Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

... καταλαβαίνω ότι με αυτόν το τρόπο και σε σχέση με το τρόπο είναι στημένο το Ε3, θα μετέχουν με τέτοιο τρόπο ως δαπάνες ώστε να βγει το ορθό φορολογητέο αποτέλεσμα/φόρος ... που και αυτό στην τελική (μάλλον) είναι και το ζητούμενο με την φορολογική δήλωση ... 

Ακριβώς .....τι νόημα έχει το ¨ορθό" λογιστικό αποτέλεσμα σε μια ατομική επιχείρηση .? Γενικότερα σε μια μικρή επιχείριση με απλογραφικά βιβλία ? Ο λογιστικός προσδιορισμός του αποτελέσματος στις περιπτώσεις αυτές λαμβάνει υπόψη του ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ κάποια δεδομένα και ΑΓΝΟΕΙ παντελώς κάποια άλλα . Τα αγνοεί επειδή λόγω του είδους της λογιστικής οργανώσεως δεν υπάρχουν . Επομένως καλό είναι να μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα , να κάνουμε τη ζωή μας πιό εύκολη και να υπλογίζουμε σωστά το φορολογητέο εισόδημα . Το έντυπο Ε3 είναι φορολογικό έντυπο στην τελική .......

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, georgegaleos said:

Νομίζω ότι η προσθήκη ΚΑΔ είναι πιο ανώδυνη από την διαγραφή.

Φίλος πέρσι, που έκανε αναδρομική/εκπρόθεσμα διαγραφή (104,2€ κόστος) του ζήτησαν να δουν βιβλία του έτους, τιμολόγια που έχουν εκδοθεί και ΚΥΡΙΩΣ τις συμβάσεις.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι έγινε αναδρομικά και αν γίνει όχι αναδρομικά δεν ζητούν αυτά .. ή άλλα ... ή η ΔΟΥ ζητάει ότι θεωρεί εκείνη ορθό ή ο υπάλληλος ...

Κάποιος που έχει κάνει διαγραφή ΚΑΔ είτε εμπρόθεσμα είτε εκπρόθεσμα ας πει την διαδικασία ...

Παρεμπιπτόντως πότε είναι/θεωρείται το εμπρόθεσμο ?

Aναδρομικά το καταλαβαίνω οτι προφανώς θα ελεγξουν αν στο ενδιάμεσο διάστημα έχεις κόψεις ΑΠΥ ή ΤΠΥ για εργασίες που υπάγονται στον ΚΑΔ που θες να διαγράψεις.
Εγω το Γενάρη έκοψα 1 και έβαλα 2 ΚΑΔ όχι αναδρομικά και το μόνο που μου ζητήθηκε ήταν μια βεβαίωση ασφάλισης.

Υ.Γ Εμπροθεσμο θεωρείται όταν κανεις την τροποποίηση μεχρι το τέλος του μηνα που σε αφορά. Πχ αν θες να κανεις διακοπη απο 01/01/2020 μπορείς μεχρι 31/01/2020 να κανεις διακοπή εμπρόθεσμη χωρίς πρόστιμο.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, laxanos said:

Εγω το Γενάρη έκοψα 1 και έβαλα 2 ΚΑΔ όχι αναδρομικά και το μόνο που μου ζητήθηκε ήταν μια βεβαίωση ασφάλισης.

 

Η προσθήκη δραστηριότητας είναι κάτι το διαφορετικό από την αφαίρεση υπάρχουσας . Στην προσθήκη το μόνο που προσκομίζεται είναι βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα για τη νέα δραστηριότητα. Στην αφαίρεση δραστηριότητας (διακοπή) αν είναι εμπρόθεσμη (εντός 30 ημερών από την ημέρα που εμφανιζόμαστε στο τμήμα μητρώου της ΔΟΥ για να το δηλώσουμε) δεν ζητάνε κανένα δικαιολογητικό. Αν όμως θέλουμε ημερομηνία μεταβολής μεταγενέστερη απαιτείται μια ελεγκτική διαδικασία και εκεί ζητάνε βιβλία , στοιχεία ......για να ελέγξουν αν όντως δεν ασκήθηκε  "εν τοις πράγμασι" η εν λόγω δραστηριότητα. Λόγω του εκπροθέσμου πάντα όταν αυτό δηλωθεί στο μητρώο τςη ΔΟΥ ( η διακοπή δραστηριότητας ) θα προκύψει και μια ποινή ύψους 102,40 ευρώ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 31/7/2019 at 11:35 ΠΜ, SOTHRIS said:

Η προσθήκη δραστηριότητας είναι κάτι το διαφορετικό από την αφαίρεση υπάρχουσας . Στην προσθήκη το μόνο που προσκομίζεται είναι βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα για τη νέα δραστηριότητα. Στην αφαίρεση δραστηριότητας (διακοπή) αν είναι εμπρόθεσμη (εντός 30 ημερών από την ημέρα που εμφανιζόμαστε στο τμήμα μητρώου της ΔΟΥ για να το δηλώσουμε) δεν ζητάνε κανένα δικαιολογητικό. Αν όμως θέλουμε ημερομηνία μεταβολής μεταγενέστερη απαιτείται μια ελεγκτική διαδικασία και εκεί ζητάνε βιβλία , στοιχεία ......για να ελέγξουν αν όντως δεν ασκήθηκε  "εν τοις πράγμασι" η εν λόγω δραστηριότητα. Λόγω του εκπροθέσμου πάντα όταν αυτό δηλωθεί στο μητρώο τςη ΔΟΥ ( η διακοπή δραστηριότητας ) θα προκύψει και μια ποινή ύψους 102,40 ευρώ.

 

Eπανέρχομαι στο συγκεκριμένο θέμα μιας και φτάνουμε στο τέλος του έτους για μια επιβεβαίωση.

Αν θέλω να κάνω διαγραφή μιας δραστηριότητας (δευτερεύουσας) απο 01/01/2020 η διαδικασία που θεωρείται εμπρόθεσμη στην παραπάνω απάντηση  είναι η διακοπή να γίνει έως 31/01/2020. Ορθά?

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2019 at 9:02 ΜΜ, laxanos said:

Eπανέρχομαι στο συγκεκριμένο θέμα μιας και φτάνουμε στο τέλος του έτους για μια επιβεβαίωση.

Αν θέλω να κάνω διαγραφή μιας δραστηριότητας (δευτερεύουσας) απο 01/01/2020 η διαδικασία που θεωρείται εμπρόθεσμη στην παραπάνω απάντηση  είναι η διακοπή να γίνει έως 31/01/2020. Ορθά?

Nαι ,σωστά....έχεις 30 μέρες προθεσμία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Διάβασα τα προηγούμενα posts απλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω κάτι...στο κωδικό 485 βάζουμε τις ασφαλιστικές εισφορές(εφκα και ετεαπ) που έχουμε πληρώσει μέσα στο έτος και δεν συμπληρώνουμε τίποτα στον πίνακα Ε?

Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω την εκκαθάριση του ετεαπ 2017 και 2018, την οποία δεν έχω πληρώσει ακόμη, μπορώ να την βάλω στο 485? και την εκκαθάριση του εφκα 2018 την οποία έχω πληρώσει την βάζω στο 485? πρέπει να συμπληρώσω κάτι στον πίνακα Ε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια πιο γενική ερώτηση περί Ε3 :

επιχείρηση με υπηρεσίες μηχανικού, αλλά και εκτέλεση ιδιωτικών έργων τιμολογημένων ως τεχνικών.

Η πρώτη δραστηριότητα θεωρείται παροχή, όμως η δεύτερη θεωρείται εμπορική σωστά??

άρα τόσο στους πίνακες Ζ, Δ όσο και στους αρχικούς κωδικούς 023 κλπ πρέπει να γίνει η αντίστοιχη κατανομή εσόδων και εξόδων. Σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/3/2020 at 4:08 PM, andreas_87 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα. Διάβασα τα προηγούμενα posts απλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω κάτι...στο κωδικό 485 βάζουμε τις ασφαλιστικές εισφορές(εφκα και ετεαπ) που έχουμε πληρώσει μέσα στο έτος και δεν συμπληρώνουμε τίποτα στον πίνακα Ε?

Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω την εκκαθάριση του ετεαπ 2017 και 2018, την οποία δεν έχω πληρώσει ακόμη, μπορώ να την βάλω στο 485? και την εκκαθάριση του εφκα 2018 την οποία έχω πληρώσει την βάζω στο 485? πρέπει να συμπληρώσω κάτι στον πίνακα Ε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ε3_Ζ2(485.7)=Ε3_Ε(707.1): λογιστική βάση των εισφορών (ΕΦΚΑ+ΕΤΕΑΕΠ+αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ) που αφορούν στο 2019. Δηλαδή το ποσό που πραγματικά έπρεπε να καταβληθεί (ανεξάρτητα του αν έχει καταβληθεί ή όχι) ήτοι στις πραγματικές απαιτήσεις που αφορούν σε εισφορές των μηνών από και Ιαν'19 μέχρι και Δεκ'19, δηλαδή τις εισφορές που αφορούν το έτος '19.
Επομένως πρέπει να γνωρίζεις την εκκαθάριση για τις εισφορές (ΕΦΚΑ+ΕΤΕΑΕΠ) του 2019 (είτε --αν μπορείς-- τις υπολογίζεις εσύ).

Παρατήρηση: Στους κωδικούς αυτούς δεν συμπεριλαμβάνεται η λογιστική βάση της εκκαθάρισης του ΕΤΕΑΠ για το 2018, αφού δεν αφορά το '19 και έχει υπολογισθεί στην λογιστική βάση του φορολογικού έτους 2018 (αφού γαι το φορολογικό 2018 η εκκαθάριση του ΕΤΕΑΕΠ'18 εκδόθηκε εμπρόθεσμα και πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων του φορολογικού έτους 2018). Περιλαμβάνεται όμως (στο φορολογικό έτος 2019) η λογιστική βάση της εκκαθάρισης του ΕΤΕΑΠ για το 2017 λόγω καθυστέρησης έκδοσής της για να συμπεριληφθεί στην δήλωση του φορολογικού έτους (2017) που αφορά. (υπενθυμίζω εκδόθηκε 8/3/2019).
[Παρ' όλα αυτά, αν (οι δύο εκκαθαρίσεις του ΕΤΕΑΕΠ, 2017 & 2018) εκπέσουν λογιστικά (2017 & 2018) στο 2019, προσωπικά δεν βρίσκω λάνθασμένη και αυτή την αντιμετώπιση (είχα αυτόν τον προβληματισμό και πέρσι με αυτά του 2018 που τα δήλωσα στο 2018, αλλά ρώτησα φίλο εφοριακό/ελεγκτή και μου είχε πει ότι πιο σωστό λογιστικά είναι του 2018 να πάνε στο έτος που αφορούν (ήτοι στο 2018) αφού υπάρχει η δυνατότητα, και του 2017 στο 2019. Επίσης μου είπε ότι δεν είναι λανθασμένη η αντιμετώπιση να δηλωθούν όλα στο 2019, απλά η άλλη "λύση" είναι πιο σωστή.]

Ητοι:
[Ειδοποιητήρια ΕΦΚΑ από και Ιαν'19 έως και Δεκ'19] + [αποτέλεσμα ειδοποιητηρίου εκκαθάρισης ΕΦΚΑ '19 ήτοι -(μείον)πιστωτικό ή +(συν)χρεωστικό] + [Ειδοποιητήρια ΕΤΕΑΕΠ από και Ιαν'19 έως και Δεκ'19] + [αποτέλεσμα ειδοποιητηρίου εκκαθάρισης ΕΤΕΑΕΠ '19, -(μείον)πιστωτικό ή +(συν)χρεωστικό] + [συνολικό ποσό --όλων των δόσεων-- εκκαθάρισης ΕΤΕΑΕΠ '17] + [αναδρομικά τ.ΤΣΜΕΔΕ Α'εξαμήνου 2014 + Α'εξάμηνου 2015]
Ολα τα παραπάνω χωρίς τόκους, πρόστιμα, προσαυξήσεις κλπ

Ε3_Ε(715.1): φορολογική βάση των εισφορών (ΕΦΚΑ+ΕΤΕΑΕΠ+αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ) που αφορούν στο 2019. Δηλαδή το ποσό για πάσης φύσεως ασφαλιστικών εισφορών (ΕΦΚΑ, ΕΤΕΑΕΠ, ΕΤΕΑΕΠ αναδρομικά, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΣΜΕΔΕ αναδρομικά), χωρίς τα ποσά τόκων, προσαυξήσεων, προστίμων κλπ, που καταβλήθηκε από 1/1-31/12/2019 ανεξάρτητα του ποιους μήνες ή/και έτη το ποσό πήγε και εξόφλησε (δηλ. ανεξάρτητα του ποιους μήνες ή/και έτη αφορά) και δεν έχει εκπέσει στην φορολογική βάση του 2018 (διότι πέρσι ίσχυε άλλο καθεστώς)
Προσαυξήσεις-τόκοι δεν εκπίπτουν (φορολογικά) σε κανένα φορολογικό έτος (συνιστούν μόνιμη διαφορά και πάνε στον Ε3_Ζ2(488) καθώς και στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης στον κωδ. 2005).

Και σχετικά με αυτό (φορολογική βεβαίωση από τον ΕΦΚΑ):

https://www.michanikos.gr/forums/topic/48959-%CE%B5%CF%86%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/page/201/?tab=comments#comment-1064450

Θέλει ιδιαίτερη προσοχή διότι το ποσό που αναγράφει δεν είναι το φορολογικά εκπιπτόμενο, αφού 
περιέχει (ενώ δεν πρέπει) την ασφαλιστική εισφορά Δεκ'19 που καταβλήθηκε τον Ιαν'20, δεν περιέχει (ενώ πρέπει) την ασφαλιστική εισφορά του Δεκ'18 που καταβλήθηκε τον Ιαν'19, περιέχει (ενώ δεν πρέπει) το πιστωτικό από τον συμψηφισμού έτους '18 όπου στην ΦΒ έχει εκπέσει στο προηγούμενο έτος 2018 με τις ταμειακές καταβολές των μηνιαίων ειδοποιητηρίων του '18 

Edited by georgegaleos
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.