Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Πολιτικού Μηχανικού ΤΕ


Recommended Posts

Καλημέρα.

Συνάδελφοι όποιος έχει τέτοια δεδομένα όπως λέει οnvel ας τα ανεβάζει για να μαθαίνουμε τις εξελίξεις και τις αλλαγές....

Ποια είναι η φετινή απόφαση??? Που μπορούμε να την βρούμε???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ίδιο λέμε...περίπου.Αφού δεν υπάρχει η παρ.2 του άρθρου 1, του π. δ/τος 318/1994 , ισχύει η παρ.1 του άρθρου 1, όπως αναφέρει η γνωμοδότηση της ΕΕΤΕΜ που βασίστηκε πάνω στην προηγούμενη ακύρωση. Οι συγκεκριμένοι μηχανικοί δηλ. ασκούν το επάγγελμα βάσει των εξειδικευμένων γνώσεων κτλ κάτι το οποίο δεχτηκε και το Υπ. Παιδείας. Και όπως αναφέρει το έγγραφο ο μοναδικος περιορισμός είναι η ειδικότητα (άρθρο 1, παρ.1) για την άσκηση επαγγελματικών δικαιωμάτων των τριών ειδικοτήτων Μηχανικών ΤΕΙ. Μην ξεχνάμε ότι το υπόλοιπο άρθρο 1(παρ.1,3 και 4) ισχύει κανονικά με ότι συνεπάγεται αυτό.

Η παρ.1 του αρθρου 1:

image.thumb.png.fb22008a9665a7f3625d488abfef3e0f.png

Απόσπασμα από την γνωμοδότηση της ΕΕΤΕΜ (δεκτή από το Υπουργείο):

image.png.4888aa1a4c5a94f18a33e5edcc278843.png

image.png.c7ea7d071357c3258da7adba6e6a2750.png

Η απόφαση που αναφέρεις επιβάλει πρόστιμο για την καθυστέρηση νέων επ.δικαιωμάτων . Ποιος λέει ότι δεν υπάρχουν ήδη???

 

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, IEROFANTIS said:

Η απόφαση που αναφέρεις επιβάλει πρόστιμο για την καθυστέρηση νέων επ.δικαιωμάτων . Ποιος λέει ότι δεν υπάρχουν ήδη???

που ΑΚΡΙΒΩΣ γράφει η απόφαση για νέα δικαιώματα και που ΑΚΡΙΒΩΣ γράφει ότι υπάρχουν ήδη; Δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου, θέλω απόσπασμα αυτολεξεί της απόφασης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για την παρ.1 του άρθρου 1 του π. δ/τος 318/1994 που δεν ακυρώθηκε και ισχύει, όπως ανέφερα και παραπάνω, με μόνο περιορισμό το γνωστικό αντικείμενο της εκάστοτε ειδικότητας Μηχανικών ΤΕΙ.

Για επαγγελματικά δικαιώματα μιλάει το Π.Δ., έτσι δεν είναι??? Άρα...

Η απόφαση από την άλλη, αφορά επιβολή προστίμου στην Διοίκηση (Υπ.Παιδείας) για την μη έκδοση νέων επ. δικαιωμάτων  (....η Διοίκηση εξακολουθεί να μην συμμορφώνεται πλήρως προς την 4917/2012 απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας.)

Αυτά από εμένα...αν υπάρχει αντίθετη άποψη, δεν θα διαφωνήσω περαιτέρω...

 

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθείς να αναφέρεις για νέα δικαιώματα χωρίς κάποια παραπομπή στην απόφαση, σου ξαναλέω η γνώμη σου δεν μετρά και δεν με ενδιαφέρει

η πρώτη παράγραφος του πρώτου άρθρου φυσικά και ισχύει όπως αναφέρει το ΣτΕ στην απόφαση 4917/2012 με την σημείωση ότι "Η διάταξη όμως αυτή, δεν μπορούσε να αποτελέσει, σύμφωνα με όσα εκτέθηκαν ανωτέρω για το περιεχόμενο του εκτελεστικού του άρθρου 16 παρ. 7 του Συντάγματος νόμου, επαρκές έρεισμα καθορισμού επαγγελματικών δικαιωμάτων των εν λόγω κατηγοριών πτυχιούχων των ΤΕΙ. "

 Όπως βλέπεις αντιθέτως με σένα αναφέρω αποφάσεις και όχι την προσωπική μου γνώμη που σε νομικά θέματα δεν έχει καμιά βαρύτητα όπως η δική σου

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, IEROFANTIS said:

Καλημέρα.

Επισυνάπτω το παρακάτω από Νομικό Σύμβουλο μιας και τα βλέπεις νομοτελειακά τα γεγονότα και όχι πρακτικά:

Gnomodotisi-EETEM-1.pdf

Μπορείς να το ερμηνεύσεις όπως θες εσύ...και μιλάμε για το 2005 και όχι για το 1934 ή το 1970...

Επί αυτού ( Π.Δ. 318/94, χωρίς την παρ.2 του άρθρου 1) δουλεύουν στο Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα οι αναφερόμενοι Πτυχ. Μηχανικοί...

Τα υπόλοιπα που λέμε είναι θεωρίες...

...γιατί ως γνωστό "τα γραπτά μένουν"!!!

Συνάδελφε σου ζητάω να μου δείξεις κάποιο ΦΕΚ που να υποδεικνύει τα επ. δικαιώματα των Μηχανικών Τ.Ε.

Οτιδήποτε άλλο ΔΕΝ έχει καμία νομική ισχύ !

Ειδικά από το Νομικό Συμβούλιο της ΕΕΤΕΜ. Η ΕΕΤΕΜ είναι ένας απλός σύλλογος. Και εγώ αυριο μπορώ να κάνω έναν σύλλογο και να αντιπροσωπεύω τους Μηχανικούς. 

Αν δεν μου υποδείξεις ΦΕΚ τότε να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο.

ΔΕΝ υπάρχουν επ. δικαιώματα για τους Μηχανικούς Τ.Ε. !!! 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι δεν υπάρχουν ΕΔ για τους μηχανικούς τε. Παρόλα αυτά η συντεχνία του ΤΕΕ κατάφερε να εμποτισει το δημόσιο με την ιδέα ότι πτυχιούχοι μηχανικοί και υπομηχανικοι είναι το ίδιο και έτσι έχουμε φτάσει σε μια ερμαφρόδιτη κατάσταση όπου το ΣτΕ λέει ότι οι πτυχιούχοι μηχανικοί δεν έχουν ΕΔ και το ΑΣΕΠ να ζητάει από τους ίδιους άδειες του 1970 ως απαραίτητο προσον.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν με ενδιαφέρει τι λέει το ΤΕΕ.  Θέλω να μου υποδείξετε το ΦΕΚ που ορίζει τα επ. δικαιώματα των Μηχανικών Τ.Ε.

Οτιδήποτε άλλο ΔΕΝ λαμβάνεται υπόψη.

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.