Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Άρα σε 1η φάση, κατάλαβα ότι έχω ανάποδα την ΛΒ με την ΦΒ.... (άσε το ΕΤΕΑΕΠ έξω προς το παρόν).. Σωστά?

Επίσης αν ζητήσω συμψηφισμό, ΛΒ=ΦΒ (άσε το ΕΤΕΑΕΠ έξω προς το παρόν).. Σωστά?

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με μπερδεύουν όπως τα έχεις γράψει

1) Το ποσό που πλήρωσες για τον ΕΦΚΑ από 1/1-31/12/2018.
2) Το ποσό που γραφεί στο εκκαθαριστικό του ΕΦΚΑ για το 2018 στο πεδίο ΚΑΤΑΒΛΗΤΕΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ
3) Τι ποσό συνολικό σου έχει ως πιστωτικό (και των 5 δόσεων μαζί) ?

Το (1) = φορολογική του ΕΦΚΑ γαι το 2018
Το (2) μείον (3) = λογιστική βα΄ση του ΕΦΑ γαι το 2018 εφόσον τπο πιστωτικό επιστραφεί (και δεν συμψηφισθεί)
Το (2) = λογιστική βάση του ΕΦΚΑ για το 2018 εφόσον το πιστωτικό συμψηφισθεί (και δεν επιστραφει)

Αν και πάλι δεν το καταλαβάινεις
πες μου τι ποσό πλήρωσες κάθε μήνα
τι ποσό έπρεπε να πληρώνεις κάθε μήνα
Τι ποσό συνολικό σου έχει ως πιστωτικό (και των 5 δόσεων μαζί)

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, georgegaleos said:

1) Το ποσό που πλήρωσες για τον ΕΦΚΑ από 1/1-31/12/2018.
2) Το ποσό που γραφεί στο εκκαθαριστικό του ΕΦΚΑ για το 2018 στο πεδίο ΚΑΤΑΒΛΗΤΕΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ
3) Τι ποσό συνολικό σου έχει ως πιστωτικό (και των 5 δόσεων μαζί) ?

Το (1) = φορολογική του ΕΦΚΑ γαι το 2018
Το (2) μείον (3) = λογιστική βα΄ση του ΕΦΑ γαι το 2018 εφόσον τπο πιστωτικό επιστραφεί (και δεν συμψηφισθεί)
Το (2) = λογιστική βάση του ΕΦΚΑ για το 2018 εφόσον το πιστωτικό συμψηφισθεί (και δεν επιστραφει) 

 

Και μόλις τώρα ζήτησα συμψηφισμό...

Άρα το 1 =ΦΒ και το 3=ΛΒ

 

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Οπότε εγώ θα έβαζα (θεωρώ δηλαδή ότι το σωστό είναι).

Φ.Β. του ΕΦΚΑ για το 2018 = 2.723,38€ = πληρωμές από 1/1-31/12, αυτό που κατέβαλες

Λ.Β. του ΕΦΚΑ για το 2018 = 2.257,08€ = καταβλητέο ποσό, αυτό που έπρεπε να καταβάλεις

Εφόσον ζήτησες συμψηφισμό κατά την γνώμη μου το ποσό του συμψηφισμού θα σου μειώσει ανάλογα την Φ.Β στο τρέχον έτος ... δηλ. στο 2019, 2020, ..κλπ όσο φτάσουν  τα χρήματα του πιστωτικού που ζήτησες να συμψηφισθεί, αφού θα σου έρχονται τα ειδοποιητήρια στο 2019, 2020, ... με ποσά να πληρώνεις μειωμένα.... θα έχεις δηλαδή ταμειακές καταβολές λιγότερες σε σχέση με την μηνιαία απαίτηση. Άρα πρακτικά θα έχεις εκπέσει φορολογικά το πιστωτικό του συμψηφισμού μία φορά (στο 2018). Οι μειωμένες ταμειακές καταβολές που θα κάνεις θα συνιστούν την Φ.Β. του 2019 ...

Αυτό θα έκανα εγώ. Αλλά αν θες περιμένεις και την γνώμη του Σωτήρη.  

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε, αλλά αν ο Σωτήρης έχει άλλη άποψη, μπορώ να κάνω τροποποιητική... :)

υγ. ο λογιστής που μου έκανε το Ε3 είπε να μην πειράξω τίποτα στον ΠΙΝΑΚΑ Ε'

υγ2. Σας αφήνω γιατί με τρέχουν. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Just now, Faethon11 said:

υγ. ο λογιστής που μου έκανε το Ε3 είπε να μην πειράξω τίποτα στον ΠΙΝΑΚΑ Ε'

... αφού έχεις λογιστή που σου έκανε το Ε3 την δήλωση.... γιατί το κουράζεις ... και μάλιστα τελευταία στιγμή .... εμπιστευσου τον λογιστή σου ... ξέρει καλύτερα ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Είδες όμως ότι έρχεται σε αντίθεση με τα δικά σου, που τα θεωρώ σωστά, γιατί έβλεπα πως το έλεγε με την λογική "σιγά μην ελέγξουν εσένα για 700€"

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Faethon11 said:

Έφυγε, αλλά αν ο Σωτήρης έχει άλλη άποψη, μπορώ να κάνω τροποποιητική... :)

υγ. ο λογιστής που μου έκανε το Ε3 είπε να μην πειράξω τίποτα στον ΠΙΝΑΚΑ Ε'

υγ2. Σας αφήνω γιατί με τρέχουν. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια....

Να μην τον πειράξεις ............Δε βγαίνει εύκολα άκρη με τις εκκαθαρίσεις του ΕΦΚΑ ......αμφιβάλω αν μπορούν να τις καταλάβουν πολλοί. Στην τελική βάζε λογιστική και φορολογική βάση τα καταβληθέντα εντός του φορολογικού έτους (απο 01-01 έως 31-12 ) και είσαι μια χαρά.....

Link to comment
Share on other sites

... καταλαβαίνω ότι με αυτόν το τρόπο και σε σχέση με το τρόπο είναι στημένο το Ε3, θα μετέχουν με τέτοιο τρόπο ως δαπάνες ώστε να βγει το ορθό φορολογητέο αποτέλεσμα/φόρος ... που και αυτό στην τελική (μάλλον) είναι και το ζητούμενο με την φορολογική δήλωση ... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.