Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Βάσει εμπειρίας άλλου συναδέλφου, φοβάμαι ότι τη ζημιά στην κάνει η εκπαίδευση. Αυτή πρέπει να διαγράψεις, το μηχανιλίκι μέχρι στιγμής είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

αν διαγράψω την εκπαίδευση, έχω κομμένες αποδείξεις στο όνομά μου πως παρείχα υπηρεσίες εκπαίδευσης μέσα στο 2017 και σε περίπτωση πιθανού ελέγχου θα έχω πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Ακολουθώντας την πληροφορία του συναδέλφου Blokakia (thanks!) επιβεβαιώνω κι εγώ ότι ο 85591907 (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ) περνάει στο Ε3, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν για εκπαίδευση.

Εγώ πήγα στη ΔΟΥ και αφού πέρασα από έλεγχο διέγραψα τους προβληματικούς ΚΑΔ και πρόσθεσα αναδρομικά αυτόν. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι από τη ΔΟΥ μου ζήτησαν να κάνω εγγραφή και στον ΟΑΕΕ για να μου προσθέσουν τον ΚΑΔ (την οποία και έκανα).

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Πήγα με τα βιβλία, τα μπλοκάκια και τις συμβάσεις μου. Αφού είδαν από όλα τα τμήματα (ΚΒΣ, ΦΠΑ, κλπ) ότι δεν έχω κάποια εκκρεμότητα έλεγξαν τα ΤΠΥ και τις συμβάσεις μου από 31/12/2016 μέχρι σήμερα, και αν υπάρχει αντιστοιχία με τους ΚΑΔ που ήθελα να διαγράψω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι ερευνήτρια και εχω τα παρακάτω ΚΑΔ, μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει ακουστά ποια από αυτά είναι "καλά" ή "προβληματικά"? Ευχαριστώ πολύ!

 

63111103 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ Η ΔΙΚΤΥΩΝ (ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΚΛΠ)

85421000 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

72192904 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

62011000 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία θα σου πρότεινα να κρατήσεις μόνο τον 72192904. Αν κάνεις και μαθήματα πρόσθεσε αναδρομικά και τον 85591907 "ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ" που αναφέραμε παραπάνω. Δεν είμαι λογιστής, ούτε είμαι 100% βέβαιος οπότε προχωράς με δική σου ευθύνη φυσικά.

Η (μη επιβεβαιωμένη) υπόθεση είναι ότι η ΑΑΔΕ πήρε την ΠΟΛ 1047/2015 και  αυτά που εκεί αναφέρονται ως "ελευθέρια επαγγέλματα" και είδε αν ο τίτλος του επαγγέλματος αναφέρεται στον τίτλο του ΚΑΔ. Αν αναφέρεται, τότε το επάγγελμα θεωρείται ελευθέριο (περνάει στο Ε3). Όλα τα άλλα θεωρούνται εμπορικές δραστηριότητες (δεν περνάνε στο Ε3). Τα επαγγέλματα του "μηχανικού", του "ερευνητή" και του "καθηγητή" αναφέρονται στην ΠΟΛ ως ελευθέρια και πράγματι, οι αντίστοιχοι ΚΑΔ φαίνεται να περνάνε. 

Link to comment
Share on other sites

Update για τους ΚΑΔ:

Πήγα σήμερα 6/7/2018 στον προϊστάμενο της ΔΟΥ και μου είπε σε μία εβδομάδα θα βγει εγκύκλιος η οποία θα λύνει το πρόβλημα. 

Οταν τον ρώτησα πως ακριβώς θα το λύνει, δεν μου απάντησε ή μάλλον μου απάντησε "Οψόμεθα". 

Επομένως αναμονή     -    "good things come to those who wait"

Edited by Angelos_eng
Link to comment
Share on other sites

Ε μάλλον θα βγει ένας κατάλογος που να λέει ποιά ΚΑΔ είναι ελευθέρια και ποιά εμπορικά

Ιδανικά θα έβγαινε και ένας κατάλογος με όλες τις εργασίες που δικαιούται να εκτελέσει κάθε ΚΑΔ και ο τρόπος που πρέπει καθεμιά να περιγράφεται στη σύμβαση και στο μπλοκάκι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ... μάλλον σαν "δεν ξέρουμε τίποτα"...."μας έχετε ζαλίσει καλοκαιριάτικα"... με πιο ευγενικό τρόπο του τύπου "θα βγει εγκύκλιος" μου φαίνονται αυτά ... μάλλον θα τους είχαν ζαλίσει πολύ με αυτό το θέμα που ταλαιπωρεί πολλούς ... και λέγοντας αυτό ... τελειώνει και η συζήτηση ... και ο φόρτος ελέγχου που κάνουν αν ...δεν το έλεγε ...τουλάχιστον για μία βδομάδα...και μετά όπου νά 'ναι τελειώνει και η προθεσμία υποβολής δηλώσεων ... Σε ανάλογη συζήτηση στο taxheaven είπαν ότι υπήρξε εφορία που πήρε απόφαση να μην κάνει αλλαγή με παλιά ημερομηνία ΚΑΔ (το πόσο είναι νόμιμο είναι άλλο θέμα)΄... και να καταθέτουν την δήλωση με επιφύλαξη και θα κάνουν έλεγχο αν πληρούνται οι προϋποθέσεις ...

Μακάρι να διαψευσθώ και να βγει τέτοια εγκύκλιος με το επτασφράγιστο μυστικό ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.