Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

thanks George, μίλησα με την ΑΑΔΕ σήμερα, μου είπαν ότι για τροποποιητικές που το οικονομικό αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο (ούτε 0,01 ευρώ διαφορά), δε βγαίνει νέα ταυτότητα πληρωμής, αλλά παραμένει η παλιά και το σύστημα ενημερώνεται αυτόματα από τις υπάρχουσες πληρωμές. Όντως προχώρησα σε υποβολή τροποποιητικής και το νέο εκκαθαριστικό δεν έχει ταυτότητα πληρωμής (το πεδίο είναι κενό). Υποθέτω ισχύει το προηγούμενο πλάνο πληρωμών. Όσο για την ενημέρωση του συστήματος για τις ήδη καταβληθείσες δόσεις, αναμένω 2-3 μέρες να φανούν και θα ενημερώσω για το αν το σύστημα θα τις έχει συσχετίσει με την τροποποιητική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2020 at 12:34 AM, nikostzar said:

Ερώτηση 1: Έχω υπολογίσει στην φορολογική βάση και την επιστροφή που είχα από την εκκαθάριση του 2018 για την οποία είχα ζητήσει συμψηφισμό (και ξεχρέωσε 1μισή δόση του 2019). Σωστό δεν είναι αυτό;

 

On 7/15/2020 at 7:59 PM, nikostzar said:

Απαντώντας την 1η ερώτησή μου (για όποιον άλλο μπορεί να έχει την ίδια απορία) πιστεύω ότι τα ποσά των συμψηφισμών υπολογίζονται κανονικά ως καταβολές:

https://www.taxheaven.gr/circulars/29913/pol-1219-2018

6. Ενόψει των ανωτέρω, η ταμειακή καταβολή ασφαλιστικών εισφορών σε φορολογικό έτος μεταγενέστερο από το έτος που αφορούν, συνεπεία της εκκαθάρισης, επηρεάζει τα φορολογικά αποτελέσματα του έτους μέσα στο οποίο λαμβάνει χώρα η καταβολή. Τα ανωτέρω έχουν εφαρμογή και στις περιπτώσεις συμψηφισμού πιστωτικού υπόλοιπου με ασφαλιστικές εισφορές επόμενου έτους καθόσον ο συμψηφισμός αυτός εξομοιώνεται με καταβολή, κατά το μέρος που εξοφλεί ασφαλιστικές εισφορές του έτους αυτού.

Προσοχή, διότι αν το συγκεκριμένο αυτό ποσό αυτό (της επιστροφής που είχες από την εκκαθάριση του 2018) το έχεις εκπέσει (όπως γράφεις) φορολογικά στο 2018 (με τις καταβολές των τότε ειδοποιητηρίων του 2018), τότε ΔΕΝ μπορεί φορολογικά να εκπέσει και στο 2019. Δεν μπορεί η ίδια δαπάνη να μειώνει τα φορολογικά αποτελέσματα και των δύο ετών. Σε ένα από τα δύο έτη θα εκπέσει φορολογικά.

Ο συγκεκριμένος συμψηφισμός θα σου μειώσει τα λογιστικά αποτελέσματα του 2019 (αν δεν το είχες υπολογίσει λογιστικά στο 2018), όχι την φορολογική βάση του 2019. Θα συμβεί δηλαδή αυτό που έγραψα εδώ στην τρίτη και τέταρτη παράγραφο, του 2.Α.β 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2020 at 3:02 PM, st2 said:

Ερωτηση

για τις μικρες επιχειρησεις ως 10.000Ε με απαλλαγη ΦΠΑ

στα έξοδα βαζουμε το συνολικο ποσο (124Ε) ή το ποσο χωρίς φπα (100Ε) ???

 

On 7/25/2020 at 2:33 PM, nikostzar said:

@st2 Όλα τα ποσά στο Ε3 είναι χωρίς ΦΠΑ

υγ. χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε λογιστή καθώς υπάρχουν πολύ πιο περίπλοκα θέματα στη συμπλήρωση του Ε3 και είναι πολύ εύκολο να κάνεις κάπου λάθος.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση (... μικρές επιχειρήσεις ως 10.000Ε με απαλλαγή ΦΠΑ ...), εκπίπτει το ΦΠΑ (στο Ε3) ως έξοδο κατά τον υπολογισμό των κερδών για σκοπούς φορολογίας εισοδήματος.

Δηλαδή ο φόρος εξοδοποιείται και μειώνει τα φορολογικά αποτελέσματα της επιχείρησης, ήτοι ενημερώνει/αθροίζεται/υπολογίζεται στις δαπάνες στο Ε3, αλλά στις ΜΥΦ καταχωρίζεται ξεχωριστά ως αξία και ξεχωριστά ως φόρος για να υπάρχει συμφωνία με τον αντισυμβαλλόμενο και να μην εμφανίζονται αποκλίσεις.

Οπότε:

  • Στην φορολογία ΦΠΑ [άρθρο 39 Ν.2859/2000 ως ισχύει] δεν δικαιούνται να εκπέσουν το φόρο των εισροών τους.
  • Στην φορολογία εισοδήματος με βάση του ότι τα καθαρά κέρδη προσδιορίζονται λογιστικά [ΚΦΕ άρθ.21-28], ο ΦΠΑ που βαρύνει τις εισροές αφαιρείται ως/θεωρείται έξοδο για τον προσδιορισμό των κερδών αφού βαρύνει την επιχείρηση [σχετ. έγγ. ΔΕΑΦ Α 1051446 ΕΞ 2016/30.3.2016, παρά του ότι η ΔΕΑΦ αναφέρει του αγρότες ισχύει και για τις μικρές επιχειρήσεις του άρθρου 39]
  • Στις Πελατών-Προμηθευτών (ΜΥΦ) ξεχωριστή εγγραφή αξίας και φόρου

Θα τονίσω πάλι αυτό που έγραψε παραπάνω ο συνάδελφος:

On 7/25/2020 at 2:33 PM, nikostzar said:

θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε λογιστή καθώς υπάρχουν πολύ πιο περίπλοκα θέματα στη συμπλήρωση του Ε3 και είναι πολύ εύκολο να κάνεις κάπου λάθος.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29/8/2020 at 9:18 ΠΜ, georgegaleos said:

Προσοχή, διότι αν το συγκεκριμένο αυτό ποσό αυτό (της επιστροφής που είχες από την εκκαθάριση του 2018) το έχεις εκπέσει (όπως γράφεις) φορολογικά στο 2018 (με τις καταβολές των τότε ειδοποιητηρίων του 2018), τότε ΔΕΝ μπορεί φορολογικά να εκπέσει και στο 2019. Δεν μπορεί η ίδια δαπάνη να μειώνει τα φορολογικά αποτελέσματα και των δύο ετών. Σε ένα από τα δύο έτη θα εκπέσει φορολογικά.

Ο συγκεκριμένος συμψηφισμός θα σου μειώσει τα λογιστικά αποτελέσματα του 2019 (αν δεν το είχες υπολογίσει λογιστικά στο 2018), όχι την φορολογική βάση του 2019. Θα συμβεί δηλαδή αυτό που έγραψα εδώ στην τρίτη και τέταρτη παράγραφο, του 2.Α.β 

georgegaleos τώρα είδα την απάντησή σου. Σε ευχαριστώ πολύ και έχεις απόλυτο δίκιο.

Άρα ακόμα και αν είχα ζητήσει επιστροφή αυτού του ποσού στο λογαριασμό μου και είχα πληρώσει κανονικά τα ειδοποιητήρια του 2019 θα έπρεπε να το αφαιρέσω από τη φορολογική βάση του 2019, σωστά;

Ή θα ήταν πιο σωστό να το είχα αφαιρέσει από τη φορολογική βάση του 2018; (εφόσον όταν υπέβαλα το Ε3 του 2018 ήξερα ότι αυτό το ποσό θα μου επιστραφεί)

Λογιστικά το είχα αφαιρέσει στο 2018 (ως λογιστική βάση είχα υπολογίσει τις καταβλητέες εισφορές της εκκαθάρισης του ΕΦΚΑ).

 

On 30/8/2020 at 9:06 ΠΜ, georgegaleos said:

Στην συγκεκριμένη περίπτωση (... μικρές επιχειρήσεις ως 10.000Ε με απαλλαγή ΦΠΑ ...), εκπίπτει το ΦΠΑ (στο Ε3) ως έξοδο κατά τον υπολογισμό των κερδών για σκοπούς φορολογίας εισοδήματος.

και πάλι σωστός και ζητώ συγγνώμη από τον συνάδελφο @st2 . Ελπίζω να μην βασίστηκε στην απάντησή μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/14/2020 at 9:21 PM, nikostzar said:

georgegaleos τώρα είδα την απάντησή σου. Σε ευχαριστώ πολύ και έχεις απόλυτο δίκιο.

Άρα ακόμα και αν είχα ζητήσει επιστροφή αυτού του ποσού στο λογαριασμό μου και είχα πληρώσει κανονικά τα ειδοποιητήρια του 2019 θα έπρεπε να το αφαιρέσω από τη φορολογική βάση του 2019, σωστά;

Ή θα ήταν πιο σωστό να το είχα αφαιρέσει από τη φορολογική βάση του 2018; (εφόσον όταν υπέβαλα το Ε3 του 2018 ήξερα ότι αυτό το ποσό θα μου επιστραφεί)

Αν το πιστωτικό το είχες ζητήσει ως επιστροφή (όχι να συμψηφισθεί) και εκπέσθηκε το 2018, θέλει και αντίστοιχη αντιμετώπιση στην φορολογική βάση των εισφορών. 
Την επιστροφή

είτε να την είχες φέρει ως έσοδο στο 2019 (όταν χρονικά είχε πιστωθεί στον λογαριασμό ΙΒΑΝ), δηλαδή αρνητικά στα έξοδα της φορολογικής βάσης του 2019 ως αχρεωστήτως καταβληθέν ποσό,

είτε να μειώσει τα έξοδα της φορολογικής βάσης του 2018 πάλι ως αχρεωστήτως καταβληθέν ποσό.

Και τα δύο παραπάνω δεν θεωρώ ότι είναι λάθος, απλά κατ' εμέ πιο σωστό θεωρώ το πρώτο διότι πρακτικά παρακολουθείς χρονικά τα γεγονότα και δεν έρχεσαι εκ των υστέρων να κάνεις τις διορθώσεις (όταν δηλαδή πιστωθεί στο ΙΒΑΝ). 

Βάσει του άρθρου 30 (παρ. 1 περ. ιθ') του ν. 4308/2014 (ΕΛΠ), οι πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 του ιδίου νόμου δύνανται να μην εφαρμόζουν τις παραγράφους 1 έως και 3 του άρθρου 28 περί αναδρομικής διόρθωσης των επιπτώσεων από αλλαγές λογιστικών πολιτικών και αναγνώριση λαθών και αναγνωρίζουν τις σχετικές επιπτώσεις στα ποσά των χρηματοοικονομικών καταστάσεων στην περίοδο που η αλλαγή λογιστικής πολιτικής πραγματοποιείται ή το λάθος εντοπίζεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για τις μικρές επιχειρήσεις ως 10.000Ε και με ζημιά του ίδιου φορολογικού έτους από την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας (413), χρειάζεται να συμπληρωθεί ο πίνακας Ε΄ προσωρινών διαφορών μεταξύ φορολογικής – λογιστικής βάσης ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@panosges

Δεν ασχολούμαι ούτε με προσωρινές διαφορές ούτε με λογιστική και φορολογική βάση. Αυτά αφορούν ποσά άλλης τάξης μεγέθους από το μικρό εισόδημα ενός μηχανικού.

Φυσικά συμβουλεύτηκα τον λογιστή μου, όμως επειδή δεν είμαι εγώ λογιστής δεν προτρέπω κανέναν να πράξει το ίδιο. 

Edited by Enigmatic
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@panosges καλημέρα,

Απ' όσο γνωρίζω (να θυμίσω ότι δεν είμαι λογιστής) η νομοθεσία δεν θέτει χρηματικό κριτήριο ή κριτήριο μεγέθους της επιχείρησς, παρά μόνο το αν έχουν δημιουργηθεί προσωρινές διαφορές για την συμπλήρωση του πίν.Ε (ή/και αν έχουν δημιουργηθεί μόνιμες διαφορές για την συμπλήρωση της Κατάστασης Φορολογικής Αναμορφωσης) και μάλιστα --η νομοθεσία-- απαιτεί να γίνεται παρακολούθηση και των δύο βάσεων.

Μέσω αυτών των δύο πινάκων/εντύπων προκύπτει η προσαρμογή του λογιστικού αποτελέσματος σε φορολογητέο αποτέλεσμα.

Σχετ. Ε.2019/2020 που αφορά την συμπλήρωση του Ε3 και της Κατάστασης Φορολογικής Αναμόρφωσης του φορολ. έτους 2019. Θεωρώ ότι δεν θα αλλάξει κάτι τουλάχιστον ως προς τον πιν.Ε.
"... ΠΙΝΑΚΑΣ Ε'. ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ - ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΒΑΣΗΣ
Στον πίνακα Ε' καταχωρούνται οι προσωρινές διαφορές μεταξύ λογιστικής αξίας, για τις επιχειρήσεις που τηρούν τα βιβλία τους με βάση τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα (Δ.Λ.Π) ή τα Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα (Ε.Λ.Π.) και φορολογικής αξίας, όπως αυτές προκύπτουν με βάση τις διατάξεις του ν.4172/2013. ...
"

Επίσης αυτό προκύπτει και από την παράγρ. 5 του άρθρου 3 του νόμου 4308/2014:
"... Το λογιστικό σύστημα της οντότητας απαιτείται να παρακολουθεί τη λογιστική βάση των στοιχείων των εσόδων, εξόδων, περιουσιακών στοιχείων, υποχρεώσεων και καθαρής θέσης, κατά περίπτωση, με σκοπό την κατάρτιση των χρηματοοικονομικών καταστάσεων της οντότητας, σύμφωνα με τον παρόντα νόμο. Το λογιστικό σύστημα της οντότητας απαιτείται να παρακολουθεί και τη φορολογική βάση των στοιχείων των εσόδων, εξόδων, περιουσιακών στοιχείων, υποχρεώσεων και καθαρής θέσης, κατά περίπτωση, με σκοπό τη συμμόρφωση με τη φορολογική νομοθεσία και την υποβολή φορολογικών δηλώσεων. ..."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Enigmatic said:

@panosges

Δεν ασχολούμαι ούτε με προσωρινές διαφορές ούτε με λογιστική και φορολογική βάση. Αυτά αφορούν ποσά άλλης τάξης μεγέθους από το μικρό εισόδημα ενός μηχανικού.

Φυσικά συμβουλεύτηκα τον λογιστή μου, όμως επειδή δεν είμαι εγώ λογιστής δεν προτρέπω κανέναν να πράξει το ίδιο. 

Τυπικά με βάση τα ΕΛΠ (ν 4308/14) τηρούνται αρχεία και για τις δύο βάσεις . Η επιχείρηση καταχωρεί στα βιβλία της την λογιστική βάση και προσαρμόζει το αποτέλεσμα φορολογικά γιατί ο φόρος εισοδήματος υπολογίζεται στην φορολογική βάση.

Ολα αυτά έχουν σημασία όταν υπάρχουν διαφορές στις δύο βάσεις και οι διαφορές αυτές καταλήγουν σε ουσιωδώς διαφορετικό φορολογητέο αποτέλεσμα .  Η δε σημασία παρακολούθησης των δύο βάσεων θα φανεί σε ενδεχόμενο έλεγχο και πάντα υπό την προυπόθεση της σημαντικότητας των ποσών.

Ωστόσο και στα μικρά εισοδήματα μπορεί να υπάρξουν εκπλήξεις σε ενδεχόμενο έλεγχο γιατί η διαφοροποίηση των δύο βάσεων ίσως δώσει πολύ μεγάλο ,σε σχέση με το εισόδημα πάντα , φορολογικό βάρος .

Σε κάθε περίπτωση δηλ. είναι χρήσιμο να ξέρουμε για τι μιλάμε.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ελέγχοντας τη δήλωση που μου έκανε ο λογιστής μου βλέπω οτι στο Ε3, εκεί που λέει "Αριθμός απασχολούμενων ατόμων" έχει βάλει μηδέν ("0") καθώς είμαι ελεύθερη επαγγελματίας (πολ. μηχ.), χωρίς δικό μου γραφείο, το γνωστό μπλοκάκι :)

Από ό,τι διαβαζω τώρα μάλλον έπρεπε να έχει βάλει "1", δηλαδή να με συμπεριλάβει κι εμένα. Δεν ξέρω αν είναι τόσο τραγικό που να χρειάζεται να τον βάλω να κάνει τροποποιητική. Εσείς τι λέτε?

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.