Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Προσωπικα εβαλα παύλα στο αριθμο του pos. Πρακτικα δεχεται οτιδήποτε μπορεις να γραψεις "Γίδια δεν εχω pos στη ΕΤΕ" και θα προχωρήσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ευχαριστώ για το θέμα με το Pos.

Τώρα βλέπω ένα σημαντικό πρόβλημα, που φαίνεται να έχουν και άλλοι συνάδελφοι. Δεν αφήνει να πάω ως μισθωτός επειδή έχω τάχα εμπορική ιδιότητα. Από τα  5 ΚΑΔ που έχω, τα 4 αρχίζουν με 711...... και το τελευταίο είναι το  85591900 (για διδασκαλία). Κανένα δεν είναι εμπορικό, εκτός εαν θεωρεί το τελευταίο.

Με διαγραφή αυτού του ΚΑΔ τώρα στο μητρώο, σώζεται η κατάσταση? 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα διαγραφή ΚΑΔ (κράτησα μόνο 2 που ξεκινούν από 7112 και αφορούν υπηρεσίες και μελέτες μηχανικού) προχθές στην ΔΟΥ (με τρέχουσα ημερομηνία) αλλά συνεχίζει να μου τους εμφανίζει στον κωδ. 22 του Ε3.

 

Ποτέ δεν είχα την εμπορική ιδιότητα και πάντα φορολογούμαι ως μισθωτός με μπλοκάκι (περ. στ' παρ. 2 αρ. 12 ν.4172/13(5)) .

Τώρα αν κάποιο ΚΑΔ υπονοεί εμπορική ιδιότητα ...αυτή δεν την άσκησα ποτέ...

 

Αντε να δούμε τι άκρη θα βρούμε και πως θα ξεπεραστεί το πρόβλημα (Ίσως με διαγραφή ΚΑΔ από 1/1/2017, αλλά έχει πρόστιμο 100€ και πιθανό έλεγχο βιβλίων για να διαπιστωθεί ότι όντως δεν  άσκησες ποτέ τους ΚΑΔ που διαγράφεις..)

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, georgegaleos said:

Προσωπικα εβαλα παύλα στο αριθμο του pos. Πρακτικα δεχεται οτιδήποτε μπορεις να γραψεις "Γίδια δεν εχω pos στη ΕΤΕ" και θα προχωρήσει.

Γιώργο καλημέρα και καλο μηνα.Εχεις δικιο .Δέχεται την παύλα,αλλα θέλει και ημερομηνία σύμβασης ,τι θα βάλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έβαλα την ημερομηνία που άνοιξα τον λογαριασμό. Αν έχεις e-banking και επιλέξεις στον λογαριασμό σου στα "Άλλα στοιχεία" θα σου εμφανίσει μεταξύ άλλων και την ημερομηνία. Επίσης έκανα και μια ανάλογη σημείωση, στο τέλος του Ε3 στις "Σημειώσεις".

Επίσης ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία με την ΕΤΕ μου είπαν να στείλω το ερώτημά μου (που ίσως ξεκαθαρίσει αν πρέπει τελικά να γίνει εγγραφή στο Ε3). Αν μου απαντήσουν θα ανεβάσω την απάντησή τους.

ΖΗΤΗΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ - ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

...Μόνο εφιάλτες αυτή η χώρα...:sad: (διαβάζοντας το "νέο" πρόβλημα, αυτό με τους ΚΑΔ και τη φορολογία ως μισθωτός...)

Ο βασικός λόγος που ήρθα: Ακούσατε για κανέναν με "εκπρόθεσμο POS" που να υπέβαλε Ε1+Ε3 και να του έβγαλε πρόστιμο (για την εκπρόθεσμη ημερομηνία απόκτησης); Μη φάμε καμιά ψυχρολουσία από εκεί που δεν το πολυ-περιμέναμε...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση : Ο παλιός κωδικός 535 (διάφορα έξοδα) που αντιστοιχούσε σε τιμολόγια που παίρναμε, στο νέο Ε3 πού καταχωρείται; Στον υποπίνακα Ζ2 (Διάφορα λειτουργικά έξοδα) λογικά. Σε ποιό σημείο του όμως;

Ο πίνακας ΙΙ (Κατάσταση αποδοθέντων και οφειλόμενων φόρων εισοδήματος και έμμεσων φόρων) καταργήθηκε;

Παρεπιπτόντως, το νέο Ε3 είναι ο ορισμός του γρίφου... Για ακαθάριστα έσοδα κάτω των 50.000 ευρώ υποθέτω δε χρειαζόμαστε λογιστή για να το υποβάλλουμε ε;

 

Edited by Harker88
Link to comment
Share on other sites

1) ΠΟΛ 1072/2018
"[...]
Α. Έντυπο Ε3
...

Επισημαίνεται ότι εξαιρετικά το φορολογικό έτος 2017 η καταχώρηση στους υποπίνακες του πίνακα Ζ΄ θα πραγματοποιείται με βάση τα δεδομένα των βιβλίων των επιχειρήσεων εφόσον προκύπτουν ευχερώς και είναι εφικτή η καταχώρηση με βάση την ανάλυση του νέου εντύπου Ε3.
[...]"
Επομένως, προσωπικά αν δεν ήταν εφικτή η ανάλυση που προτείνεται από τον πίνακα Ζ σε σχέση με την ανάλυση των βιβλίων μου θα τα καταχωρούσα στον πιν. Ζ2(485.16). Και σε κάθε περίπτωση πρέπει να προσαρμοσθούν οι στήλες του βιβλίου στο έντυπο Ε3.
2) Ναι.
3) ΠΟΛ 1072/2018
"[...]
ΓΕΝΙΚΑ
...
ΠΙΝΑΚΑΣ Ζ΄. ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ (Απλογραφικά – Διπλογραφικά Βιβλία)
...Στις περιπτώσεις που στο έντυπο Ε3 συμπληρώνεται υποχρεωτικά από λογιστή–φοροτεχνικό (για όλα τα νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες ανεξαρτήτως ορίων ακαθαρίστων εσόδων και ατομικές επιχειρήσεις με διπλογραφικά βιβλία) ή υπάρχει υποχρέωση συμπλήρωσης από λογιστή – φοροτεχνικό βάσει των εκάστοτε ισχυόντων ορίων ακαθαρίστων εσόδων (για τις ατομικές επιχειρήσεις με απλογραφικά βιβλία) σύμφωνα με το άρθρο 38 του ν.2873/2000, όπως ισχύει, και την ΠΟΛ.1008/2011 απόφαση Υπουργού Οικονομικών, δηλαδή 100.000 ευρώ για εμπορική ή μικτή δραστηριότητα και 50.000 ευρώ για παροχή υπηρεσιών, καθώς και σε κάθε περίπτωση που υπάρχει ένδειξη ότι συμπληρώνεται από λογιστή – φοροτεχνικό, το έντυπο αυτό υποβάλλεται αποκλειστικά με τους κωδικούς του λογιστή – φοροτεχνικού και όχι με τους κωδικούς του επιχειρηματία (φυσικού ή νομικού προσώπου). Στις περιπτώσεις αυτές η υποβολή των λοιπών εντύπων φορολογία εισοδήματος δεν απαιτείται να γίνει με τους κωδικούς του λογιστή – φοροτεχνικού.
[...]"
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.