Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Στο πεδίο 023, βγάζει τον ΚΑΔ μηχανικού και ως κύρια και ως δευτερεύουσα (μάλλον γιατί έκανα αλλαγή απο δευτερεύουσα σε κύρια), και εμφανίζει κύρια και τον ΚΑΔ 620100 (ενώ από κύρια την άλλαξα σε δευτερεύουσα). Εμφανίζει 2 φορές δλδ τον κάθε ΚΑΔ. Στο πριντ σκριν φαίνεται η 1η σελίδα των ΚΑΔ του κωδικού 023. Έβαλα το σύνολο των ακαθάριστων εσόδων (ότι έχει ο κωδικός 400 δηλαδή) στον ΚΑΔ μηχανικού, δηλωμένο ως κύρια δραστηριότητα, αλλά στο Ε1 δεν εμφανίζει τα ποσά...image.thumb.png.9adafada040ade3a8956f62822ac7b83.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zulumpo said:

Ευχαριστώ, κατανοητός, επομένως οι ατομικές επιχειρήσεις εκ του νόμου, πρακτικά δεν μπορούν να μεταφέρουν ζημιές εκτός των περιπτώσεων που παρέθεσες, δάνεια, δωρεές κτλ..

φαντάζομαι με ικε τα πράγματα πιθανόν αλλάζουν..

Δεν εγραψα αυτό εγώ ....Εγώ εγραψα για την περίπτωση στην οποία υπάρχει ζημία  , υφίστανται τεκμαρτώς προσδιοριζόμενα εισοδήματα προς φορολόγηση και αυτά τα τεκμήρια δε μπορεί να καλυφθούν με τον τρόπο που προβλέπει ο φορολογικός νόμος.

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, sandra3 said:

Στο πεδίο 023, βγάζει τον ΚΑΔ μηχανικού και ως κύρια και ως δευτερεύουσα (μάλλον γιατί έκανα αλλαγή απο δευτερεύουσα σε κύρια), και εμφανίζει κύρια και τον ΚΑΔ 620100 (ενώ από κύρια την άλλαξα σε δευτερεύουσα). Εμφανίζει 2 φορές δλδ τον κάθε ΚΑΔ. Στο πριντ σκριν φαίνεται η 1η σελίδα των ΚΑΔ του κωδικού 023. Έβαλα το σύνολο των ακαθάριστων εσόδων (ότι έχει ο κωδικός 400 δηλαδή) στον ΚΑΔ μηχανικού, δηλωμένο ως κύρια δραστηριότητα, αλλά στο Ε1 δεν εμφανίζει τα ποσά...image.thumb.png.9adafada040ade3a8956f62822ac7b83.png

Με ενεργό ΚΑΔ 432100  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΎΓΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ Ε1 , ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΙΕ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, SOTHRIS said:

Με ενεργό ΚΑΔ 432100  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΎΓΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ Ε1 , ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΙΕ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.

Επειδή δεν κατάλαβα, μπορώ να κάνω κάτι για να περάσουν τα ποσά στον 307-308?Να αλλάξω κωδικούς εισοδημάτων στο Ε1, απο εκεί που λέει μισθωτες στη θέση επιχειρηματική δραστηριότητα;Δεν το κατάλαβα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, sandra3 said:

Επειδή δεν κατάλαβα, μπορώ να κάνω κάτι για να περάσουν τα ποσά στον 307-308?Να αλλάξω κωδικούς εισοδημάτων στο Ε1, απο εκεί που λέει μισθωτες στη θέση επιχειρηματική δραστηριότητα;Δεν το κατάλαβα αυτό...

Αν έχεις ενεργό ΚΑΔ .....431100 , ως δευτερεύουσα δραστηριότητα , η δήλωση δε φεύγει για να φορολογηθείς ως μισθωτός. Μόνο με επιφύλαξη θα φύγει και θα εκκαθαριστεί στη ΔΟΥ , με την κλίμακα των μισθωτών , υπό την προυπόθεση ότι αναδρομικά  (έως την 31-12-2017 )θα διακόψεις τον ΚΑΔ αυτόν ....Αν αυτό τώρα είναι εφικτό ? Μερικές φορές είναι ...Εξαρτάται από τα  πραγματικά περιστατικά της κάθε περιπτώσεως, τα   πρόσωπα πάνω στα οποία θα πέσεις κατά τον έλεγχο για την αναδρομική διακοπή , τα χρήματα που θα χρειαστούν ως πρόστιμα  και το χρόνο που έχεις διαθέσιμο για την ιστορία αυτή .

Edited by SOTHRIS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@SOTHRIS

Αυτο που λές για τον ΚΑΔ με 4 μπροστά ισχύει γενικά?

Πχ εγώ εχω ώς δευτερεύουσα τον 41200000 ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΤΙΡΙΩΝ ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΚΑΙ ΜΗ.


Σε περίπτωση που πληρώ τις προϋποθέσεις(Συμβάσεις-έως 3 ΑΦΜ κλπ) αυτός ο ΚΑΔ με μπλοκάρει από το να φορολογηθώ με την κλίμακα των μισθωτών ως 
οιονεί μισθωτός? Οταν τα εσοδα μου είναι απο την Κύρια που είναι 712 υπηρεσίες μηχανικών κλπ κλπ.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει εφόσον έχεις ενεργό ΚΑΔ (κύριας ή/και δευτερεύουσας δραστηριότητας) που έχουν/υποκρύπτουν εμπορική ιδιότητα και είναι επτασφράγιστο μυστικό (άραγες --με σίγμα στο τέλος--- ποίος ο λόγος). Υπάρχει η ΠΟΛ 1047/12.2.2015 που αναφέρει ποια είναι ελευθέρια επαγγέλματα (δυστυχώς περιγραφικά/ονομαστικά χωρίς ΚΑΔ) και μπορούν να πάνε σαν μισθωτοί με μπλοκάκι. Οπότε μόνο με επιφύλαξη κλπ κλπ ....έχει μια άλφα δυσκολία ... ενίοτε και βήτα και γάμμα ... η γάμμα δε, όταν έρθει ως δυσκολία είναι .... όνομα και γ(ρ)άμ(μ)α ...

Το παραπάνω μέχρι του σημείου που είναι και "στην φάση γνωριμίας" θα το επιβεβαιώσει θεωρώ και ο Σωτήρης.

Προχώρησες χωρίς να σου δημιουργήσει θέμα αυτός ο ΚΑΔ που γράφεις ?
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, laxanos said:

@SOTHRIS

Αυτο που λές για τον ΚΑΔ με 4 μπροστά ισχύει γενικά?

Πχ εγώ εχω ώς δευτερεύουσα τον 41200000 ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΤΙΡΙΩΝ ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΚΑΙ ΜΗ.


Σε περίπτωση που πληρώ τις προϋποθέσεις(Συμβάσεις-έως 3 ΑΦΜ κλπ) αυτός ο ΚΑΔ με μπλοκάρει από το να φορολογηθώ με την κλίμακα των μισθωτών ως 
οιονεί μισθωτός? Οταν τα εσοδα μου είναι απο την Κύρια που είναι 712 υπηρεσίες μηχανικών κλπ κλπ.

Θα διακόψεις τον ΚΑΔ αυτόν ....αλλιώς γιοκ φορολόγηση με την κλίμακα των μισθωτών.......Θα πρέπει να στέλνεις δήλωση με επιφύλαξη και να τρέχεις στη ΔΟΥ μετά να βγάλεις άκρη αν βγάλεις.....

 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Προχώρησες χωρίς να σου δημιουργήσει θέμα αυτός ο ΚΑΔ που γράφεις ?
 

Δεν το έχω επιχειρήσει να πώ την αλήθεια. Απλα απο 01/01/2019 ειχα κάνει μεταφορά εδρας λόγω του ότι πιθανότατα θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για εισοδήματα του 
2019.

21 λεπτά πριν, SOTHRIS said:

Θα διακόψεις τον ΚΑΔ αυτόν ....αλλιώς γιοκ φορολόγηση με την κλίμακα των μισθωτών.......Θα πρέπει να στέλνεις δήλωση με επιφύλαξη και να τρέχεις στη ΔΟΥ μετά να βγάλεις άκρη αν βγάλεις.....

 

Αρα πάλι τα ίδια απο Γενάρη με αλλαγή στους ΚΑΔ....Και μάλιστα σε νέα ΔΟΥ...

 

@SOTHRIS @georgegaleosΚαι κάτι ακόμη: Ισχυει το ίδιο και για ΚΑΔ που αφορούν εκπαίδευση 85....?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, laxanos said:

Και κάτι ακόμη: Ισχυει το ίδιο και για ΚΑΔ που αφορούν εκπαίδευση 85....?

Θέλει μελέτη αυτό .....αναλόγως του τι κρύβεται κάτω από τον 85...σε συνδιασμό με την εγκύκλιο ΠΟΛ 1047/2015 και με την ενδεχόμενη εμπειρία συναδέλφων αν αντιμετώπισαν στην πράξη κάτι ίδιο ή παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.