Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οπλισμός τοιχίου εγκατάστασης κουτιού της ΔΕΗ


 
alexaras

Recommended Posts

Γιάννη, ένα ευχαριστώ και από μένα. Ψάχνω καιρό να βρώ τις προδιαγραφές κατασκευής της κολώνας σύνδεσης με τη ΔΕΗ και δε βρίσκω τίποτα πουθενά. Στο δε υποκατάστημα της ΔΕΗ που απευθύνθηκα οι υπάλληλοι με έστειλαν σε ιδιωτική εταιρία ηλεκτρολόγων απέναντι από αυτούς να πάρω απαντήσεις.... Υπάρχει κάτι αντίστοιχο όταν έχουμε π.χ. περισσότερους του ενός μετρητή στην οικοδομή? Οι διαστάσεις της κολώνας ποιες θα πρέπει να είναι τότε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους.πρόκειται να κάνω κολονα στο εξοχικό μου για το ρολοι της ΔΕΗ και θα θέλα να μου πειτε αν ειναι απαραιτητο να οπλισω το θεμελιο της η απλά να κάνω ένα απλό θεμελιο χωρις οπλισμο.στην περιπτωση θεμελίου με οπλισμό θα μπορούσα να οπλισω το πελμα με εσχαρα Φ8/20?τι μου προτεινετε?μιλαμε για κολόνα υψους λιγοτερο απο 2μετρα και διαστασεων 25*70 περιπου.

 

Συνάδελφε η Δ.Ε.Η διαθέτει το απαιτούμενο σχέδιο με τον απαιτούμενο οπλισμό. Επικοινώνησε με τη Δ.Ε.Η

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μαλλον ναι.

Καπου ειχε παρει το ματι μου και λεπτομερεια για 2 μετρητες.

Προσοχη, αν περασεις και καλωδιο τηλεφωνου, θελει ξεχωριστο στυλισκο.

(ξενοι πελατες ειχαν περιγραψει αυτη την αθλια κατασκευη:  "it looks like a gas station"!!)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το πλάτος που δίνεται στο σχέδιο περιλαμβάνει και περιθώριο δεξιά-αριστερά του μετρητή, το οποίο δε χρειάζεται να διπλασιαστεί.

 

Η εγκατάσταση δύο μετρητών απαιτεί και μπαροκιβώτιο. Ρώτα στη ΔΕΗ για λεπτομέρειες (θα σου πουν να αφήσεις εσοχή γύρω στο 1.00m - 1.10m για τριφασικούς μετρητές).

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.