Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

8 ώρες πριν, georgegaleos said:

Το παρακάτω είναι από το Taxheaven.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40529#disqus_thread

Θεωρώ ότι το γνωρίζουν ... ενημερώνονται από το Taxheaven.

10.jpg

Πήγα από ΔΟΥ και κράτησα μόνο ΚΑΔ μηχανικού... διέκοψα λοιπόν με τρέχουσα ημερομηνία τους άσχετους ΚΑΔ. Συνεχίζει το πρόβλημα με την υποβολή του Ε3. Λογικά θέλει διακοπή από 1/1/2017 (ή 31/12/2016) ...δλδ 100 ευρώ πρόστιμο, και αυτό για ΚΑΔ που δεν ασκήθηκε ποτέ..

..χώρια που υπάρχει "κίνδυνος" για να γίνει η αλλαγή, να σου ζητήσουν και έλεγχο στα βιβλία, συμβάσεις ώστε να αποδείξεις ότι ποτέ δεν άσκησες εμπορική δραστηριότητα... μπλέξιμο...

Edited by dkalam
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα δυό συνεχόμενες ημέρες και ξέμπλεξα με αυτή τη ...μαμακία! Το υπέβαλα κι ο Θεός βοηθός......

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δεν θέτει περιορισμούς ή αντικειμενικά κριτήρια αναφορικά με το ετήσιο ύψος των συγκεκριμένων εξόδων κίνησης ή την ποσοστιαία έκπτωσή τους.
Γενικότερα ο κανόνας που εισάγεται με τον ν.4172/2013, είναι ότι όποια δαπάνη πληροί τα κριτήρια του άρθρου 22 και συγχρόνως δεν εμπίπτει στον περιοριστικό κατάλογο των μη εκπιπτόμενων δαπανών του άρθρου 23, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης (Πολ. 1113/2015).
Επειδή όμως υπάρχει πιθανότητα αυτές οι δαπάνες να χαρακτηρισθούν από τον φορολογικό έλεγχο ως προσωπικές, είναι σκόπιμο να βρεις έναν τρόπο να συσχετίζεις τα έξοδα αυτά, αν είναι δυνατόν, με τα έσοδά σου ή κάπως να μπορείς να τεκμηριώσεις στον έλεγχο ότι όντως πληρούν τα κριτήρια του άρθρου 22 (εδώ δηλαδή "παίζουν" τα πραγματικά-αντικειμενικά γεγονότα και πως μπορείς να τα αποδείξεις). Από την άλλη πλευρά είναι ο έλεγχος, δηλαδή η υποκειμενική γνώμη (εδώ "παίζει" το τι μπορεί να γίνει πιστευτό από τον ελεγκτή, ή, να το πω διαφορετικά, να καταλάβει ο ελεγκτής.)
Επομένως είναι στην δική σου κρίση να μειώσεις αυτό το έξοδα κατά κάποιο μέρος (το πόσο είναι δική σου επιλογή) θεωρώντας ένα μέρος αυτού ως μόνιμη διαφορά λογιστικής και φορολογικής βάσης, αν θεωρείς ότι αφορά προσωπικές μετακινήσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο θρεντ.

Ήθελα να ρωτήσω -- Tα πεδία (κωδικοί) που αφορούν στα του POS και επιχειρηματικού λογαριασμού είναι "υποχρεωτικοί"? Δηλαδή, σε αφήνει το σύστημα να τα αφήσεις κενά και να προχωρήσεις με την υποβολή του Ε3;

Εγώ κόβω ΤΠΥ μόνο σε ΕΛΚΕ και ΝΠΙΔ, δηλαδή πανεπιστήμια & ερευνητικά ιδρύματα, και καταλαβαίνω πως δεν είμαι υπόχρεος. Αντιγράφω από αυτό (Οδηγίες εφαρμογής της 45231/20-04-2017 (Β΄ 1445) κυα // 27-07-2017): "ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ: ...η υποχρέωση απόκτησης τερματικού POS δεν αφορά δικαιούχους πληρωμής που πωλούν αγαθά ή παρέχουν υπηρεσίες αποκλειστικά σε άλλες επιχειρήσεις (νομικά ή φυσικά πρόσωπα) που δρουν στο πλαίσιο της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας (Β2Β συναλλαγές), ακόμη και αν οι εν λόγω δικαιούχοι πληρωμής διαθέτουν ΚΑΔ που περιλαμβάνεται στη λίστα της με αριθ. 45231/2017 κυα. Τέτοιοι είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι ατομικές επιχειρήσεις και οι εταιρείες (Αρ. Πρωτ.: 83942/27-7-2017)."

Ευχαριστώ.

Edited by Aleonymous
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2018 at 2:12 ΜΜ, Faethon11 said:

Καλησπέρες :)

Στον 401 τελικά έβαλα μόνο ότι ΤΠΥ κόπηκαν σε εμένα, δεν έβαλα δηλαδή κάτι που δεν ήταν παροχή υπηρεσίας (βενζίνη πχ).

Και όντως η αλλαγή είναι στο ποσοστό μικτού κέρδους. Με συμπληρωμένο τον 401, πέφτει στο 65% από το 100% (με τα δικά μου νούμερα)

 

καλησπέρα

Ανήκω στην πιο πάνω περιπτωση (μισθωτος με μπλοκακι).

Πότε έχουμε θέμα με τον δείκτης του μικτού κέρδους;

Ο δικος μου ειναι 100%.

Ειναι ποσοστο που τραβαει τον έλεγχο τηα ΑΑΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω κάνει ερώτηση στην ΑΑΔΕ σχετικά με το θέμα με τους ΚΑΔ. Στις προηγούμενες μου είχαν απαντήσει μετά από μερικές ημέρες. Στείλτε και εσείς καμιά ερώτηση μπας και γίνει τίποτα και το ξεπεράσουμε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα την όλη κατάσταση. Ότι υπάρχει μη χρησιμοποιούμενο δευτερεύον ΚΑΔ που εμποδίζει την επιλογή ΝΑΙ στον κωδικό 007 στο Ε3 και πως μπορώ να το ξεπεράσω...

Edited by marfilippos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.