Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

On 16/7/2019 at 12:14 ΜΜ, georgegaleos said:

Όχι.

Ο "Οδηγός συμπλήρωσης εντύπου Ε3" που έχει εκδόσει πέρσι η ΑΑΔΕ και σύμφωνα με την τελευταία πρόσφατη (12-04-2019) ενημέρωσή του, αναφέρει:

"Οι κωδικοί παραμένουν ανενεργοί για τις ατομικές επιχειρήσεις, ενώ για τα ΝΠ συμπληρώνονται από τον χρήστη ανά κατηγορία δραστηριότητας.
Σύμφωνα με το Παράρτημα Γ του ν. 4308/2014 στον λογαριασμό 69 περιλαμβάνονται οι παρακάτω λογαριασμοί:
69 Φόρος εισοδήματος
69.01 Τρέχον φόρος (έξοδο) περιόδου
69.02 Αναβαλλόμενος φόρος (έξοδο) περιόδου
69.03 Προβλέψεις για διαφορές φορολογικού ελέγχου φόρου εισοδήματος
"

 

Καλά πως σας αφορούν αυτοί οι κωδικοί .....Δεν έχουν καμιά απολύτως σχέση με ατομικές επιχειρήσεις ...........Είναι για διπλογραφικά βιβλία και ειδικά  ο 69.02 για μεσαίες οντότητες και πάνω .......αν αποφασίσουν να παρακολουθούν την  αναβαλλόμενη φορολογική υποχρέωση . Οι μικρότερου μεγέθους οντότητες δεν έχουν τ΄΄ετοια υποχρέωση απο τον Ν 4308/14.

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν δική μου απορία, όπως και να 'χει υποθέτω ότι η απάντηση απευθύνονταν στον @MHD που είχε ρωτήσει και επιβεβαιώνουν όντας εσύ ως πιο ειδικός τα αναγραφόμενα στο βιβλιαράκι οδηγιών που ανέφερα.

Σωτήρη την καλημέρα μου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μετά από διάβασμα των post του georgegaleos, έκανα την πρώτη απόπειρα να συμπληρώσω το Ε3. Αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παρακάτω:

1. Φορολογική βάση εισφορών: οι πληρωμές βάσει των 11 ειδοποιητηρίων ΕΦΚΑ 2018 (καθώς Γενάρη του 2018 είχε πληρωθεί ο Δεκέμβρης του 2017 αλλά είχε εκπέσει από τα εισοδήματα του 2017) + αναδρομικά τ. ΤΣΜΕΔΕ (ρυθμίσεις δεν είχα)

2. Λογιστική βάση εισφορών: η εκκαθάριση ΕΦΚΑ 2018 + αναδρομικά τ. ΤΣΜΕΔΕ + αναδρομικά ΕΤΕΑΕΠ 2018

3. στον Πίνακα Δ κωδικός 423 βάζουμε τη λογιστική βάση των εισφορών

4. στον Πίνακα Ζ2 και στον κωδικό 485 βάζουμε επίσης τη λογιστική βάση των εισφορών

5. στον Πίνακα Ε βάζουμε τη φορολογική και τη λογιστική βάση των εισφορών και την όποια διαφορά τη μεταφέρουμε στον Πίνακα ΣΤ (στον αντίστοιχο κωδικό ανάλογα αν είναι θετική ή αρνητική)

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

για όλο το 2018 ήμουν με ΔΠΥ σε έναν εργοδότη (άρθρο 39/παρ9) ο οποίος πληρώνει και τις δικές του αλλά και τις δικές μου εισφορές...

Δεν έχω πληρώσει κάτι εγώ απευθείας στο ΤΣΜΕΔΕ όλο το 2018.

Πως θα τις χειριστώ π.χ. στο Ε3; αυτή τη στιγμή έχω βάλει το ποσό το καθαρό μου, στα πεδία 421 521 424 524 426 526 429 529 440 540 452 552 460 560 461 561, είμαι σωστός;

(στα 430, 530 100%)

Σε ποιά πεδία θα βάλω τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ;

Από τον εργοδότη μου πρέπει να πάρω τη βεβαίωση για τις εισφορές που έχουν πληρωθεί για εμένα;

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου εμφανίζει καμία πληρωμή, παρά μόνο το ακόλουθο μύνημα:

Έλεγχος υπάρχει έστω μία πληρωμή για αυτόν τον ασφαλισμένο μέσα στο προηγούμενο έτος Δεν βρέθηκαν στοιχεία για πληρωμές που κάνατε προς το ταμείο το συγκεκριμένο έτος Απευθυνθείτε στο Ταμείο για την διευθέτηση τυχόν σφάλματος. Απορρίφθηκε

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ... στο Ε3/2019 στη σελίδα 16 γράφει οτι σύμφωνα με το παραρτ. Γ του ν.4308/14 στο λογαριασμό 64 περιλαμβάνονται (μεταξύ άλλων) :

64.02  Ενέργεια (ΟΚ ΔΕΗ)

64.05  Ενοίκια (περιλαμβάνει και την ιδιόχρηση δεδομένου οτι καταχωρείται και στο κωδ. 060 ? θεωρώ πως δεν πρέπει να γραφτεί εδώ)

64.06  Ασφάλιστρα  (αφορά τις Ασφαλιστικές Εισφορές ή κάτι άλλο ?)

64.07  Μεταφορικά (αφορά τις βενζίνες αυτοκινήτου ?  και που γράφεται στα λοιπά έξοδα κωδ. 016 του Ζ2 ?)

64.09  Επσκευές και συντηρήσεις (υποθέτω τον εξοπλισμό του γραφείου .. pc, τηλ., προγράμματα, φωτοτυπικό, κλπ)

64.11  Φόροι και τέλη (υποθέτω ότι έχει σχέση με ποσά υπερ τρίτων δηλ., δημ. φόρος +τέλη , τηλεπικοινωνίας, κλπ)

64.13  Έξοδα απο συνδεδεμένες επιχειρήσεις (άραγε τι έννοεί ο ποιητής ?)

Ποιός συνάδελφος μπορεί να επιβεβαιώσει ή και να εξηγήσει τα παραπάνω ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, dib said:

Καλημέρα ... στο Ε3/2019 στη σελίδα 16 γράφει οτι σύμφωνα με το παραρτ. Γ του ν.4308/14 στο λογαριασμό 64 περιλαμβάνονται (μεταξύ άλλων) :

64.02  Ενέργεια (ΟΚ ΔΕΗ)

64.05  Ενοίκια (περιλαμβάνει και την ιδιόχρηση δεδομένου οτι καταχωρείται και στο κωδ. 060 ? θεωρώ πως δεν πρέπει να γραφτεί εδώ)

64.06  Ασφάλιστρα  (αφορά τις Ασφαλιστικές Εισφορές ή κάτι άλλο ?)

64.07  Μεταφορικά (αφορά τις βενζίνες αυτοκινήτου ?  και που γράφεται στα λοιπά έξοδα κωδ. 016 του Ζ2 ?)

64.09  Επσκευές και συντηρήσεις (υποθέτω τον εξοπλισμό του γραφείου .. pc, τηλ., προγράμματα, φωτοτυπικό, κλπ)

64.11  Φόροι και τέλη (υποθέτω ότι έχει σχέση με ποσά υπερ τρίτων δηλ., δημ. φόρος +τέλη , τηλεπικοινωνίας, κλπ)

64.13  Έξοδα απο συνδεδεμένες επιχειρήσεις (άραγε τι έννοεί ο ποιητής ?)

Ποιός συνάδελφος μπορεί να επιβεβαιώσει ή και να εξηγήσει τα παραπάνω ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αυτά είναι για όσους τηρούν διπλογραφικά βιβλία και εφαρμόζουν το σχέδιο λογαριασμών του Ν 4308/14 , η εφαρμογή του οποίου επί του συγκεκριμένου είναι προαιρετική .

Φυσικά δεν υπάρχει κανένας ποιητής ο οποίος εννοεί κάτι ...ούτε χωράνε εδώ υποθέσεις ....Το περιεχόμενο των λογαριασμών αυτών από άποψη καταχώρησης είναι γνωστό σε έναν επαγγελματία πυ ασχολείται με αυτά (γιατί υπάρχουν και επαγγελματίες λογιστές που δεν ασχολούνται με τέτοια ).

Ο φορολογικός χειρισμός των ως άνω λογιστικών δεδομένων επίσης είναι γνωστός στους επαγγελματίες του κλάδου.

Απορώ με τις οδηγίες που αναγράφουν . Αυτά είναι σαχλαμάρες και παντελώς αχρείασατα. Ενας που ασχολείται με διπλογραφικά βιβλία , έχει καλές γνώσεις του φορολογικού δικαίου και έχει στοιχειώδη ικανότητα ανάγνωσης και κατανόησης ενός φορολογικού εντύπου   δεν χρειάζεται τέτοιες ανοησίες ως οδηγίες.

 

Edited by SOTHRIS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σωτήρη και ευχαριστώ για την απόκριση ...

Ξέχασα να γράψω οτι στο Ε3/2019 και στο κωδ. 485 ανοίγει ο παρακατω πίνακας και σε συνδυασμό με τις οδηγίες του Ε3 στη σελίδα 16 που προανέφερα δεν ξέρω πως να καταχωρήσω τα έξοδα ... πέρα απο ΔΕΗ (64.02), τηλέφωνα (64.04), υπερ τρίτων (64.11), κλπ. !

Θεωρώ οτι ισχύει και για απλογραφικά , απο τη στιγμή που ανοίγει ο πίνακας στο συγκεκριμένο κωδ, 485 !

Σε διαφορετική περίπτωση που καταχωρούμε τα έξοδα αφου λές οτι είναι για διπλογραφικά ?

Ευχαριστώ

κωδ. 485.jpg

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dib said:

Καλημέρα Σωτήρη και ευχαριστώ για την απόκριση ...

Ξέχασα να γράψω οτι στο Ε3/2019 και στο κωδ. 485 ανοίγει ο παρακατω πίνακας και σε συνδυασμό με τις οδηγίες του Ε3 στη σελίδα 16 που προανέφερα δεν ξέρω πως να καταχωρήσω τα έξοδα ... πέρα απο ΔΕΗ (64.02), τηλέφωνα (64.04), υπερ τρίτων (64.11), κλπ. !

Θεωρώ οτι ισχύει και για απλογραφικά , απο τη στιγμή που ανοίγει ο πίνακας στο συγκεκριμένο κωδ, 485 !

Σε διαφορετική περίπτωση που καταχωρούμε τα έξοδα αφου λές οτι είναι για διπλογραφικά ?

Ευχαριστώ

κωδ. 485.jpg

Η καταχώρηση των δαπανών στο έντυπο Ε3  γίνεται σε κοινούς κωδικούς ,,,,τόσο για τα απλογραφικά , όσο και για τα διπλογραφικά βιβλία. Επίσης σε αυτό δεν έχει καμιά σημασία η νομική μορφή υπό τον μαδνύα της οποίας ασκείται η επιχειρηματική δραστηριότητα. Η ανάλυση που υπάρχει στον παραπάνω πίνακα δεν υποστηρίζεται από συγκεκριμένους κωδικούς λογαριασμών στο λογιστικό σύστημα κάθε επιχείρησης (συνήθως) πχ στον αύξοντα αριθμό 10 λοιπές αμοιβές για υπηρεσίες ημεδαπής μπορώ άνετα να βρώ σε ένα ισοζύγιο λογιστικής μιας μέσου μεγέθους (για τα ελληνικά δεδομένα) ΑΕ 10-15 λογαριασμούς που έχουν υπόλοιπο το οποίο μεταφέρεται στον κωδικό αυτό. Με λίγα λόγια η συμπλήρωση της δηλώσεως Ε3 γίνεται αφού επεξεργαστούμε καταλλήλως τα λογιστικά δεδομένα των βιβλίων κάθε επιχείρησης. Αυτονόητο είναι πως όσο μικρότερη είναι η  δραστηριότητα και όσο λιγότερα είναι τα καταχωρημένα παραστατικά, τόσο ευκολότερη και απλούστερη    γίνεται η συμπλήρωση του Ε3. Διαβάστε το έντυπο ....αναγράψτε ότι θέλει στους συγκεκριμένους κωδικούς και όλα τα υπόλοιπα έξοδα βάλτε τα στα λοιπά  . Σημασία έχει αν μεταφερθούν όλα τα έσοδα και τα έξοδα στο Ε3 ώστε αυτό να παρουσιάζει την ορθό λογιστικό αποτέλεσμα (ορθό ως υπόλοιπο της  αφαίρεσης ΕΣΟΔΑ ΒΙΒΛΙΩΝ - ΕΞΟΔΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ). Εχω την εντύπωση πάντως ότι το Ε3 κατά την ηλεκτρονική του αποστολή θα σας ζητήσει να γίνει αυτή μέσω κωδικών λογιστή.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SOTHRIS said:

Εχω την εντύπωση πάντως ότι το Ε3 κατά την ηλεκτρονική του αποστολή θα σας ζητήσει να γίνει αυτή μέσω κωδικών λογιστή.

Σωτήρη την καλησπέρα μου, όντως ισχύει, επιβεβαιωμένο και πέρσι και φέτος, τουλάχιστον στον παρακάτω συνδυασμό κωδικών (για παροχή υπηρεσιών), ακόμη και αν ως παροχή υπηρεσιών καταλήξεις σε ζημιές.

Όταν υπάρχει ποσό στον Δ1(400) > 50.000,00€ ή το άθροισμα Δ1(400) + Δ8(422) + Δ13(427) > 50.000,00€ βγάζει το σχετικό μήνυμα.

Στις 50.000,00€ δεν βγάζει το μήνυμα , στις 50.000,01€ το βγάζει.

Υ.Γ. Το screenshot παρακάτω είναι από πέρσι αν θυμάμαι καλά. Φέτος που έπαιζα με το Ε3, πριν την υποβολή και κράτησα το μήνυμα απλά ως copy-paste είναι πρακτικά το ίδιο και γράφει "Δεν έχετε συμπληρώσει τα στοιχεία του λογιστή και θα σας επιβληθεί το πρόστιμο που ορίζεται στο άρθρο 4 του ν. 2523/1997. Θέλετε να συνεχίσετε;"

λογ.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις χρήσιμες συμβουλές σας !!! (+1 στο καθένα)

Όμως Σωτήρη (αν και γνώριζα για το ποσό των 50 χιλ.) με έπιασε πανικός όταν διάβασα την τελευταία σου πρόταση περι κωδικών του λογιστή με τη σκέψη ότι κατέβασαν το όριο, αλλά ευτυχώς το επιβεβαίωσε ο συνάδελφος @georgegaleos και επανήλθα !!!

Αν σας είναι εύκολο, σε δύο ακόμη ερωτήσεις θα ήθελα να μου δώσετε απάντηση :

1) Αυτό που γράφω για το κωδ. 64.05 (του παρατήματος Γ) Ενοίκια ... περιλαμβάνει και την ιδιόχρηση δεδομένου οτι καταχωρείται και στο κωδ. 060 ?     (θεωρώ πως δεν πρέπει να γραφτεί μέσα στα συνολικά έξοδα)

2) Τα τέλη κυκλοφορίας αυτοκινήτου για χρήση 2019, πληρώθηκαν 31/12/18 ... αυτά καταχωρούνται σύμφωνα με την ημερομηνία πληρωμής ή πάνε στο χρόνο χρήσης ?

Ευχαριστώ και πάλι εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.