς την ισχύ.

Επιθυμία: 1)  Ένα τμήμα του υπολοίπου μισού του ισογείου ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα να το αλλάξει χρήση από κατάστημα σε κατοικία( ειδικά θέλει να το κάνει υπνοδωμάτιο), 2) θέλει να ρίξει ένα τμήμα της τοιχοποιίας του τμήματος που έγινε κατοικία με τον Ν.4178 ώστε να έχει εσωτερική επικοινωνία με το δωμάτιο που θα κατασκευαστεί και 3) την πρόσοψη θέλει να την κάνει διαφορετική από ότι προβλεπόταν στο σχέδιο καθώς προβλεπόταν τζαμαρία.

Ο  ν.4495/αρ.29/παρ.1/ε αναφέρει ότι απαιτείται Οικοδομική Άδεια αν επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμματος κάλυψης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους.

Σε αυτήν την περίπτωση αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα στοιχεία του δ.κάλυψης και στα φορτία της Στατικής Μελέτης δεν επέρχεται ,έτσι? Επίσης ο χώρος που θα αλλάξει χρήση από κατάστημα σε κατοικία θα είναι υπνοδωμάτιο,δηλαδή δε θα έχει μηχανολογικές εγκαταστάσεις (θα έχει μόνο ένα καλοριφέρ για θέρμανση), η διέλευση του δε πρόκειται να επηρεάσει τους άλλους ορόφους ή τους κοινόχρηστους.και στην άδεια στο χώρο αυτό προβλέπονταν τραπεζοκαθίσματα, ούτε κουζίνα ούτε μπάνιο δηλαδή χώροι με μηχανολογικές εγκαταστάσεις

Οπότε μπορεί να μη βγει Οικοδομική άδεια αλλά ΕΕΔΜΚ?

 

 

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα. Προς επιβεβαίωση:

Σε διαμέρισμα κατοικίας που βρίσκεται στο ισόγειο πολυκατοικίας θέλει ο ιδιοκτήτης να κάνει αλλαγή χρήσης και να το νοικιάσει ως γραφείο. Δεν θα γίνει απολύτως καμία εργασία, ούτε εσωτερικής διαρρύθμισης ούτε των μηχανολογικών εγκαταστάσεων γιατί τον νέο μισθωτή τον ικανοποιεί ο χώρος έτσι όπως είναι. Αν καταλαβαίνω καλά από το άρθρο 29, παράγραφος 2,ιζ, εκδίδεται ΕΕΜΚ, αφού δεν αλλάζουν φορτία, σεισμική σπουδαιότητα, διάγραμμα κάλυψης, μηχανολογικές εγκαταστάσεις και δεν θίγεται ο Φ.Ο. Σωστά ?

Επιπλέον: από το άρθρο 54 του 4495, παράγραφος 3, απαιτείται να εκδοθεί για πρώτη φορά ΗΤ για την συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία μετά την έκδοση της ΕΕΜΚ?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Σύνθετα θεματα και με μπερδεύουν pirsogianni, θα ήθελα να ξέρω γιατί να βγάλει άδεια και να το δηλώσει σαν γραφείο?
Δηλαδή ο χώρος λες πως είναι κατοικία, γιατί να δηλωθεί, πρέπει να κάνει κάποια δήλωση? Το λέω με την έννοια και ελπίζω να μην κάνω λάθος ότι αν πχ εγώ το πάρω και το κάνω γραφείο δικό μου, δεν χρειάζεται - σύμφωνα με ότι ξερω - κάποια άδεια. Εχω την εντύπωση ότι ένας Αρχιτέκτονας το γραφείο του μπορεί να το στεγάσει σε ένα διαμέρισμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνουν ένα μισθωτήριο στην εφορία?....τί θα δηλώσουν?...τον επαγγελματικό χώρο (γραφείο) ως κατοικία?...πού είναι γραμμένα αυτά ?:smile:

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Arche said:

... Εχω την εντύπωση ότι ένας Αρχιτέκτονας το γραφείο του μπορεί να το στεγάσει σε ένα διαμέρισμα. 

υπάρχουν επαγγέλματα που απαιτούν άδεια λειτουργίας οπότε συχνά πυκνά εκεί εμπλέκονται και ζητήματα χρήσης. Τα Τεχνικά γραφεία ΑΚΟΜΑ όχι. (αν και θα έπρεπε)

Επικουρικά... να σε ρωτήσω... σου έρχεται εσένα πελάτης και σου ζητάει να κάνεις αλλαγή χρήσης. Τι κάνεις του λες.... άστο βρε αδερφέ δεν χρειάζεται ?? Τσάμπα τα έξοδα που θα κάνεις για να με πληρώσεις

 

 

  εδιτ

1 λεπτό πριν, pirsogiannis said:

...στην εφορία?....τί θα δηλώσουν?.....

ότι χρήση θα ενοικιαστεί .... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Didonis said:

Επικουρικά... να σε ρωτήσω... σου έρχεται εσένα πελάτης και σου ζητάει να κάνεις αλλαγή χρήσης. Τι κάνεις του λες.... άστο βρε αδερφέ δεν χρειάζεται ?? Τσάμπα τα έξοδα που θα κάνεις για να με πληρώσεις:-D:-)

 

@Didonis ρητορικό ήταν το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, pirsogiannis said:

ρητορικό ήταν το ερώτημα.

... ποιο απ όλα??

και για ρητορικά ερωτήματα υποχρεωτικά να τα θέτεις μπροστά απο ένα πιθάρι όπως ο Διογένης ε... 😄

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμμένο το τελευταίο που ρωτάς pirsogiannis δεν το ξέρω. 
Didonis, δεν είναι έτσι η κατάσταση που αντιμετωπίζω τον δικό μου τον πελάτη απλά θέλω να καταλάβεις ότι την ώρα αυτή αντιμετωπίζω ένα ζόρικο θέμα και δεν μπορούσα να ασχοληθώ ΤΩΡΑ περισσότερο. -

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 12/7/2021 at 12:47 ΜΜ, Didonis said:

υπάρχουν επαγγέλματα που απαιτούν άδεια λειτουργίας οπότε συχνά πυκνά εκεί εμπλέκονται και ζητήματα χρήσης. Τα Τεχνικά γραφεία ΑΚΟΜΑ όχι. (αν και θα έπρεπε)

Επικουρικά... να σε ρωτήσω... σου έρχεται εσένα πελάτης και σου ζητάει να κάνεις αλλαγή χρήσης. Τι κάνεις του λες.... άστο βρε αδερφέ δεν χρειάζεται ?? Τσάμπα τα έξοδα που θα κάνεις για να με πληρώσεις

 

 

  εδιτ

ότι χρήση θα ενοικιαστεί .... 

 

Με την επιφύλαξη των μεταβατικων διατάξεων του κάτωθι ΠΔ  Μονιμη κατοικία=Γραφείο αλλιώς οχι

image.thumb.png.730410d7113852698d47e16549b238a9.png

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.