Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Πάντως εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα..

Το αστείο είναι ότι όσοι δεν έχουν κλείσει βιβλία μπορούν να κάνουν μια αναδρομική διαγραφή ΚΑΔ και να γλιτώσουν, αν και ουσιαστικά πρόκειται για ίδια περίπτωση με αυτούς που έχουν κλείσει βιβλία καθώς το ζήτημα αφορά το προγενέστερο οικονομικό έτος 2017 όπου όλοι ήταν μισθωτοί μπλοκάκια.

Επίσης το παράλογο είναι ότι όλοι για το έτος 2017 θεωρούμαστε ασφαλιστικά σαν 'μισθωτοί' ενώ φορολογικά σαν 'ΕΕ'.

Βέβαια παρόλο που έχουμε κλείσει βιβλία συνεχίζουν στο ΕΦΚΑ να βγάζουν εισφορές σαν ΕΕ. 

Ελλάς το μεγαλείο σου..!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανέφερα πιο πάνω ότι πρέπει να αντιδρούμε πλέον πιο δυναμικά, εννοώ ότι πρέπει να καταγγέλλουμε περιστατικά όπου ο νόμος παρερμηνεύεται από το

εκάστοτε δημόσιο υπάλληλο που καλείται να τον εφαρμόσει.  

Φυσικά έχουμε να κάνουμε και με έναν δυσκοίλιο, αντι-παραγωγικό δημόσιο τομέα που αντιδρά στις αλλαγές με ρυθμούς χελώνας. 

Εγώ ζήτησα με αίτησή μου  στο ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ να σταματήσουν να μου στέλνουν ειδοποιητήρια ασφαλιστικών εισφορών λόγω ανεργίας εδώ και τρεις μήνες

και ακόμη τίποτα.

Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι πλέον διορθώθηκε η αδικία εις βάρος των μηχανικών με τη ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ_ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ_ΙΔΙΟΤΗΤΑΣΝ. 4488-2017_ΦΕΚ A 137 - 13-09-2017

Εγώ πάντως θα περιμένω μέχρι το τέλος της παράτασης να καταθέσω την φορολογική μήπως και κάνουν καμιά διόρθωση της τελευταίας στιγμής στην εφαρμογή του Ε3 και γλυτώσουμε την ταλαιπωρία. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2018 at 10:55 AM, Christos D. said:

Καλημέρα,

Επειδή είμαι σε παρόμοια κατάσταση, είμαστε 100% σίγουροι ότι ο  85591907 (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ) περνάει στο Ε3 για υποβολή δήλωσης ως μισθωτός; Από γνωστούς που έχουν ΚΑΔ που ξεκινούν με 85 δεν πέρασαν (αλλά κανείς δεν έχει αυτόν ακριβώς). 

Ευχαριστώ!

Χρήστος

Χρήστο, 

είναι 100% σίγουρο ότι οι ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ περνούν στο Ε3. Έχω δει ο ίδιος να περνάει τον έλεγχο στο Ε3 δύο συναδέλφων μου.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιος που μπορεί να επιβεβαιώσει 100% αν ο ΚΑΔ 63111300 (ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ) περνάει τον έλεγχο για τα μπλοκάκια στο Ε3?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Είμαι εδώ για το γνωστό θέμα με τα ΚΑΔ σε συνδυασμό με μισθωτή εργασία με μπλοκάκι.  Γνωρίζει κανείς ποιό από τα δύο παρακάτω μου δημιουργεί το πρόβλημα

1) 72.19.11.00 Υπηρεσίες έρευνας και πειραματικής ανάπτυξης στα μαθηματικά.

2) 62.01.00.00 Δραστηριότητες προγραμματισμού ηλεκτρονικών συστημάτων. 

ΥΓΜερικοί συνάδελφοι με  72.19.12.00 (Υπηρεσίες έρευνας και πειραματικής ανάπτυξης στις επιστήμες υπολογιστών και πληρ.) δεν είχαν πρόβλημα

Ευχαριστώ. 

 

Edited by kostas_lmp
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, kostas_lmp said:

Καλησπέρα, 

Είμαι εδώ για το γνωστό θέμα με τα ΚΑΔ σε συνδυασμό με μισθωτή εργασία με μπλοκάκι.  Γνωρίζει κανείς ποιό από τα δύο παρακάτω μου δημιουργεί το πρόβλημα

1) 72.19.11.00 Υπηρεσίες έρευνας και πειραματικής ανάπτυξης στα μαθηματικά.

2) 62.01.00.00 Δραστηριότητες προγραμματισμού ηλεκτρονικών συστημάτων. 

ΥΓΜερικοί συνάδελφοι με  72.19.12.00 (Υπηρεσίες έρευνας και πειραματικής ανάπτυξης στις επιστήμες υπολογιστών και πληρ.) δεν είχαν πρόβλημα

Ευχαριστώ. 

 

Το δεύτερο δεν δημιουργεί πρόβλημα. Για το πρώτο δεν γνωρίζω, αν και όντως το 72.19.12.00 δε δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε παράθεση του αμέσως προηγούμενου μηνύματος διότι "το forum μεγαλώνει χωρίς λόγο, γίνεται πιο αργή η περιήγηση και ταυτόχρονα αυξάνεται το κόστος συντήρησής του."

Ενημερωθείτε από τους Κανόνες Συμμετοχής.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλοί ερευνητές έχασαν την ιδιότητα του μισθωτού, αποδείχθηκε ότι δεν έφταιγαν  οι κωδικοί από 72.

Προσοχή ας πούμε σε τυχόν αμοιβόμενα σεμινάρια, πρακτική άσκηση κλπ. Η εφορία τα βλέπει σαν κύρια απασχόληση και το κυρίως εισόδημα από το μπλοκάκι φορολογείται ως "εμπορικό" και να πως χάνεις το αφορολόγητο και την επιστροφή φόρου που περίμενες για να πληρώσεις και τον ένφια!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι συνάδελφοι. Αντιμετωπίζω κι εγώ ακριβώς το ίδιο ζήτημα με τους ΚΑΔ μου. Εδώ και μερικά χρόνια προσφέρω υπηρεσίες προς την εκπαίδευση, έχω προσθέσει κανονικά τον ΚΑΔ, και είναι η κύρια πηγή εσόδων μου. Είμαι διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος μηχανικός και οι ΚΑΔ που είναι δηλωμένοι στην εφορία είναι οι

85601000 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Δευτερεύουσα

71121304 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ Κύρια

71121305 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ (ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ, ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΛΠ) Δευτερεύουσα

Ως ΚΑΔ που αντιστοιχεί στα μεγαλύτερα ακαθάριστα έσοδα δηλώθηκε ο 85601000

Έχω δηλώσει ΝΑΙ στον κωδικό 007 και μου βγάζει πως σύμφωνα με τα στοιχεία μας μπλα μπλα μπλα (πρόβλημα με τους ΚΑΔ)

Τί κάνω?

Πάω στην εφορία και κάνω διαγραφή των 71121304, 71121305  με ημερομηνία λήξης την 31/12/16? και προσθέτω την 71120000? Η ερώτηση γίνεται γτ παρατήρησα πως δεν υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση Ηλ/γου Μηχανικού. Συγγνώμη αν επαναλαμβάνω το ίδιο και το ίδιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρετε ότι είστε διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος μηχανικός και στην ιδιότητα στο προφίλ σας αναφέρει Ιδιώτης.

Ενημερώστε το προφίλ σας με την σωστή ιδιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.