Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Ερωτηση

για τις μικρες επιχειρησεις ως 10.000Ε με απαλλαγη ΦΠΑ

στα έξοδα βαζουμε το συνολικο ποσο (124Ε) ή το ποσο χωρίς φπα (100Ε) ???

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2020 at 5:23 ΜΜ, nikostzar said:

@voxson το pos το προσθέτουμε στον πίνακα 040, στον αντίστοιχο τραπεζικό λογαριασμό και μεταφέρεται στον 041.

Εμένα χθες στο 041 (που μετέφερε το σύστημα μόνο του απο το 040) μου ζήτησε επιπλέον και ημερομηνία σύμβασης την οποία δεν θυμάμαι!

Να βάλω 1/4/2020 και αν πιάσει έπιασε ? (και δεν ξέρω αν κάνουν ταυτοποίηση στην ημερομηνία)

Αλλοιώς δεν θα προχωρήσεις το Ε3...θα λήξει η διορία και θα μου ρίξουν πρόστιμο εκπρόθεσμης 250€ 🥵

Έχετε κάποια λύση να προτείνεται ?

Link to comment
Share on other sites

@dib εμένα ήταν προσυμπληρωμένο στην περσινή δήλωση οπότε το αντέγραψα από εκεί. (έχω το θέμα με την Viva που συζητάμε στο άλλο topic)

Link to comment
Share on other sites

Και το ΕΤΕΑΕΠ και το ΕΦΚΑ σάιτ εκδίδουν βεβαιώσεις καταβολών που έγιναν το έτος 2019 "για φορολογική χρήση". Είναι λάθος να καταχωρηθούν μόνο αυτά τα ποσά στα ασφαλιστικά του 485, ή είναι σωστός εναλλακτικός τρόπος;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έδιναν την εντύπωση ότι συμφωνούν και φαινόταν να με συμφέρει φέτος διότι πλήρωσα πολλά το 2019 επειδή είχα αφήσει απλήρωτα του ΕΤΕΑΕΠ τα προηγούμενα χρόνια και έλεγα ότι αν δεν υπάρχει υποχρέωση να το αποφύγω να έβαζα αυτά.

Αλλά θα μελετήσω συνολικά το θέμα περισσότερο με αρχή τα χρήσιμα σχόλια που υπάρχουν στις τελευταίες 2 σελίδες του θρεντ.

Για όποιον δεν τα θέλει με το κουτάλι παρατήρησα μια καλή αρχή είναι αυτή η επίσημη απάντηση από το Σ.ΛΟ.Τ.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωσή τους απεικονίζει σε εσένα τις εισφορές που αναφέρονταν στο έτος και πληρώθηκαν οποτεδήποτε ή τις καταβολές που έγιναν εντός του έτους ανεξάρτητα του ποιο διάστημα αφορούσαν;

Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζει ακριβώς νόημα πώς έβγαλε το ΕΦΚΑ τη Βεβαίωσή του γιατί οι Καταβολές διαφέρουν σχεδόν μια δόση και κάποια ευρώ λιγότερο από τη Βεβαίωση και οι Εισφορές έτους φαίνονται εξοφλημένες αλλά μερικά ευρώ λιγότερο από τη Βεβαίωση (ενδεχομένως να το ανακατεύει το ότι έχω από το τέλος 2019 διακανονισμό ΚΕΑΟ). Η Βεβαίωση ΕΤΕΑΕΠ φαίνεται να συμφωνεί απόλυτα με τις Καταβολές 2019.

Τελικά και μετά από διάβασμα επί του θέματος έχω την εντύπωση ότι πρέπει να δηλώσω α) Όφειλες 2019 στο Πιν.Ζ.485 άσχετα αν πληρώθηκαν β) Συμπλήρωση Πιν.Ε.707 και 715 μόνο αν υπάρχει διαφορά Οφειλών 2019 με Καταβολές 2019 (υπάρχει) γ) Για διακανονισμούς ΚΕΑΟ και ΕΤΕΑΕΠ παρομοίως (κοιτώντας πότε οι δόσεις χρεώθηκαν το 2019 και καταβλήθηκαν το 2019).

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2020 at 3:02 ΜΜ, st2 said:

Ερωτηση

για τις μικρες επιχειρησεις ως 10.000Ε με απαλλαγη ΦΠΑ

στα έξοδα βαζουμε το συνολικο ποσο (124Ε) ή το ποσο χωρίς φπα (100Ε) ???

@st2 Όλα τα ποσά στο Ε3 είναι χωρίς ΦΠΑ

υγ. χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε λογιστή καθώς υπάρχουν πολύ πιο περίπλοκα θέματα στη συμπλήρωση του Ε3 και είναι πολύ εύκολο να κάνεις κάπου λάθος.

 

@curzondax Προτείνω αυτό το post του georgegaleos ο οποίος δίνει πάντα τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.