Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

On 15/5/2020 at 12:44 ΜΜ, georgegaleos said:

[Παρ' όλα αυτά, αν (οι δύο εκκαθαρίσεις του ΕΤΕΑΕΠ, 2017 & 2018) εκπέσουν λογιστικά (2017 & 2018) στο 2019, προσωπικά δεν βρίσκω λάνθασμένη και αυτή την αντιμετώπιση (είχα αυτόν τον προβληματισμό και πέρσι με αυτά του 2018 που τα δήλωσα στο 2018, αλλά ρώτησα φίλο εφοριακό/ελεγκτή και μου είχε πει ότι πιο σωστό λογιστικά είναι του 2018 να πάνε στο έτος που αφορούν (ήτοι στο 2018) αφού υπάρχει η δυνατότητα, και του 2017 στο 2019. Επίσης μου είπε ότι δεν είναι λανθασμένη η αντιμετώπιση να δηλωθούν όλα στο 2019, απλά η άλλη "λύση" είναι πιο σωστή.]

@georgegaleos respect για τις λογιστικές γνώσεις σου


Στο παραπάνω που παραθέτω από το ποστ σου.. Στο κειμενο με ΜΩΒ ... θέλω να ρωτήσω μια διευκρίνηση:

Εννοούσε ο Ελεγκτής φίλος σου ότι : Μπορείς να δηλώσεις όλα στο 2019 και ας μην είναι η σωστότερη λύση ..ΕΝΝΟΥΣΕ οσα πλήρωσε τελικά κάποιος εντός του 2019 ανεξάρτητα το έτος που αφορούσαν;;   (ειναι μακράν πιο έυκολο για όσους απο μας κρατάνε μόνοι τους τα ελάχιστα λογιστικά τους..δηλαδή να βάλουμε ΟΤΙ αφορούσε πληρωμές για ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ..εξαιρουμένων τοκων προσαυξήσεων φυσικά)

Ή ο ελεγκτής αναφερόταν ΜΟΝΟ στις εκκαθαρίσεις ΕΤΕΑΕΠ και ΕΦΚΑ;

Κυρίως το ρωτώ διότι εγώ δύναμαι να πληρώνω μόνο τον ΕΦΚΑ και δεν έχω πληρώσει μέχρι τώρα ΕΤΕΑΕΠ (δυστυχώς αδυνατώ) ..οπότε με βολεύει εξαιρετικά να συμπληρώνω ως ασφαλίστηκες εισφορές(485.7) ότι γραφει ο ΕΦΚΑ στη Βεβαίωση του  που γράφει με μεγάλα γράμματα πάνω πάνω
ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ  (αν το καταλαβαίνω καλά εννοεί ..αν σας έρθει έλεγχος και σας ζητήσει να αποδείξετε τι πληρώσατε σε εισφορές για το εν λόγω ετος δειξτε του την ΠΑΡΟΥΣΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ) .. ο ΤΑΔΕ κατέβαλε το έτος 2019 για ασφαλιστικές εισφορές ΕΦΚΑ το ποσό των  ΤΑΔΕ €


αλλωστε και ο ΕΦΚΑ ολοκληρος οργανισμός μοιάζει με αυτό τον τρόπο να κρατά τα λογιστικά του ε;

αντιλαμβάνομαι (θολά ) τα περί λογιστικής βάσης και πραγματικά πληρωθέντα κλπ ...αλλά μήπως κάνουμε ΔΥΣΚΟΛΟ το πράγμα χωρίς λόγο;
Ευχαριστώ και να με συμπαθάς.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές Δεκ 2019 δεν αφαιρούνται από τη φορολογική βάση του 2019 και πάνε στο '20? 

π.χ. ΕΦΚΑ

Λογιστική Βάση  1/1/2019-31/12/2019

Φορολογική βάση : 1/1/2019-30/11/2019 + Δεκ 2018 (που πληρώθηκε τον Ιαν 2019).

Εγώ αυτό ήξερα μέχρι τώρα.

Το άλλαξαν πάλι? 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το νήμα δεν πολυκινείται ,απότι βλέπω , και ρωτώντας και ψάχνοντας , αφού το θέμα φαντάζομαι αφορά πολύ κόσμο ,(ρωτά και ο συμφορουμίτης ΜHD)   κατέληξα στα εξής:

Παραδοχές

ΕΤΕΑΕΠ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ 2017 : 773,64 ευρώ (βάσει της απο 8.3.2019 εκκαθάρισης) 

ΕΤΕΑΕΠ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ 2018 : 773,64 ευρώ (βάσει της ίδιας εκκαθάρισης) 

ΕΤΕΑΕΠ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 2019 : 828,22 ευρώ (βάσει ειδοποιητηρίων) 

ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ 

Με βάση το άρθρο 30 (παρ.1 περ.ιθ')  του Ν.4308/2014 (ΕΛΠ) τα αναδρομικά 2017 και 2018 για τις πολύ μικρές οντότητες (όπως κατά πλειοψηφία είμαστε οι περισσότεροι εδώ)   μπορούν να εκπέσουν λογιστικά  και το 2019 . Πως θα γίνει αυτό ? Με μια εγγραφή :"31.12.2019 στα βιβλία   αναδρομικά 2017 =773,64 ευρώ , και άλλη μια εγγραφή " 31.12.2019 -αναδρομικά 2018 =773,64 ευρώ . 

Συνεπώς έχω λογιστική βάση για το 2019 (773,64 + 773,64+ 828,22) =2.375,50 

Το ποσό αυτό το περνάω στον κωδ. 485 στις ασφαλιστικές εισφορές (όπου απεικονίζονται ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ οι δαπάνες ) 

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΑΣΗ 

Δεν έχω καταβάλλει όμως το σύνολο του παραπάνω ποσού το 2019 , αλλά μόνο τις δόσεις των αναδρομικών 2017 και 2018 και τις εισφορές 2019 (πλην Δεκεμβρίου πάντα που πάει στο επόμενο έτος ) . Άρα  δεν μπορώ φορολογικά να το εκπέσω όλο .  ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ε του Ε3 (προσωρινές διαφορές) . 

Ποιά είναι η φορολογική βάση : είναι 21,49 χ 10 (τόσες δόσεις αναδρομικών είχαμε για 2017 ) + (21,49χ10 (δόσεις αναδρομικών 2018) = 429,80 + εισφορές 2019 (εκτός Δεκ. ) = 759,97 και τελικό σύνολο φορολογικής βάσης = 1.189,77 ,που είναι η φορολογική βάση . 

Πάω στον πίνακα Ε και βάζω λογιστική βάση : 2.375,50 , φορολογική βάση 1.189,77 , θα βγάλει δίπλα  θετική διαφορά (λογικό) που την μεταφέρω στον κωδικό 441 του Ε3. 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ 

1. Εξυπακούεται ότι στις λογιστικές και φορολογικές βάσεις θα συνοπολογίσετε τα ποσά του ΕΦΚΑ 

2. Στα βιβλία περνάμε  το σύνολο του ποσού κάθε έτους και όχι αυτό που πληρώσαμε (π.χ. 773,64 συνολική πρωτογενής οφειλή  βάσει ειδοποίησης και όχι  214,90 (21,49Χ10) που κατέβαλα . Τα όσα καταβάλαμε τα πάμε κατευθείαν στην φορολογική βάση του πιν.Ε  του  Ε3.

3. Το παράδειγμα είναι πολύ απλό ,αλλά πιστεύω  ότι καλύπτει μεγάλο μέρος των συμφορουμιτών. 

4. Οι βεβαιώσεις καταβολής εισφορών από ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ θα πρέπει να συμφωνούν με τις καταβολές που έχετε κάνει . 

5.Δεν έχω συνυπολογίσει χρεωστικά-πιστωτικά υπόλοιπα γιατί δεν ξέρω κιόλας αν έχουν βγει τα εκκαθαριστικά 2019. 

Αυτά , μπόρεσα να βρω σε απαντήσεις , τα μεταφέρω προς σκέψη  και συζήτηση .Καλό θα  ήταν να πουν τη  γνώμη τους και πιο έμπειροι περί τα λογιστικά

Φυσικά , τον τελικό λόγο έχει πάντα ο λογιστής . 

 

Edited by nelis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@nelis ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση που έκανες. Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από την παρατήρηση 4. Η βεβαίωση του ΕΦΚΑ σε εμένα έχει μία διαφορά 17,17€ που δεν μπορώ να εντοπίσω από που προκύπτει... Σίγουρα δεν είναι το άθροισμα όλων των πληρωμών που έκανα μέσα στο 2019...

Ερώτηση 1: Έχω υπολογίσει στην φορολογική βάση και την επιστροφή που είχα από την εκκαθάριση του 2018 για την οποία είχα ζητήσει συμψηφισμό (και ξεχρέωσε 1μισή δόση του 2019). Σωστό δεν είναι αυτό;

Ερώτηση 2: Πώς θα συμπληρώσουμε τα ποσά της λογιστικής βάσης ΕΦΚΑ στο Ε3 εφόσον δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση του 19; Θα περιμένουμε μέχρι τελευταία στιγμή για την εκκαθάριση ή θα την αγνοήσουμε;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν μπορώ να σου απαντήσω .

Για το δεύτερο , κριτήριο αποτελεί αν μέχρι το κλείσιμο της ημερομηνίας υποβολής των δηλώσεων έχει βγει η εκκαθάριση  ή όχι. Αν δεν έχει βγει (το πιθανότερο) πάει για του χρόνου

Edited by nelis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας την 1η ερώτησή μου (για όποιον άλλο μπορεί να έχει την ίδια απορία) πιστεύω ότι τα ποσά των συμψηφισμών υπολογίζονται κανονικά ως καταβολές:

https://www.taxheaven.gr/circulars/29913/pol-1219-2018

6. Ενόψει των ανωτέρω, η ταμειακή καταβολή ασφαλιστικών εισφορών σε φορολογικό έτος μεταγενέστερο από το έτος που αφορούν, συνεπεία της εκκαθάρισης, επηρεάζει τα φορολογικά αποτελέσματα του έτους μέσα στο οποίο λαμβάνει χώρα η καταβολή. Τα ανωτέρω έχουν εφαρμογή και στις περιπτώσεις συμψηφισμού πιστωτικού υπόλοιπου με ασφαλιστικές εισφορές επόμενου έτους καθόσον ο συμψηφισμός αυτός εξομοιώνεται με καταβολή, κατά το μέρος που εξοφλεί ασφαλιστικές εισφορές του έτους αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Χρησιμοποιούσα την  κατοικία μου ως  έδρα και φορολογούμουν με την κλίμακα των μισθωτών. Την 1/11 έκανα αλλαγή έδρας σε χώρο εκτός της κατοικίας μου.  Πλέον  για όλη την χρονιά θα φορολογηθώ ως ελ. επαγγελματίας ? όχι για το δίμηνο κατά το οποίο  είχα έδρα διαφορετική από το σπίτι μου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.