Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Η αντιστοίχηση των ΚΑΔ με τα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα ή η αντιστοίχηση των ΚΑΔ που έχουν εμπορική ιδιότητα είναι κάτι σαν το μυστικό της γιαγιάς για να πετύχετε στα κεφτεδάκια . Γιατί ? (ρητορικό το ερώτημα)

Link to comment
Share on other sites

Castor στην εφορία σου εξήγησαν ποιόν ΚΑΔ να επιλέξεις? Ποιός ήταν τελικά ο προβληματικός και ποιός ο σωστός; 

Η επίδειξη των τιμολογίων σημαίνει ότι μπορούσαν και να μη δεχτούν την αλλαγή ΚΑΔ εάν η περιγραφή των εργασιών δε τους άρεσε?

Το θέμα είναι ότι το κεκτημένο του μισθωτού για 2-3 εργοδότες κλπ χάνεται και για πολύ κόσμο αυτή η αλλαγή σημαίνει κλείσιμο της επιχείρησης. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Θέλω να ρωτήσω, ο παλιός κωδικός 811 (Αγορές Παγίων χρήσης) έχει κάποιο αντίστοιχο στο νέο Ε3 ή δεν χρειάζεται να αναφέρουμε πλέον την αγορά των παγίων, παρά μόνο τις αποσβέσεις τους;

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός κωδικός 811 (Αγορές Παγίων χρήσης) ΔΕΝ έχει κάποιο αντίστοιχο στο νέο Ε3.

Αναφέρουμε μόνο τις αποσβέσεις στον Ζ2(487) και [τμήμα τους ή όλες] στους Δ11(425) ή/και Δ5(401) Δηλ. αθροιστικά οι αποσβέσεις που θα υπάρχουν δηλωμένες στους Δ11(425) και Δ5(401) θα είναι αυτές που θα υπάρχουν στον Ζ2(487), (δες και την ΠΟΛ 1072/2018).

Επίσης πιθανόν να πρέπει να συμπληρωθεί ο πιν. Ε αν έχουν διενεργηθεί αποσβέσεις με διαφορετικούς συντελεστές από τους προβλεπόμενους.
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ομοιοπαθήςκι εγώ όπως και πολλοί συναδελφοί μου - μπλοκάκια σε ό,τι αφορά την εμπορική ιδιότητα των δηλωμένων ΚΑΔ.

Σε ό,τι αφορά τη μεταχρονολογημένη αλλαγή ΚΑΔ με ημερομηνία 31/12/2016, γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται να γίνει απλά κατάργηση κάποιων ΚΑΔ ή και αλλαγή/αντικατάστασή τους από καινούργιους?

Επίσης, κατάργηση (ή αλλαγή - αν αυτή επιτρέπεται) μπορεί να γίνει τόσο στην κύρια όσο και σε δευτερεύουσες δραστηριότητες?

Για παράδειγμα, με δεδομένό ότι έως τώρα δεν υπάρχουν σαφείς απαντήσεις από την αρμόδια ΔΟΥ όσον αφορά τους ΚΑΔ που δημιουργούν πρόβλημα, μπορεί κάποιος να καταργήσει όλους τους τρέχοντες ΚΑΔ που έχει και να δηλώσει στη θέση τους κάποιον ή κάποιους ΚΑΔ που γνωρίζει εκ των προτέρων ότι δεν εμπεριέχουν εμπορική ιδιότητα και ταιριάζουν με το αντικείμενο της σύμβασής του και των αντίστοιχων τιμολογίων που έχουν εκδοθεί (π.χ. βλέποντας ΚΑΔ που περνάνε επιτυχώς τον έλεγχο στη φορολογική δήλωση συναδέλφων του )?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Και εγώ για το γνωστό θέμα με τα ΚΑΔ σε συνδυασμό με μισθωτή εργασία με μπλοκάκι... Έχει μήπως κάποιος έναν από τους παρακάτω ΚΑΔ να μου πει αν είναι ασφαλής για να τον κρατήσω;

71120000 - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

71121100 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

71121104 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΓΕΝΙΚΑ

71121908 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΕΝΙΚΑ

85591900 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Π.Δ.Κ.Α.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Ελένη Π. said:

Γεια σε όλους,

Και εγώ για το γνωστό θέμα με τα ΚΑΔ σε συνδυασμό με μισθωτή εργασία με μπλοκάκι... Έχει μήπως κάποιος έναν από τους παρακάτω ΚΑΔ να μου πει αν είναι ασφαλής για να τον κρατήσω;

71120000 - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

71121100 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

71121104 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΓΕΝΙΚΑ

71121908 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΕΝΙΚΑ

85591900 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Π.Δ.Κ.Α.

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα Ελένη. Έχω κάποιον μηχανικό και το Ε3 το περνάει κανονικά με τον ΚΑΔ 71121104 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΓΕΝΙΚΑ (Είναι ο μαναδικός ΚΑΔ που έχει). Τώρα για τους άλλους δεν έχω ιδέα τι παίζεται. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με έναν προγραμματιστή. Αν γνωρίζεις κάποιον σίγουρο ΚΑΔ για εκέι ενημέρωσε με σε παρακαλώ. Αν ψάξεις λίγο πιο πάνω ειχα αναφέρει ποιους ΚΑΔ έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως δεν έχει θέμα και ο 71120000 - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

τουλάχιστον ξέρω για 2 ότι είναι οκ!

32 λεπτά πριν, Apostolos7 said:

Καλησπέρα Ελένη. Έχω κάποιον μηχανικό και το Ε3 το περνάει κανονικά με τον ΚΑΔ 71121104 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΓΕΝΙΚΑ (Είναι ο μαναδικός ΚΑΔ που έχει). Τώρα για τους άλλους δεν έχω ιδέα τι παίζεται. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με έναν προγραμματιστή. Αν γνωρίζεις κάποιον σίγουρο ΚΑΔ για εκέι ενημέρωσε με σε παρακαλώ. Αν ψάξεις λίγο πιο πάνω ειχα αναφέρει ποιους ΚΑΔ έχω.

Για τον προγραμματιστή ίσως βολεύει κάποιος από τους παρακάτω που έμαθα από γνωστό γνωστού ότι είναι οκ:

72191200 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ
62011104 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
63111300 ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.