Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Οχι, δεν έχει καμία σχέση αυτός ο φόρος ή οι δόσεις με τον Ζ2(490), όπως το ίδιο και η επιστροφή φόρου για τον Ζ1(469).

Δεν εννοούμε αυτό λέγοντας αναβαλλόμενη φορολογία. Εννοούμε π.χ. έστω ότι έχεις ένα πάγιο (ας πούμε υπολογιστής) αξίας κτήσης 2.000€ που ενώ προβλέπεται από τον ν.4172/13, άρθρο 24 φορολογικός συντελεστής απόσβεσης 20%, επιλέγεις για καθαρά δικούς σου λόγους να υπολογίσεις τις αποσβέσεις με συντελεστή 10%. Επομένως δημιουργείς αναβαλλόμενη φορολογική υποχρέωση, δηλαδή ο φόρος που θα έπρεπε να καταβάλλεις με το λογιστικό αποτέλεσμα θα ήταν μεγαλύτερος από αυτόν που τελικά κατέβαλες (πληρωτέος), λόγω του φορολογητέου εισοδήματος που προκύπτει, με την εφαρμογή του υψηλότερου προβλεπόμενου φορολογικού συντελεστή, κατά 20%-10%=10%.

edit: Άσε που νομίζω ότι ο Ζ2(490) πρέπει να είναι κλειδωμένος ή ενω μπαίνεις να γράψεις δεν σε αφήνει να πληκτρολογήσεις ποσό (δεν είμαι σίγουρος). Αν θες μου το επιβεβαιώνεις.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δάσκαλε thenks για μια καόμη φορά !!!! (+1)

..................

.................

(μήπως να αλλάξεις επαγγελματικό προσανατολοισμό ? :razz:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φτασει ακόμη στο σημείο να περνάω δεδομένα στο taxis  ... όλα είνα ακόμη σε άσκηση επι χάρτου ! (στο χαρτί του Ε3) :roll:

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2018 at 5:54 ΜΜ, blokakias said:

Υπάρχει μήπως κάποιος που μπορεί να επιβεβαιώσει 100% αν ο ΚΑΔ 63111300 (ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ) περνάει τον έλεγχο για τα μπλοκάκια στο Ε3?

Βρήκατε κάποια άκρη σχετικά με τον ΚΑΔ διότι τον έχω και εγώ και δε ξερω αν δημιουργεί πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2018 at 6:54 ΜΜ, Apostolos7 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έχω ρωτήσει λογιστές, στην αρμόδια ΔΟΥ έχω πάει, έχω κάνει και τα σχετικά τηλέφωνα στην ΑΑΔΕ και δεν έχω λάβει κάποια ξεκάθαρη απάντηση. Επειδή οι μέρες περνάνε και βλέπω πως το πρόβλημα στους περισσότερους συνεχίζεται είπα να στείλω και εδώ μπας και μου πει κάποιος προγραμματιστής ή κάποιος λογιστής προγραμματιστή που είχε το ίδιο πρόβλημα, κάποιον σίγουρο ΚΑΔ που να μη χτυπάει στην εμπορική ιδιότητα.

καλησπέρα,

και εγώ δεν έβγαλα άκρη , ρώτησα παντού. Τελικά ο 63.11.13.00  έχει πρόβλημα συνάδελφοι;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν γνωρίζω για τον 63.11.13.00 αλλά ο 63.11.10.00 (είναι ο κύριος ΚΑΔ μου, παρεμφερής κωδικός με αυτόν που αναφέρεις με περιγραφή ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΛΟΙΠΗΣ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ) σε εμένα δεν περνάει. Έχω και μερικούς δευτερεύοντες από 71.12 που είναι αμιγώς δραστηριότητες μηχανικών μα δεν θεωρώ ότι δημιουργούν αυτοί το πρόβλημα. Δοκίμασα να δω αν περνάει το Ε3 μετά τις αναφορές των συναδέλφων ότι κάτι έχει αλλάξει στο σύστημα αλλά στην περίπτωσή μου εξακολουθεί να μη με αφήνει. Επίσης, λόγω του ότι είχα κάνει διακοπή ορισμένων ΚΑΔ εντός του 2017 (τον Ιούλιο συγκεκριμένα, για να αποφύγω την υποχρέωση για POS), η εφορία αρνείται να μου κάνει αναδρομική αλλαγή με παλαιότερη ημερομηνία! Αυτά από εμένα. Εάν έχω κάποιο νεότερο θα το αναφέρω. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vag Pap said:

Έχω και μερικούς δευτερεύοντες από 71.12 ..........Επίσης, λόγω του ότι είχα κάνει διακοπή ορισμένων ΚΑΔ εντός του 2017 (τον Ιούλιο συγκεκριμένα, για να αποφύγω την υποχρέωση για POS),

Θα με ενδιέφερε να μάθω με ποια λογική --αφού έχετε κωδικούς από 71.12--- αποφεύγετε την υποχρέωση για POS ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους έχω πια. Είναι ακριβώς οι κωδικοί εκείνοι που διέκοψα τον Ιούλιο του 2017. Ωστόσο, στο Ε3 εμφανίζονται στη σχετική λίστα μιας και διακόπηκαν εντός του έτους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ααααα Ok.

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, καλώς ήρθατε στο forum.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.