Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

1) Για το μέρος των ασφαλιστικών εισφορών του ΕΦΚΑ συμφωνώ.
Για το μέρος των ασφαλσιτικών εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ, αν τα 1500 περιλαμβάνουν πρόστιμα/προσαυξήσεις εξαιτίας της εκπρόθεσμης καταβολής τους αυτά (δηλ. τα  πρόστιμα/προσαυξήσεις) δημιουργούν μόνιμη διαφορά και δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από επιχειρηματική (περ. ε’ του άρθρου 23 του ΚΦΕ).
2) Κάνε το κι έτσι, δεν βλέπω θέμα, τουλάχιστον για το φορολογικό 2017. Έχει δοθεί η σχετική χάρη!!!  Για το επόμενο πρέπει να προσαρμοσθούν τα βιβλία σύμφωνα με το Ε3, αφού με βάση αυτά συμπληρώνεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgegaleos said:

Αυτό δεν αλλάζει το ποιες εισφορές πρέπει να δηλωθούν (εκπέσουν από τα καθαρά έσοδα) στο Ε3. (χωρίς ερωτηματικό)

Το ποιες εισφορές πρέπει να δηλωθούν (εκπέσουν από τα καθαρά έσοδα) στο Ε3 καθορίζεται από την σχετική νομοθεσία και όχι από τα αναγραφόμενα στην βεβαίωση.

 

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ το 2017 ήμουν μπλοκάκι (σαν μισθωτός - παρ.9 του άρθρου 39 του ν. 4387/2016) + πλήρωσα και τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ μέσα στο 2018.

Στο Ε3 έβαλα κανονικά τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ αρχικά και σε ότι αφορά τον ΕΦΚΑ, έβαλα το ποσό που μου παρακράτησε ο εργοδότης, όπως φαίνεται στην βεβαίωση αποδοχών που μου έδωσε (έστω 1.000), όπου αναφέρει "Το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών που παρακρατήθηκε βάσει των διατάξεων της παρ.9 του άρθρου 39 του ν. 4387/2016 από τον εργαζόμενο και αποδόθηκε στον Ε.Φ.Κ.Α κατά την περίοδο 1/1/2017 έως 31/12/2017 αναφέρεται στη στήλη Κρατήσεις."

Η σημερινή όμως βεβαίωση του ΕΦΚΑ αναγράφει άλλο ποσό (μικρότερο προφανώς), που δεν ξέρω κάν πώς έχει προκύψει!

Κάνω κάτι λάθος, ή οι παρακρατήσεις που γίνονται (για τον ΕΦΚΑ) πάντα απο τον εργοδότη, δεν μπαίνουν στο Ε3? (το θεωρώ τρελό γιατί αλλιώς είμαι με εισόδημα φουσκωμένο χωρίς να έχω λάβει τα λεφτά αυτά!)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι. Αντιπετωπιζω και εγω το γνωστο θεμα με την εμπορικη ιδιοτητα σε μπλοκακια προγραμματιστη πληροφορικης ο οποιος εχει τους παρακατω καδ: 1) 63.11.13.00 παροχη υπηρεσιων εφαρμογων πληροφορικης (κυρια), 2) 63.12.10.00 παραγωγη περιεχομενου δικτυακων πυλων (web portals) (δευτερευουσα),  3) 62.01.10.00 υπηρεσιες σχεδιασμου και αναπτυξης τεχνολογιων της πληροφοριας (δευτερευουσα) και 4) 63.11.12.00 υπηρεσιες ιστοφιλοξενιας (web hosting) (δευτερευουσα). Γνωριζει κανεις να μου πει ποιος απο τους παραπανω καδ εχει προβλημα με τον κωδικο 007 ωστε να παω στην αρμοδια Δ.Ο.Υ και να κανω διακοπη δραστηριοτητας με ημερομηνια 31/12/2016? Η να μου πει εστω εναν σιγουρο καδ που να μπορει να φοροληγηθει με το καθεστως των μισθωτων. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Η χρήση κεφαλαίων απαγορεύεται. Κάνε επεξεργασία και διόρθωσε το. Σε διαφορετική περίπτωση το μήνυμα θα διαγραφεί. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Apostolos7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ξέρει κανείς αν τα μπλοκάκια που (αναγκάστηκα) έχουν έδρα το σπίτι τους, το οποίο σπίτι νοικιάζουν, αν πρέπει να γραφτεί στον πίνακα Γ1 του Ε3; Αν ναι, ειναι δωρεάν παραχώρηση στον εαυτό τους; :confused: 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, tyberius7 said:

Καλησπέρα σας,

Ξέρει κανείς αν τα μπλοκάκια που (αναγκάστηκα) έχουν έδρα το σπίτι τους, το οποίο σπίτι νοικιάζουν, αν πρέπει να γραφτεί στον πίνακα Γ1 του Ε3; Αν ναι, ειναι δωρεάν παραχώρηση στον εαυτό τους; :confused: oxi,καταχωρείς ονομ/νυμο εκμισθωτή και ποσό 0,00

Ευχαριστώ!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2018 at 11:22 ΠΜ, Apostolos7 said:

 Γνωριζει κανεις να μου πει ποιος απο τους παραπανω καδ εχει προβλημα με τον κωδικο 007 ωστε να παω στην αρμοδια Δ.Ο.Υ

Η να μου πει εστω εναν σιγουρο καδ που να μπορει να φοροληγηθει με το καθεστως των μισθωτων.

Και που να μην απαιτεί την εγκατάσταση POS! (δραστηριότητες μηχανικού αποκλείονται..)

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2018 at 11:22 ΠΜ, Apostolos7 said:

Καλησπερα συναδελφοι. Αντιπετωπιζω και εγω το γνωστο θεμα με την εμπορικη ιδιοτητα σε μπλοκακια προγραμματιστη πληροφορικης ο οποιος εχει τους παρακατω καδ: 1) 63.11.13.00 παροχη υπηρεσιων εφαρμογων πληροφορικης (κυρια), 2) 63.12.10.00 παραγωγη περιεχομενου δικτυακων πυλων (web portals) (δευτερευουσα),  3) 62.01.10.00 υπηρεσιες σχεδιασμου και αναπτυξης τεχνολογιων της πληροφοριας (δευτερευουσα) και 4) 63.11.12.00 υπηρεσιες ιστοφιλοξενιας (web hosting) (δευτερευουσα). Γνωριζει κανεις να μου πει ποιος απο τους παραπανω καδ εχει προβλημα με τον κωδικο 007 ωστε να παω στην αρμοδια Δ.Ο.Υ και να κανω διακοπη δραστηριοτητας με ημερομηνια 31/12/2016? Η να μου πει εστω εναν σιγουρο καδ που να μπορει να φοροληγηθει με το καθεστως των μισθωτων. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Η χρήση κεφαλαίων απαγορεύεται. Κάνε επεξεργασία και διόρθωσε το. Σε διαφορετική περίπτωση το μήνυμα θα διαγραφεί. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής

Pavlos33

Εκτιμώ ότι είναι ο 63.11.12.00 υπηρεσιες ιστοφιλοξενιας (web hosting). Καλό θα είναι όμως να ρωτήσεις λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση για το θέμα με τους ΚΑΔ:

Πήγα στη ΔΟΥ και έκανα διαγραφή του προβληματικού ΚΑΔ με ημερομηνία 31/12/2016. Πρόστιμο 102€. Ζητήσανε και τους έδιεξα και τα τιμολόγια που έχω κόψει. Μετά από αυτή τη διαδικασία έφυγε το πρόβλημα από το Ε3 και προχώρησε η δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω με τις όποιες γνώσεις έχω να αιτιολογήσω αυτό που θα γράψω, λαμβάνοντος υπόψη το άρθρο από το taxpress.gr.
Αρχικά το κύρια και δευτερεύουσα δραστηριότητα είναι αδιάφορο.
Λοιπόν:
1) 63.11.13.00 παροχή υπηρεσιών εφαρμογών πληροφορικής

2) 63.12.10.00 παραγωγή περιεχομένου δικτυακών πυλών (web portals)

3) 62.01.10.00 υπηρεσίες σχεδιασμού και ανάπτυξης τεχνολογιών της πληροφορίας

4) 63.11.12.00 υπηρεσίες ιστοφιλοξενιας 


Γνώμη μου είναι ότι οι (1), (2) και (4) έχουν την εμπορική ιδιότητα, διότι υπάρχει "Η μεταπώληση των υπηρεσιών αυτών και άλλων συναφών, όπως μεταπώληση υπηρεσιών καλλιτεχνικής επιμέλειας, προγραμματισμού ιστοσελίδων, καταχώρησης ονομάτων Internet, φιλοξενίας ιστοσελίδων κλπ., αποτελεί σε κάθε περίπτωση εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις."
Δεν είναι όπως ο ΚΑΔ του γραφίστα, που "περιορίζεται στο σχεδιασμό κατόπιν παραγγελίας, εντύπων (βιβλίων, περιοδικών κλπ.), την οπτικοποίηση εμπορικών μηνυμάτων (σχεδιασμός αφισών, διαφημιστικών φυλλαδίων κλπ.) καθώς και τη φιλοτέχνηση σημάτων λογοτύπων και άλλων σχεδίων στα οποία προέχουν τα στοιχεία της καλλιτεχνικής έμπνευσης και των εικαστικών δυνατοτήτων του δημιουργού σε συνάρτηση με τις απαραίτητες συναφείς επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις αυτού, οι αμοιβές που αποκτώνται αποτελούν εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα της παρ.1 του άρθρου 48 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος"

Ενώ το (3) θεωρώ ότι δεν έχει την εμπορική ιδιότητα διότι "προσομοιάζει στο επάγγελμα του αναλυτή και προγραμματιστή και η εργασία του μπορεί να θεωρηθεί αναπόσπαστο στοιχείο για την ολοκλήρωση του έργου του αναλυτή και προγραμματιστή"

Σε κάθε περίπτωση, πριν κάνεις κάποια κίνηση από μόνος σου, συμβουλέψου λογιστή ή/και επισκέψου την εφορία να ρωτήσεις σχετικά.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

Θα προσπαθήσω με τις όποιες γνώσεις έχω να αιτιολογήσω αυτό που θα γράψω, λαμβάνοντος υπόψη το άρθρο από το taxpress.gr.
Αρχικά το κύρια και δευτερεύουσα δραστηριότητα είναι αδιάφορο.
Λοιπόν:
1) 63.11.13.00 παροχή υπηρεσιών εφαρμογών πληροφορικής

2) 63.12.10.00 παραγωγή περιεχομένου δικτυακών πυλών (web portals)

3) 62.01.10.00 υπηρεσίες σχεδιασμού και ανάπτυξης τεχνολογιών της πληροφορίας

4) 63.11.12.00 υπηρεσίες ιστοφιλοξενιας 


Γνώμη μου είναι ότι οι (1), (2) και (4) έχουν την εμπορική ιδιότητα, διότι υπάρχει "Η μεταπώληση των υπηρεσιών αυτών και άλλων συναφών, όπως μεταπώληση υπηρεσιών καλλιτεχνικής επιμέλειας, προγραμματισμού ιστοσελίδων, καταχώρησης ονομάτων Internet, φιλοξενίας ιστοσελίδων κλπ., αποτελεί σε κάθε περίπτωση εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις."
Δεν είναι όπως ο ΚΑΔ του γραφίστα, που "περιορίζεται στο σχεδιασμό κατόπιν παραγγελίας, εντύπων (βιβλίων, περιοδικών κλπ.), την οπτικοποίηση εμπορικών μηνυμάτων (σχεδιασμός αφισών, διαφημιστικών φυλλαδίων κλπ.) καθώς και τη φιλοτέχνηση σημάτων λογοτύπων και άλλων σχεδίων στα οποία προέχουν τα στοιχεία της καλλιτεχνικής έμπνευσης και των εικαστικών δυνατοτήτων του δημιουργού σε συνάρτηση με τις απαραίτητες συναφείς επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις αυτού, οι αμοιβές που αποκτώνται αποτελούν εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα της παρ.1 του άρθρου 48 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος"

Ενώ το (3) θεωρώ ότι δεν έχει την εμπορική ιδιότητα διότι "προσομοιάζει στο επάγγελμα του αναλυτή και προγραμματιστή και η εργασία του μπορεί να θεωρηθεί αναπόσπαστο στοιχείο για την ολοκλήρωση του έργου του αναλυτή και προγραμματιστή"

Σε κάθε περίπτωση, πριν κάνεις κάποια κίνηση από μόνος σου, συμβουλέψου λογιστή ή/και επισκέψου την εφορία να ρωτήσεις σχετικά.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έχω ρωτήσει λογιστές, στην αρμόδια ΔΟΥ έχω πάει, έχω κάνει και τα σχετικά τηλέφωνα στην ΑΑΔΕ και δεν έχω λάβει κάποια ξεκάθαρη απάντηση. Επειδή οι μέρες περνάνε και βλέπω πως το πρόβλημα στους περισσότερους συνεχίζεται είπα να στείλω και εδώ μπας και μου πει κάποιος προγραμματιστής ή κάποιος λογιστής προγραμματιστή που είχε το ίδιο πρόβλημα, κάποιον σίγουρο ΚΑΔ που να μη χτυπάει στην εμπορική ιδιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.