Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρες :)

Στον 401 τελικά έβαλα μόνο ότι ΤΠΥ κόπηκαν σε εμένα, δεν έβαλα δηλαδή κάτι που δεν ήταν παροχή υπηρεσίας (βενζίνη πχ).

Και όντως η αλλαγή είναι στο ποσοστό μικτού κέρδους. Με συμπληρωμένο τον 401, πέφτει στο 65% από το 100% (με τα δικά μου νούμερα)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Στη σελ. 3 του οδηγού Ε3/2018, λέει αυτό που γράφει (υπογραμισμένο) στο συννημένο ...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί ο ποιητής όταν λέει οτι :

υποχρεούται σε τήρηση βιβλίων (ΟΚ το καταλαβαίνω) ...  αλλά απαλλάσεται απο την ενημέρωση αυτών ?

Ποιό είναι αυτό που απαλλάσεται ?????

Μάλλον πρέπει να μιλάνε άλλη γλώσσα εκεί μέσα στην ΑΑΔΕ :evil:

ΑΠΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εννοεί, ότι αφού είσαι στο άρθρο 39β τηρείς βιβλία, δηλαδή έχεις βιβλία, αλλά δεν τα ενημερώνεις-απαλλάσσεσαι διότι σύμφωνα με την ΠΟΛ.1214/30.9.2014, μεταξύ άλλων αναφέρει ότι προβλέπεται υποχρέωση τήρησης ειδικών λογιστικών αρχείων (αρχείο εισπράξεων/πληρωμών).

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και η ΠΟΛ 1214/14 δεν ξεκαθαρίζει (ή εγω δεν καταλαβαίνω τι εννοεί το συνημμένο που ανέβασα) ... anyway ευχαριστώ george ... +1

Link to comment
Share on other sites

Δες, διάβασε-μελέτησε τα παρακάτω ... πιστεύω θα καταλάβεις.

Σχόλιο 1, Σχόλιο 2, Σχόλιο 3

Περισσότερο δεν μπορώ αν βοηθήσω :sad:

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2018 at 6:57 PM, castor_troy said:

Οπότε πως αντιμετωπίζεται το πρόβλημα: να καταχωρηθεί ο επαγγελματικός της ΕΤΕ (αφού πρέπει όλοι να καταχωρηθούν), χωρίς να υπάρχει το αντίστοιχο pos?

 

On 5/1/2018 at 7:24 PM, georgegaleos said:

Προσωπικα εβαλα παύλα στο αριθμο του pos. Πρακτικα δεχεται οτιδήποτε μπορεις να γραψεις "Γίδια δεν εχω pos στη ΕΤΕ" και θα προχωρήσει.

Απλά να ενημερώσω σχετικά με το παραπάνω.

Στην εφαρμογή στο taxis διορθώθηκε το θέμα (τα μάζεψαν τα γίδια στο μαντρί!!) και πλεον μπορείς να καταχωρείς επαγγελματικό λογαριασμό χωρίς Pos. Δέχεται πλέον να μην συμπληρώσεις τίποτα (οχι space) στο πεδίο σειρ. αριθμός pos και δεν ζητάει τίποτα σχετικά με το Pos. Προσωρινή αποθήκευση και έλεγχος περνάει κανονικά.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Στην εφαρμογή στο taxis διορθώθηκε το θέμα (τα μάζεψαν τα γίδια στο μαντρί!!) ....

άντε μήπως να φτιάξουν και το θέμα με τους ΚΑΔ...

Link to comment
Share on other sites

Στους ΚΑΔ θα έχουμε θέμα... να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε... Πρέπει κάποιος να τους επισημάνει το πρόβλημα. Από μόνοι τους δεν θα κάνουν τίποτα για να το αντιμετωπίσουν... 

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω είναι από το Taxheaven.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40529#disqus_thread

Θεωρώ ότι το γνωρίζουν ... ενημερώνονται από το Taxheaven.

10.jpg

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.