Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Αυτόν τον ΑΜ τον έχουν αποκτήσει εδώ και κάποιο διάστημα όλοι οι ασφαλισμένοι..... σε όλα τα ταμεία..

Από ότι κατάλαβα είναι άχρηστος αφού είναι συνδεδεμένος με τον ΑΜΚΑ, δηλαδή δίνεις ΑΜΚΑ και βρίσκουν ΑΜ...

Αυτό θα πει πάταξη της γραφειοκρατίας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα, είδα οτι εδώ μιλάτε για το Ε1,Ε3.

Μέχρι πέρυσι έμπαινα στο ΤΣΜΕΔΕ και εκτύπωνα τις ασφαλιστικές μου εισφορές.

Για το 2017 εντάχθηκα στον νόμο ν.4387 που αναφέρει οτι ο εργοδότης πληρώνει τις εισφορές. 

Ξέρετε πού μπορώ να δώ τις νέες εισφορές ετσι ώστε να εκπέσουν απο το εισόδημα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Δες εδώ. το ερώτημα του Dejandroga που έκανε quote σε δική μου ανάρτηση.
2) και ως απάντηση σε αυτό που ρωτά ο συνάδελφος στην παραπάνω παραπομπή, να πω ότι από την μια οι εισφορές του εργαζόμενου που γίνονται από τον εργοδότη (νομίζω ότι) εμφανίζονται στην καρτέλα σου στον ΕΦΚΑ και από την άλλη ο εργοδότης οφείλει να σου δώσει την ετήσια βεβαίωση αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα  όπου φαίνονται αυτές οι καταβολές ως κρατήσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Από TAXHEAVEN:

 

"Κατά πάσα πιθανότητα έχεις κάποιον ΚΑΔ ο οποίος στο taxisnet θεωρείται σύμφυτος με εμπορική δραστηριότητα. Είχα το ίδιο πρόβλημα και επικοινώνησα με το taxisnet. 

Μου πρότειναν να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή του συγκεκριμένου ΚΑΔ στη ΔΟΥ ή να υποβάλλω τη δήλωση με επιφύλαξη. Προτίμησα το πρώτο, με πρόστιμο ~104 ευρώ.

Μετά την αφαίρεση του ΚΑΔ, κατά τον έλεγχο και αποθήκευση του Ε3 δε μου βγάζει το ίδιο μήνυμα πλέον."

 

Άρα για γρήγορη εκκάθάριση το κατοσταρικάκι δεν το γλυτώνουμε. Εκτός και αν κάποιος δεν βιάζεται και περιμένει κάποια ΠΟΛ που να τον απαλλάσει ή να κάνει δήλωση με επιφύλαξη και να πάει για ξεκαθάρισμα στην ΔΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2018 at 11:02 AM, georgegaleos said:

Παρεμπιπτόντως, να επαναφέρω ένα ερώτημα που είχα θέσει κάποια στιγμή.
Επειδή σε αυτή την εκκαθάριση δεν φαίνονται οι εισφορές για ΕΦΑΠΑΞ & ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ (αναμενόμενο θα έλεγα), ρωτάω για το λογιστικό αποτέλεσμα στα βιβλία και τις διαφορές λογιστικής-φορολογικής βάσης στο Ε3 θα τα λάβουμε υπόψη ?
Το ρωτάω διότι αυτά φαίνεται ότι δεν είναι αρμοδιότητα του ΕΦΚΑ αλλά άλλου ταμείου (του ΕΤΕΑΠ) και σχεδόν 100% θα εκδοθούν μετά την ημερομηνία λήξης υποβολής των φορολογικών δηλώσεων.


Τα υπολογίζουμε εμείς ? (με δεδομένο το ότι όντως μπορούμε να τις υπολογίσουμε) και επομένως λογιστικά επιβαρύνουν τα αποτελέσματα του φορολογικού έτους 2017 και φορολογικά θα έχουμε και συμπλήρωση του πιν. Ε με προσωρινές διαφορές. 


Τώρα που το σκέφτομαι μήπως (λέω μήπως) ? μπορούμε ? να τα συμπεριλάβουμε στο 2017 (αφού τα υπολογίσουμε) και να εκπέσουν όλα στο 2017 και αν δεν πληρωθούν εμπρόθεσμα τότε και μόνο τότε να μπούμε στην διαδικασία του να κάνουμε την τροποποιητική ?


Ας ρωτήσει κάποιος τον λογιστή του να πάρουμε κάποια γνώμη ... ή ας μας πουν κάποια άποψη οι λογιστές που μας βοηθούν εδώ στο forum.

Από τηλεφωνική επικοινωνία στο ΕΤΕΑΠ αναφορικά στο πότε θα εκδοθούν εισφορές για το επικουρικο & εφαπαξ η απάντηση που έλαβα ήταν ότι είναι ακόμη σε φάση επεξεργασίας από την ΗΔΙΚΑ, και θα εκδοθούν σίγουρα μετά το πέρας τον φορολογικών δηλώσεων πιθανόν Αύγουστο-Σεπτέμβριο και ότι θα είναι σε διαφορετική πλατφόρμα από αυτή του ΕΦΚΑ διότι αυτές οι εισφορές δεν αφορούν τον ΕΦΚΑ αλλά το ΕΤΕΑΠ και ότι η πλατφόρμα αυτή δεν έχει ακόμη φτιαχτεί. Τα στοιχεία που επεξεργάζεται ακόμη η ΗΔΙΚΑ θα σταλούν κάποια στιγμή στο ΕΤΕΑΠ προκειμένου να πιστωθούν οι αντίστοιχες μερίδες μας με τα ποσά και μετά θα γίνει η βεβαίωσή τους με μεγάλη πιθανότητα σε δόσεις.

Οπότε επαναφέρω την παράκληση μου στο προηγούμενο, για κάποια πιο έγκυρη γνώμη.

Ευχαριστώ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν καταφερει 1,5 χρονο τωρα να τα εκδοσουν και δεν υπαρχει εγγυηση οτι θα το πραξουν εντος του 2018, αναμονη μεχρι την ληξη προθεσμιας των δηλωσεων 

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2018 at 9:47 ΠΜ, georgegaleos said:

Από τηλεφωνική επικοινωνία στο ΕΤΕΑΠ αναφορικά στο πότε θα εκδοθούν εισφορές για το επικουρικο & εφαπαξ η απάντηση που έλαβα ήταν ότι είναι ακόμη σε φάση επεξεργασίας από την ΗΔΙΚΑ, και θα εκδοθούν σίγουρα μετά το πέρας τον φορολογικών δηλώσεων πιθανόν Αύγουστο-Σεπτέμβριο και ότι θα είναι σε διαφορετική πλατφόρμα από αυτή του ΕΦΚΑ διότι αυτές οι εισφορές δεν αφορούν τον ΕΦΚΑ αλλά το ΕΤΕΑΠ και ότι η πλατφόρμα αυτή δεν έχει ακόμη φτιαχτεί. Τα στοιχεία που επεξεργάζεται ακόμη η ΗΔΙΚΑ θα σταλούν κάποια στιγμή στο ΕΤΕΑΠ προκειμένου να πιστωθούν οι αντίστοιχες μερίδες μας με τα ποσά και μετά θα γίνει η βεβαίωσή τους με μεγάλη πιθανότητα σε δόσεις.

Οπότε επαναφέρω την παράκληση μου στο προηγούμενο, για κάποια πιο έγκυρη γνώμη.

Ευχαριστώ.

Είσαι όντως δάσκαλος..

Εγώ δε θα το ρισκάριζα πάντως, γιατί πρόκειται για εισφορές που ναι μεν προβλέπονται στο Νόμο, αλλά ΔΕΝ έχουν ακόμη βεβαιωθεί (αφού δεν έχουν εκδοθεί ειδοποιητήρια).

Στην ανάποδη περίπτωσή που ρωτούσα τον  τον φορολογικό σύμβουλο του ΤΕΕ-ΤΚΜ για τα αναδρομικά πχ του 2011, μου έλεγε ότι αφού βεβαιώθηκαν μέσα στη χρονιά πρώτη φορά,  μπορούν να δηλωθούν σε αυτή τη χρονιά και όχι σε αυτή που πραγματικά αφορούσαν (πχ 2011 2012 ). Και αυτό προέκυψε μετά από ερωτήματα του ΤΕΕ στο Υπουργείο νομίζω μου είχε πει. 

Άρα όπως και να έχει, εάν εκδοθούν και πληρωθούν εμπρόθεσμα, πιθανόν να διατηρείς τη δυνατότητα τροποποιητικής κλπ, αλλά το να τις δηλώσεις πριν δεις τα ειδοποιητήρια το βλέπω too much αγαπητέ Γιώργο.

Εάν κάποιος μπορεί να το συζητήσει σοβαρά με σοβαρό λογιστή να πάρουμε μια άλλη γνώμη πάντως χρήσιμο θα ήταν.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει όσο πιο έγκυρα (θεωρώ) την φορολογική και λογιστική αντιμετώπιση γενικότερα των δόσεων ή και των εγγραφών στα βιβλία από την εκκαθάριση των εισφορών ας δει εδώ χρονικά από το 25:30 έως και το 31:00.

Εμεσα θεωρώ απαντάει και στο ερώτημά μου αναφορικά στις παραπάνω εισφορές στο προηγούμενο Post, όπου για να καταχωρηθεί κάτι σχετικά με αυτές στην λογιστική βάση αλλά και το τι θα εκπέσει φορολογικά  πρέπει να υπάρχει το τιμολόγιο. Αν δείτε χρονικά στο 29:48 και για λίγα δευτερόλεπτα θα καταλάβετε τι εννοώ.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μπέρδεψε ομως λίγο..

Αν είναι τιμολόγιο η εκκαθάριση, τότε πρέπει να γίνει εγγραφή με την ημερομηνία που αναγράφει η εκκαθάριση.

Αλλά ισχύει πως οι ασφαλιστικές εισφορές εκπίπτουν στο έτος που αφορούν, όταν πληρωθούν εμπρόθεσμα.

Τι είναι τελικά. Τιμολόγιο ή εισφορές?

Θεωρώ λιγότερο ρίσκο την εμπρόθεσμη πληρωμή μέχρι την υποβολή της δήλωσης και μετά εκπρόθεσμες ώστε να μην κάνουμε τροποποιητική της δήλωσης.

Το σοβαρότερο πρόβλημα όμως το έχουν, αν το έχουν αντιληφθεί δηλαδή, οι συνάδελφοι που στην εκκαθάριση έχουν να λαμβάνουν.  Αυτοί δεν μπορούν να δηλώσουν ασφαλιστικές εισφορές ότι έχουν καταβάλλει αλλά ότι έχει υπολογίσει η εκκαθάριση!!!!!

Μα πόσο μαλάκεs είναι επιτέλους....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα μπέρδεψε.

Στην λογιστική βάση-(βιβλία) οι εγγραφές γίνονται με βάση την ημερομηνία που έχει το κάθε ειδοποιητήριο (αυτό είναι το παραστατικό). Η εκκαθάριση είναι ειδοποιητήριο (παραστατικό) ξεχωριστό από μόνο του..

Το τι θα εκπέσει είναι άλλο θέμα. Ανήκει στην φορολογική βάση.

Τροποποιητική μετά την προθεσμία υποβολής της δήλωσης είναι εκπρόθεσμη. Πρόστιμο απλογραφικών 250€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.