Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Ευχαριστώ .Στο 007 εμεις που παμε με τη κλίμακα των μισθωτών  δεν πρέπει να το βάλουμε "Ναι" ?

Υπαρχει καδ μου λέει οτι σχετίζεται με την εμπορική ιδιότητα και δεν μπορώ να συμπληρώσω το κωδικό 007 

Το κάδ που έχω είναι Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις .

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, hektor said:

Ευχαριστώ .Στο 007 εμεις που παμε με τη κλίμακα των μισθωτών  δεν πρέπει να το βάλουμε "Ναι" ?

Υπαρχει καδ μου λέει οτι σχετίζεται με την εμπορική ιδιότητα και δεν μπορώ να συμπληρώσω το κωδικό 007 

Το κάδ που έχω είναι Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις .

Στο 007 βάζεις ΝΑΙ.

Για τον καδ δεν ξερω...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ βαζω αλλα δεν το δέχεται το σύστημα .

Το ηλεκτρικές εγκαταστάσεις σχετίζεται με  εμπορική ιδιότητα ?

Ψάχνω τόση ώρα που καταχωρούμε τις ασφαλιστικές εισφορές και δεν  βρίσκω τίποτα.

Edited by hektor
edit. Tο βρήκα τελικα
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα που διατηρούν την εμπορική ιδιότητα. Διάβασε προσεκτικά αυτό και θα καταλάβεις τι εννοώ.
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε3 στις οδηγίες που εκδόθηκαν (ΠΟΛ. 1072/18) αναφέρει:
"Ε1. Το ποσό του κωδικού 352 «Φορολογητέα καθαρά αποτελέσματα από αγροτική - βιολογική δραστηριότητα» μεταφέρεται στους κωδικούς 461 - 462 και 465¬466 (κέρδη - ζημίες) από την άσκηση ατομικής αγροτικής επιχειρηματικής δραστηριότητας του υποπίνακα 4Γ1 του Ε1.
Τέλος, το ποσό του κωδικού 453 «Καθαρό εισόδημα περ. στ' παραγρ. 2 άρθρου 12 ν.4172/2013», μεταφέρεται στους κωδικούς 307 - 308 του υποπίνακα 4Α του Ε1 για να φορολογηθεί ως εισόδημα από μισθωτή εργασία.
Για τα πρόσωπα αυτά η μοναδική δαπάνη που εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδά τους είναι οι ασφαλιστικές εισφορές που καταβλήθηκαν και εκπίπτουν με βάση τα αναφερόμενα στην ΠΟΛ.1113/2015 εγκύκλιο. Η δαπάνη αυτή που περιλαμβάνεται στον κωδικό 423 του πίνακα Δ'(Δ5) έχει μεταφερθεί από τον κωδικό 485 «Διάφορα λειτουργικά έξοδα» του πίνακα Ζ' (υποπίνακας Ζ'2 - Σύνολο Εξόδων - Ασφαλιστικές Εισφορές Αυτοαπασχολουμένων επιλογή 7)."

Το ερώτημά μου είναι (γιατί μάλλον υπάρχει κάποιο τυπογραφικό) τι από τα δύο ισχύει με βάση το Bold που έχω σημειώσει:
οι εισφορές περιλαμβάνονται στον κωδικό 423 (όπου είναι στον πίνακα Δ'(Δ9) και όχι στον Δ'(Δ5) που γράφει)
ή
στον πίνακα Δ'(Δ5) ο οποίος αντιστοιχεί στον κωδικό 401 ? 

200.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στην ΠΟΛ 1072/18 αναφέρει....

Για τις εταιρείες παροχής υπηρεσιών, τυχόν δαπάνες που αφορούν ανάλωση προϊόντων και γενικά επηρεάζουν το κόστος αυτής της δραστηριότητας καταχωρούνται αρχικά στους αντίστοιχους κωδικούς του υποπίνακα Ζ2 και στη συνέχεια μεταφέρονται στον κωδικό 401, ενώ οι υπόλοιπες δαπάνες μεταφέρονται στον κωδικό 423.

Οι ασφαλιστικές εισφορές θεωρώ ότι δεν επηρεάζουν το κόστος παροχής υπηρεσιών άρα μάλλον περιλαμβάνονται στον κωδικό 423 (πίνακας Δ9)

Οι δαπάνες τηλεπικοινωνιών (πχ λογαριασμοί κινητού) σε ποιον κωδικό νομίζετε ότι περιλαμβάνονται βάσει του παραπάνω? στον 401 ή 423?

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2018 at 1:38 ΠΜ, hektor said:

ΝΑΙ βαζω αλλα δεν το δέχεται το σύστημα .

Το ηλεκτρικές εγκαταστάσεις σχετίζεται με  εμπορική ιδιότητα ?

Ψάχνω τόση ώρα που καταχωρούμε τις ασφαλιστικές εισφορές και δεν  βρίσκω τίποτα.

Αυτό με το ΚΑΔ μου το βγάζει και εμένα , μάλλον γιατί έχω και ένα ΚΑΔ για διδασκαλία σε ΙΕΚ πέρα από του μηχανικού

η διαφορά στην  εκκαθάριση είναι τρομερή , χονδρικά από επιστροφή 500 βγαίνει να  πληρώσεις + 2500 αν δεν πας ως μισθωτός ...

τσέκαρε το παρακάτω νήμα

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/104628-μισθωτοσ-με-μπλοκακι-προβλημα-στο-ε3-λογω-καδ/

 

δυστυχώς δεν μπορώ να πάω ο ίδιος στην ΔΟΥ γιατί βρίσκομαι εκτός.... 

Link to comment
Share on other sites

Δες στις ερωτοαπαντησεις της ΑΑΔΕ την νο14.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2018 at 10:16 ΜΜ, georgegaleos said:

Να ρωτήσω κάτι ... η ΕΤΕ σε όσους δεν έχουν POS σας έχει ανεβάσει τους επαγγελματικούς λογαριασμούς ή έχουν ανεβάσει μόνο τους επαγγελματικούς που έχουν πάνω τους POS ?

edit: Στο τελευταίο μου ερώτημα η απάντηση στην εικόνα. Αν πας να προσθέσεις επαγγελματικό λογαριασμό που δεν έχει επάνω του Pos χτυπάει. Επίσης ταυτόχρονα ενημερώνονται και οι δύο πίνακες. Αν συμπληρώσεις κάτι σε κάποιον ενημερώνεται και ο άλλος.

 

20.jpg

Οπότε πως αντιμετωπίζεται το πρόβλημα: να καταχωρηθεί ο επαγγελματικός της ΕΤΕ (αφού πρέπει όλοι να καταχωρηθούν), χωρίς να υπάρχει το αντίστοιχο pos?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.