Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

7 ώρες πριν, georgegaleos said:

Apostolos7

.. και ούτε νομίζω να βγεί κάτι σχετικό ... όπως δεν υπήρχε και πριν κάτι σχετικό και σαφές με μονοσήμαντη αντιστοιχία των ΚΑΔ που δεν έχουν (ή έχουν) την εμπορική ιδιότητα.... απλά πιστεύω ότι υπήρξε κάποια εσωτερική οδηγία και τροποποιήσαν το λογισμικό ...

venezia

E3(006): Για τους ασκούντες επιχειρηματική δραστηριότητα που έχουν την εμπορική ιδιότητα, προκειμένου να μην εφαρμοστεί η διάταξη της περ. στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013. Ο κωδικός αυτός συμπληρώνεται από τα φυσικά πρόσωπα (επιτηδευματίες) που δεν ανήκουν στα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα και για τα οποία δεν προέχει το στοιχείο της επιστημονικής, καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας. (ΠΟΛ.1120/25.4.2014) Ο κωδικός αυτός αφορά μόνο Φυσικά Πρόσωπα (επιτηδευματίες) και συμπληρώνεται με σκοπό την απαλλαγή από το Τέλος Επιτηδεύματος συνδυαστικά με τον κωδικό 027 του Ε1

Ε1(027): Επιλέξτε "X" πάνω στη λέξη "ΝΑΙ", αν εσείς ο ίδιος ή/και [η σύζυγος] ασκείτε επιχειρηματική δραστηριότητα με ιδιότητα εμπορική και έχετε γεννηθεί μέχρι και την 31-12-1955. Η επιλογή αυτή γίνεται για την μη επιβολή τέλους επιτηδεύματος. Σύμφωνα με το αρθ. 31 παρ. 3 του Ν.3986/2011, εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους επιτηδεύματος, ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα είναι οτι ο υπάλληλος της ΔΟΥ για να προχωρήσει στην εκκαθάριση χρειάζεται κάποιο νόμιμο έγγραφο που να το αποδυκνύει, γι αυτό ρώτησα για ΠΟΛ. Ας ελπίσουμε να τους έρθει κάποια διάταξη εκεί στην ΔΟΥ για το συγκεκριμένο θέμα για να μπορέσει να την προχώρησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχει δωθεί κάπου επίσημα και άλλη παράταση?

Εκτός αυτού η προθεσμία 26/7, περιλαμβάνει και την 26η για υποβολή δηλώσεων?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολ.1138/ 25.7.2018
"[...]
1. Η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φορολογικού έτους 2017 των φυσικών προσώπων του άρθρου 3 του ν. 4172/2013, η οποία παρατάθηκε με την ΠΟΛ.1121/2018 απόφαση της Υφυπουργού Οικονομικών μέχρι τις 26.7.2018, παρατείνεται μέχρι την 30η Ιουλίου
2018

 2. Η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φορολογικού έτους 2017 των νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων του άρθρου 45 του ν. 4172/2013, η οποία παρατάθηκε με την ΠΟΛ.1121/2018 απόφαση της Υφυπουργού Οικονομικών μέχρι τις 26.7.2018 παρατείνεται μέχρι την 30η Ιουλίου 2018.
[...]"

Αναφορικά σε αυτό που ρωτάς, γενικότερα η προθεσμίες περιλαμβάνουν ΚΑΙ την τελευταία μέρα που αναφέρουν (δηλ. το "μέχρι την..." σημαίνει "μέχρι ΚΑΙ την...")

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, αν γνωρίζει κάποιος. Το πρώτο εξάμηνο του 2017,

Τακτικές αποδοχές περίπου 10.000 από έναν εργοδότη, το υπόλοιπο έτος πάλι στον ίδο εργοδότη, αλλά με  ΔΠΥ και αιτιολογία  , και όλο το έτος, σύμβαση σε  2ο εργοδότη, πάλι με ΔΠΥ, και αιτιολογία "Άρθρο 64§1 περ. δ΄ εδάφιο 1 του ν.4172/2013 αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα και για αμοιβές δικηγόρων, πέραν της ελάχιστης, που αφορούν γραμμάτια προείσπραξης και καταβάλλονται από φορείς εκτός των δικηγορικών συλλόγων". Νομίζω δεν μπορώ να πάω σαν μισθωτός, δηλαδή δεν με καλύπτει η περίπτωση να πάω με επιφύλαξη. Επίσης, δεν νομίζω να κερδίζω κάτι, μιας και το αφορολόγητο το έχω καλύψει από τις τακτικές αποδοχές, και η φορολογία για τα εισοδήματα είναι 22%, μιας και είμαι κάτω από 20.000 ευρώ, είτε στη μια, είτε στην άλλη περίπτωση. Ευχαριστώ για όποια συμβουλή

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με ένα ευρώ τακτικές αποδοχές, τα μπλοκάκια δε συμπεριλαμβάνονται στο καθεστώς μισθωτού. Μεγάλο πρόβλημα για όσους έχουν το μπλοκάκι σαν κύρια απασχόληση.

Link to comment
Share on other sites

georgios_m υπό προυποθέσεις μπορεί αν δεν υπάρχει παράλληλη (αποδεδειγμένα με δικαιολογητικά) απόκτηση εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα και από μισθωτή εργασία, τότε δύναται να φορολογείθείς σύμφωνα με τις διατάξεις της περ. στ΄ παρ. 2 άρθρου 12 του ΚΦΕ. Δες εδώ.

Αν όμως υπάρχει παράλληλη απόκτηση εισοδήματος από τις δύο πηγές (μισθωτή εργασία και εισοδήματα και από μπλοκάκι) φορολογούνται με την ίδια κλίμακα, με συντελεστές από 22% έως και 45%. Τα εισοδήματα από τις δύο πηγές αθροίζονται, αλλά το αφορολόγητο εφαρμόζεται μόνο στο τμήμα που αφορά μισθωτές υπηρεσίες ενώ η ειδική εισφορά αλληλεγγύης επιβάλλεται στο συνολικό εισόδημα που υπερβαίνει τις 12.000 ευρώ με συντελεστές 2,2% έως 10%.

 


 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, οπότε δεν θα κάνω τη δήλωση με επιφύλαξη, θα βάλω κανονικά τα εισοδήμετα από μπλοκάκι στο ε3 σαν επιχειρηματική δραστηριότητα... Δεν ξέρω αν έχει επίπτωση αυτό σε φόρο που θα κληθώ να πληρώσω επιπλέον, σε αντιδιαστολή με το να πήγαινα σαν μισθωτός... Επιπλέον παράπλευρη απώλεια, δεν έβαλα καθόλου έξοδα όλη τη χρονιά, θεωρώντας πως θα πάω σαν μισθωτός. Σαν οντότητα τι επιλέγω;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

georgios_m υπό προυποθέσεις μπορεί αν δεν υπάρχει παράλληλη

Σύμφωνοι, αλλά εδώ υπάρχει μια ετήσια σύμβαση για μπλοκάκι που τον δεσμεύει.

Link to comment
Share on other sites

georgios_m:

Συμφωνούμε. Εγώ απλά απάντησα αποκλειστικά-μεμονωμένα στο δικό σου post έτσι όπως το έθεσες.

Παναγιώτη:  Θεωρώντας ότι καλύπτεις τα τεκμήρια.

1) Η επίπτωση που θα έχεις θα είναι ότι δεν θα έχεις την μείωση φόρου (ανάλογα την οικογενειακή κατάσταση) για το εισόδημα από την επιχειρηματική δραστηριότητα. Τα εισοδήματα από την κάθε πηγή φορολογούνται ξεχωριστά.

2) Θα χρειαστείς και αποδείξεις στον κωδ.049, για να το μέρος της μισθωτής εργασίας.

3) Όταν γράφεις "...δεν έβαλα καθόλου έξοδα όλη τη χρονιά...", τι εννοείς ? Δε πλήρωσες ούτε ασφαλιστικές εισφορές ?

4) Αναφορικά στην οντότητα --κατά πάσα πιθανότητα-- επιλέγεις "Πολύ μικρές άρ.1, παρ.2γ". Δες τον πίνακα παρακάτω.

Οντότητες κριτήρια.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. όχι, δεν πλήρωσα καθόλου ασφαλιστικές εισφορές. καθώς είμαι ασφαλιστικά μισθωτός, έως 2 εργοδότες, κόβω ίδιο ποσό κάθε μήνα, οπότε μου τις έχει κρατήσει - καταβάλλει ο εργοδότης.

Όλη τη μείωση φόρου, την πήρα από την καθαρή μισθωτή υπηρεσία, δηλαδή -1900 ευρώ, άρα δεν θεωρώ πως στην περίπτωσή μου με επηρεάζει το ότι έχω μη επιτρεπτό ΚΑΔ για τον κωδικό 007. (και αναδρομικά δεν έχω πληρώσει στο ΤΣΜΕΔΕ)

Edited by Panagiwths_sk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.