Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

On 11/6/2018 at 4:58 ΜΜ, georgegaleos said:

1) Για το μέρος των ασφαλιστικών εισφορών του ΕΦΚΑ συμφωνώ.
Για το μέρος των ασφαλσιτικών εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ, αν τα 1500 περιλαμβάνουν πρόστιμα/προσαυξήσεις εξαιτίας της εκπρόθεσμης καταβολής τους αυτά (δηλ. τα  πρόστιμα/προσαυξήσεις) δημιουργούν μόνιμη διαφορά και δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από επιχειρηματική (περ. ε’ του άρθρου 23 του ΚΦΕ).
2) Κάνε το κι έτσι, δεν βλέπω θέμα, τουλάχιστον για το φορολογικό 2017. Έχει δοθεί η σχετική χάρη!!!  Για το επόμενο πρέπει να προσαρμοσθούν τα βιβλία σύμφωνα με το Ε3, αφού με βάση αυτά συμπληρώνεται.

Ευχαριστώ GeorgeGaleos

οπότε οι Τοκοι/Προσαυξήσεις (στα 1500 που πλήρωσα περι τα 230€) τα γράφω στον κωδικό του Ε3 488 λες; ( Ασυνήθη έξοδα,ζημιές και πρόστιμα ) ή στο 486 (  Χρεωστικοί τόκοι και συναφή έξοδα );
Μαλλον το 2ο τα περιγράφει καλύτερα

Edited by MHD
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν λέω τίποτα :grin:
Προκύπτει ότι πάνε στον Ζ2(488), από τα αναγραφόμενα στο βιβλιαράκι οδηγιών του Ε3 της ΑΑΔΕ με βάση τον λογαριασμό των ΕΛΠ που αναφέρει, σε αντιστοιχία με αυτούς που εμφανίζονται στο ΕΓΛΣ
Επίσης ως λογιστική διαφορά (μόνιμη) δεν εκπίπτει.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ελένη Π. said:

Ευχαριστώ,

τουλάχιστον ξέρω για 2 ότι είναι οκ!

Για τον προγραμματιστή ίσως βολεύει κάποιος από τους παρακάτω που έμαθα από γνωστό γνωστού ότι είναι οκ:

72191200 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ
62011104 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
63111300 ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Ελένη, για το 63111300 ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ είσαι σίγουρη, διότι κι εγώ προσπαθώ να βρω ποιοι από τους κωδικούς μου δημιουργούν πρόβλημα;

Εγώ έχω τους ακόλουθους ΚΑΔ:

63111300    ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ    
62011102    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ    
62010000    ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ    
63111000    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΛΟΙΠΗΣ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ    
74301000    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΕΡΜΗΝΕΙΑΣ    
85591907    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ

Χρειάζομαι έναν ΚΑΔ για προγραμματιστή και έναν για καθηγητή, ο 85591907 (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ) επιβεβαιωμένα δεν έχει εμπορική ιδιότητα. Τους υπόλοιπους θα τους καταργήσω. Μάλλον, ο 63111000 δημιουργεί το πρόβλημα, ενώ έχω τις επιφυλάξεις μου για τον 63111300.

 

Παράλληλα, επιβεβαιωμένα από συναδέλφους μου σε ό,τι αφορά ΚΑΔ για προγραμματιστές, οι παρακάτω δεν έχουν εμπορική ιδιότητα:

72191200 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ

72192904 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

Για μηχανικούς επιβεβαιωμένα οι παρακάτω δεν έχουν εμπορική ιδιότητα:

71121303     ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ

71121908     ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΕΝΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

On Friday, June 15, 2018 at 7:25 ΜΜ, georgios_m said:

Castor στην εφορία σου εξήγησαν ποιόν ΚΑΔ να επιλέξεις? Ποιός ήταν τελικά ο προβληματικός και ποιός ο σωστός; 

Η επίδειξη των τιμολογίων σημαίνει ότι μπορούσαν και να μη δεχτούν την αλλαγή ΚΑΔ εάν η περιγραφή των εργασιών δε τους άρεσε?

Το θέμα είναι ότι το κεκτημένο του μισθωτού για 2-3 εργοδότες κλπ χάνεται και για πολύ κόσμο αυτή η αλλαγή σημαίνει κλείσιμο της επιχείρησης. 

 

 

Για την δική μου περίπτωση, από τους ΚΑΔ μου κράτησα αυτούς που άρχιζαν με 7........ και διέγραψα τον 85591900 που ήταν ο προβληματικός.  

Πιστεύω εάν δεν τους "άρεσε" κάποιο τιμολόγιο, μπορεί να μην δεχόντουσαν την αλλαγή.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, blokakias said:

Ελένη, για το 63111300 ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ είσαι σίγουρη, διότι κι εγώ προσπαθώ να βρω ποιοι από τους κωδικούς μου δημιουργούν πρόβλημα;

Εγώ έχω τους ακόλουθους ΚΑΔ:

63111300    ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ    
62011102    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ    
62010000    ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ    
63111000    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΛΟΙΠΗΣ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ    
74301000    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΕΡΜΗΝΕΙΑΣ    
85591907    ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ

Χρειάζομαι έναν ΚΑΔ για προγραμματιστή και έναν για καθηγητή, ο 85591907 (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ) επιβεβαιωμένα δεν έχει εμπορική ιδιότητα. Τους υπόλοιπους θα τους καταργήσω. Μάλλον, ο 63111000 δημιουργεί το πρόβλημα, ενώ έχω τις επιφυλάξεις μου για τον 63111300.

 

Παράλληλα, επιβεβαιωμένα από συναδέλφους μου σε ό,τι αφορά ΚΑΔ για προγραμματιστές, οι παρακάτω δεν έχουν εμπορική ιδιότητα:

72191200 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ

72192904 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

Για μηχανικούς επιβεβαιωμένα οι παρακάτω δεν έχουν εμπορική ιδιότητα:

71121303     ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ

71121908     ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΕΝΙΚΑ

Τον 63111300 τον έμαθα από στόμα σε στόμα ότι είναι "καλός" οπότε τώρα που ξαναρωτάς τι να σου πω...δεν μπορώ να εγγυηθώ 100% επειδή δεν το δοκίμασα η ίδια.

Πάντως και εμένα μου είπαν από την εφορία να πάω με μπλοκάκι και συμβάσεις να τα δουν πριν διαγράψω τον "προβληματικό" ΚΑΔ ο οποίος είναι μάλλον από ότι μου είπαν ο 85591900 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΔΚΑ. Ευτυχώς τελευταία φορά που έκοψα σχετικό τιμολόγιο με εκπαίδευση ήταν από το 2014 και πίσω οπότε ελπίζω θα την γλιτώσω.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλησπέρα σας....

Για επιβεβαιωση καταχωρησης στο ε3 δαπανες με φπα και χωρις φπα που καταχωρουνται στο πινακα ζ? Μηπως στα λοιπά εξοδα του πιν. ζ?

Επισης οι ασφαλιστικες εισφορες που καταχωρουνται στον πινακα δ?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με τις εισφορές...

Είμαι σαν μισθωτός με μπλοκάκι σε Πανεπιστήμιο.

Ερώτηση 1: Τους πρώτους 3 μήνες του 2017 πλήρωσα ΕΦΚΑ ως ελ. επαγγελματίας αφού ακόμη δεν είχε ξεκαθαριστεί στο Πανεπιστήμιο πώς θα δηλωθούμε στο ΕΦΚΑ κλπ κλπ. Αυτά τα χρήματα υποτίθεται θα μου επιστραφούν από τον ΕΦΚΑ αλλά ακόμη τίποτα. Μπαίνουν στην δήλωση και που;

Ερώτηση 2: Αναδρομικές εισφορές ΤΣΜΕΔΕ για τα έτη 2011-2012 που βγήκαν ειδοποιητήρια το 2017 και πληρώθηκαν το 2017 μπαίνουν στην δήλωση και που;

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η Ερωτηση 2, μας ταλαιπωρει ολους και απαντηση δεν εχει....

Αληθεια, φορολογικο σεμιναριο το ΤΕΕ φετος εκανε;

Εκεινη την φοροτεχνικη υποστηριξη μια φορα τη βδομαδα την εχει ακομα;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2018 at 8:57 ΠΜ, georgegaleos said:

Στην 1η σελίδα στο σύνολο ενεργητικού τι ποσά γράφουμε?? (αφου δεν συντασσουμε ισολιγισμο) ?

(Αθροιστικά τις αναπόσβεστες αξίες την 31/12: έξοδα πρώτης εγκατάστασης + πάγια + ταμείο στο γραφείο +  καταθέσεις σε επαγγελματικούς λογαριασμός ???)

Υ.Γ. Μήπως μας έκαναν με διπλογραφικά και δεν το καταλάβαμε.:???:

1.jpg

Να ρωτησω πανω σε αυτο...Στο μεσος ορος προσωπικου, εμεις που ειμαστε μονοι μας (χωρις προσωπικο), βαζουμε "1" (τον εαυτο μας) ή "0" (εμεις δεν "μετραμε")  ή τιποτα?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.