Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Engineer88 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ελέγχοντας τη δήλωση που μου έκανε ο λογιστής μου βλέπω οτι στο Ε3, εκεί που λέει "Αριθμός απασχολούμενων ατόμων" έχει βάλει μηδέν ("0") καθώς είμαι ελεύθερη επαγγελματίας (πολ. μηχ.), χωρίς δικό μου γραφείο, το γνωστό μπλοκάκι :)

Από ό,τι διαβαζω τώρα μάλλον έπρεπε να έχει βάλει "1", δηλαδή να με συμπεριλάβει κι εμένα. Δεν ξέρω αν είναι τόσο τραγικό που να χρειάζεται να τον βάλω να κάνει τροποποιητική. Εσείς τι λέτε?

Ευχαριστώ! 

..Οταν ψειρίζουμε την μαιμού......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 4/21/2018 at 9:29 AM, georgegaleos said:

Υπάρχουν αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα που διατηρούν την εμπορική ιδιότητα. Διάβασε προσεκτικά αυτό και θα καταλάβεις τι εννοώ.
 

Έχω τον γενικό ΚΑΔ 71120000. Φορολογούμαι ως μισθωτή, σωστά? Ρωτάω γιατί βλέπω οτι με βάση την λίστα των ΚΑΔ περιλαμβάνεται εδώ και ο κωδικός 71.12.19.11 (Υπηρεσίες Τεχνικού Ασφαλείας)

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2022 at 5:54 ΜΜ, Engineer88 said:

Έχω τον γενικό ΚΑΔ 71120000. Φορολογούμαι ως μισθωτή, σωστά?

Από πλευράς ΚΑΔ δεν έχεις πρόβλημα. Αρκεί να τηρείς τις γνωστές προϋποθέσεις.

Edited by Πολυμήχανoς
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κάποιος νά μάς εξηγήσει μέ απλό τρόπο τί είναι η λογιστική - φορολογική βάση. Τί είναι καί πώς προκύπτει η διαφορά ανάμεσά τους, μέ παράδειγμα. Όχι ξύλινα λόγια καί παράθεση ακατανόητων εγκυκλίων.

Edited by kaimakcalan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 23/5/2022 at 8:59 ΠΜ, kaimakcalan said:

Κάποιος νά μάς εξηγήσει μέ απλό τρόπο τί είναι η λογιστική - φορολογική βάση. Τί είναι καί πώς προκύπτει η διαφορά ανάμεσά τους, μέ παράδειγμα. Όχι ξύλινα λόγια καί παράθεση ακατανόητων εγκυκλίων.

Έφυγε ο georgegaleos και έχει μαραζώσει αυτή η γωνιά του φόρουμ....

Θα κάνω μία απόπειρα αλλά με επιφύλαξη και ελπίζω να με διορθώσει κανείς:

*θα αναφερθώ μόνο σε έξοδα καθώς δεν μου έχει τύχει περίπτωση διαφοράς των 2 βάσεων σε έσοδα.

Λογιστική Βάση=Τα ποσά των παραστατικών που αφορούν στο έτος.

Φορολογική Βάση=Τα ποσά που πληρώθηκαν μέσα στο έτος ΚΑΙ αναγνωρίζονται ως έξοδα για τον υπολογισμό του φόρου εισοδήματος

Κάποια χαρακτηριστικά παραδείγματα όπου προκύπτουν διαφορές μεταξύ των 2 βάσεων:

1. Εισφορές ΕΦΚΑ:

Λογιστική βάση= Το άθροισμα όλων των ειδοποιητηρίων (Ιανουαρίου-Δεκεμβρίου) + το ποσό της εκκαθάρισης του έτους (αυτό ίσχυε παλιότερα που οι εισφορές ήταν ποσοστό επί του εισοδήματος. Πλέον με την επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας δεν γίνεται εκκαθάριση). Κοινώς: Τι έπρεπε να πληρώσουμε για τις εισφορές του έτους.

Φορολογική Βάση= Τα ποσά που πληρώσαμε από 1/1 έως 31/12, αφού αφαιρεθούν τόκοι και πρόστιμα (τα οποία δεν αναγνωρίζονται ως έξοδα για τον υπολογισμό του φόρου εισοδήματος)

 

2. Τηλεφωνία (κινητό τηλέφωνο ή σταθερό+internet όταν η γραμμή είναι σε κατοικία που είναι και επαγγελματική έδρα):

Λογιστική Βάση= Το άθροισμα όλων των λογαριασμών που εκδόθηκαν από 1/1 έως 31/12.

Φορολογική Βάση= Το άθροισμα όλων των πληρωμών που κάναμε μέσα στο έτος μείον το ποσό που βάζουμε στον πίνακα φορολογικής αναμόρφωσης (κωδ.2020). Το ποσό αυτό προκύπτει ως ποσοστό του συνολικού και ουσιαστικά είναι σαν να δηλώνουμε "πλήρωσα τόσα σε τηλέφωνα αλλά μόνο τα μισά ήταν για την εργασία μου"

 

Οι διαφορές των 2 βάσεων χωρίζονται σε προσωρινές και μόνιμες ανάλογα με το αν υπάρχει δυνατότητα να ανατραπούν στο μέλλον.

Οι μόνιμες διαφορές προκύπτουν (νομίζω) αποκλειστικά από τον πίνακα φορολογικής αναμόρφωσης:

-Οι τόκοι και τα πρόστιμα των ασφαλιστικών εισφορών. (δεν πρόκειται να αναγνωριστούν ποτέ ως φορολογικό έξοδο, συνεπώς η διαφορά φορ. και λογ. βάσης είναι μόνιμη)

-Το ποσό της τηλεφωνίας που δεν είναι επαγγελματικό έξοδο και άρα δεν αναγνωρίζεται φορολογικά.

Τυπικό παράδειγμα προσωρινής διαφοράς είναι το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών Δεκεμβρίου. Το ειδοποιητήριο εκδίδεται και πληρώνεται στο επόμενο έτος, συνεπώς λογιστικά υπολογίζεται στο έτος που αφορά αλλά φορολογικά στο επόμενο. Ακριβώς όμως επειδή το ποσό αυτό θα πληρωθεί (και άρα θα αναγνωριστεί και ως φορολογικό έξοδο) στο επόμενο έτος, η διαφορά των 2 βάσεων θεωρείται προσωρινή.

 

Edited by nikostzar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αφορά και το Ε3, αλλά και το Ε1, Ε2, αλλά ρωτώ εδώ. Φορολογούμαι σαν μισθωτός μπλοκάκι, οπότε οι μόνες δαπάνες που εκπίπτουν είναιι ο παρακρατούμενος φόρος. Σε αυτόν, μπορώ να βάλω και το ποσό του Ενφια που μου αναλογούσε φέτος;

Αντίστοιχα, το ποσό αυτό του Ενφια, προστίθεται στο ποσό του 049 στο Ε1; Επειδή μου το εμφανίζει εκεί στις δαπάνες...

Τέλος, το ποσό αυτό, μπορώ επίσης να το αφαιρέσει κάποιος από το εισόδημα που έχει από ένα διαμέρισμα που νοικιάζει;

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, panos_jafe said:

Αφορά και το Ε3, αλλά και το Ε1, Ε2, αλλά ρωτώ εδώ. Φορολογούμαι σαν μισθωτός μπλοκάκι, οπότε οι μόνες δαπάνες που εκπίπτουν είναιι ο παρακρατούμενος φόρος. Σε αυτόν, μπορώ να βάλω και το ποσό του Ενφια που μου αναλογούσε φέτος;

Η μόνη δαπάνη που εκπίπτει είναι οι ασφαλιστικές εισφορές σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.