Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προβληματική διανομή


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Στο τεμάχιο στην εικόνα παρακάτω δεν βγαίνει με τίποτα το εμβαδόν που γραφει ο πινακας της διανομής. κανονικά θα έπρεπε να βγει 20570 και βγαίνει περίπου 20100. Με μπλε γραμμή έχω το τεμάχιο σχεδιασμένο σύμφωνα με τις διαστάσεις του χάρτη και με κοκκινο το που πρέπει να πάει για να βγει το σωστό εμβαδόν. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο? Θα μπορούσα να πάω στην Τοπογραφική υπηρεσία και να γινει διόρθωση του εμβαδού η των διαστάσεων η κάτι τέτοιο?

Έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα (με παραχωρητήριο που γραφει 20570) δεν μπορώ εγώ να κάνω τοπογραφικό και να πω "παιδιά 20100 είναι μην ακούτε κανέναν.

Να πω ότι ορόσημα δεν υπάρχουν ούτε για πλακα (ούτε στο πεδίο ούτε στην τοπογραφική) και ότι πρόβλημα αντίστοιχο έχουν και τα γύρω γύρω τεμάχια.

Untitled.jpeg

Edited by thief7710
Link to comment
Share on other sites

Περασα μια βολτα απο την τοπογραφικη υπηρεσια σημερα. Διαπιστωσαν και αυτοι εκει το προβλημα αλλα μου ειπαν οτι δεν μπορει να γινει καμια αλλαγη πλεον. Μονο αλλαγες σε ονοματα ιδιοκτητων μπορουμε να κανουμε πλεον ειπαν. Μου ειπαν επισης οτι ειναι εντος συμβατοτητας(!) η διαφορα που εχω επειδη η αποδεκτη διαφορα ειναι περιπου 500τμ στα 10.000τμ.

Μιλασα και με συμβολαιογραφο και μου ειπε οτι πλεον ολοι (συμβολαιογραφοι και υποθηκοφυλακες) ειναι πιο ανεκτικοί σε διαφορες αναμεσα σε παραχωρητηρια και τοπογραφικα.

Προσανατολιζομαι να γραψω τοσο με βαση το παραχωρητηριο τοσο με βαση τον χαρτη της διανομης και να παρουσιασω (και στη συνεχεια οριοθετησω στο πεδιο) το μικροτερο εμβαδο που προκύπτει απο τον χαρτη.

Link to comment
Share on other sites

Ορθά σκέφτεσαι. Και εγώ κάπως έτσι θα το χειριζομουν.

Απλα γράψε 2-3 λέξεις στο τοπογραφικό αναλύοντας το τρόπο εργασίας σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Η απόκλισή των περίπου 450μ2 είναι, για τα σημερινά δεδομένα, αρκετά  μεγάλη. Να υποθέσω πως εκεί στην βόρια πλευρά στο σπάσιμο (αριστερά) υπάρχει ένα ορόσημο. Η βόρια αυτή πλευρά σου όμως δεν έχει διάσταση. Αν υπάρχει λοιπον  ορόσημο, σίγουρα υπάρχει και το ζευγάρι του κάπου ανατολικά πάνω στη ίδια αυτή ευθεία. Αν σου πω τώρα να υπολογίσεις (2ο τοπογραφίας) θεωρητικά την συνολική απόσταση μεταξύ τω οροσήμων τότε θα μου πεις πως η τοπογραφική δεν "διαθέτει" τις τιμές συν/νων Χ & Υ αυτών. Πάντως το απόσπασμα σχεδίου που μας δίνεις δεν μας λέει και πολλά πράγματα. Αν έχεις όλες τις άλλες διαστάσεις εκτός της δική σου μπορείς να την υπολογίσει. Θα ζητήσεις (έστω και με αίτηση) τα καρνέ μετρήσεων και τα κροκί των εργασιών υπαίθρου της διανομής που εξετάζεις. Τα έχουν όλα, σε πάνινες σάκες, για κάθε διανομή ¨ΟΛΕΣ οι τοπογραφικές υπηρεσίες. Απλά δεν είναι για τους πολίτες. Προκάλεσε τους να στα δώσουν. Αυτά τα στοιχεία υπαίθρου (ανεπίσημα) ειναι ένας θησαυρός. 

Από την άλλη όταν η Τ.Υ. έδινε σε κάποιον ένα χωράφι,  αυτών των διαστάσεων, (είναι ένα πολύ μεγάλο χωράφι, όταν ο μέσος κλήρος στην Ελλάδα ήταν 28 στρ. σε 6-7 τεμάχια),  ουτε που το φανταζόταν πως μετά από περίπου 70- 80 χρόνια θα φυτεύαν οι άνθρωποι και οικοδομές αντί σιταριού ! 

Νομίζω πως το σωστότερο για ' σενα είναι, αφού εξαντλήσεις την έρευνα σου,  να γράψεις πως, "..με νεώτερη καταμέτρηση που έγινε από εσένα βρέθηκε να έχει -----μ2 με τόση ----μ2 απόκλιση από το παραχωρητήριο της Τ.Υ..."  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αυτό το πρόβλημα υπάρχει στις περισσότερες των περιπτώσεων..αν δεν αποτυπώσεις ΟΛΑ τα όρια της πλάκας και κατόπιν λύσεις ΟΛΗ την πλάκα,μην περιμένεις να βγάλεις άκρη,υπάρχουν δεν υπάρχουν τα ορόσημα,σου δώσουν ή δεν σου δώσουν κροκί κλ ανεπίσημα στοιχεία,αυτή είναι η αντιμετώπιση του θέματος,πολύ δουλειά για τις ξεφτιλισμένες τιμές της πιάτσας αλλά η σωστή δουλειά δεν χάνεται,θα σε βοηθήσει στο μέλλον.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το έχω γράψει πολλές-πολλές φορές και αρκετές φορές κατηγορήθηκα. 

Και τώρα μάλιστα στις τελευταίες δύο αράδες γράφω για την καταμέτρηση- αποτύπωση που "έγινε" από τον φίλο μας. 

Εγώ, έχω δεν έχω τιμές οροσήμων, πάντα μετρούσα από ΟΛΗ την πλάκα τις φάτσες, ότι υλοποιημένο όριο υπήρχε, αλλά και τις φάτσες από τα απέναντι γήπεδα. Φυσικά το εξεταζόμενο γήπεδο με τα όμορά του. 

Τώρα αν όλα αυτά πληρώνονται ή οχι ??? Αυτό είναι ένα άλλο θέμα που το εξετάζει ...ο Τσακαλώτος.

Αν δεν συμφέρει δεν το κάνεις. Αν όμως το κάνεις τότε το κάνεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2018 at 10:22 ΠΜ, thief7710 said:

Περασα μια βολτα απο την τοπογραφικη υπηρεσια σημερα. Διαπιστωσαν και αυτοι εκει το προβλημα αλλα μου ειπαν οτι δεν μπορει να γινει καμια αλλαγη πλεον. Μονο αλλαγες σε ονοματα ιδιοκτητων μπορουμε να κανουμε πλεον ειπαν. Μου ειπαν επισης οτι ειναι εντος συμβατοτητας(!) η διαφορα που εχω επειδη η αποδεκτη διαφορα ειναι περιπου 500τμ στα 10.000τμ.

Μιλασα και με συμβολαιογραφο και μου ειπε οτι πλεον ολοι (συμβολαιογραφοι και υποθηκοφυλακες) ειναι πιο ανεκτικοί σε διαφορες αναμεσα σε παραχωρητηρια και τοπογραφικα. (ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ... ΕΣΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ !!!)

Προσανατολιζομαι να γραψω τοσο με βαση το παραχωρητηριο τοσο με βαση τον χαρτη της διανομης και να παρουσιασω (και στη συνεχεια οριοθετησω στο πεδιο) το μικροτερο εμβαδο που προκύπτει απο τον χαρτη. 

Ρώτα στη Τοπογραφική αν το εμβαδό συμβατότητας προκυπτει απο κάποιον μαθηματικό τύπο (προσεξε μην σου δείξει αυτον που είναι για την φωτογραμμετρικη απόδοση του διαγράμματος)

μετά του δειχνεις τα :

1 .Αρθρο 22 του Ν.674/77 (ΦΕΚ-242/Α/77)

2. ΦΕΚ-222/Β/95

ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ... ΠΑΕΙ

 

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω επισης σε ολα τα πολυ ορθα οπως μας τα ειπε ο nbr  να ζητησεις και το καρνε των επιλυσεων των εμβαδων της πλακας. εκει θα δεις ενα θυσαυρο οπως ειπωθηκε, με τον τροπο υπολογισμου του εμβαδου καθενα απο τα αγροτεμαχια αυτα 

Link to comment
Share on other sites

τα κροκί και τα καρνέ επιλύσεων δεν αποτελούν δημόσιο έγγραφο και η κάθε υπηρεσία μπορεί να αρνηθεί την χορήγησή τους !!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι εχω μετρησει ολη την πλακα. Παντα το κανω γιατι αλλιως ακρη δεν βγαινει. Το θεμα μου ομως ειναι οτι σχεδιαστικά δεν βγαινει το χωραφι. Και οχι μονο το 181 που με ενδιαφερει. Ουτε τα 177, 176, 175 κτλ βγαινουν ιδια με τον πινακα της διανομης. Αυτο που πιστευω ειναι οτι για να βγουνε τα μετρα, ο δρομος που φαινεται αναμεσα στο 181 και τα 177,176 κ.ο.κ. πρεπει να "ΦΥΓΕΙ" (Ετσι κι αλλιως αυτη την πρωτοβουλία την εχουν παρει ηδη εδω και χρονια οι αγροτες της περιοχης :smile: )

Δεν ξερω. Ισως εγινε καποιο χοντρο λαθος τοτε και συμπεριλαβανε το εμβαδον του δρομου στα ομορα χωραφια.

Οσον αφορα τα στοιχεια που ειπατε να βρω στην τοπογραφικη ειπαν οτι για τις διανομες δεν υπαρχει τιποτα.

Για τον τυπο που βγαινει η αποκλιση χωρις να μπορω να θυμιθω ακριβως πρεπει να ειπαν 5ριζαΕ η κατι τετοιο.

Λιγο που το εψαξα εδω μεσα ειδα μια συζητηση που ελεγε οτι στους 1:5000 χαρτες η αποκλιση ειναι 7% περιπου.

Ερχεται το κτηματολογιο ευτυχως παιδια στην περιοχη οποτε θα φανουν ολα αυτα τα προβληματα γιατι ο πελατης εχει αρχισει να θεωρει εμενα περιεργο τις τελευταιες μερες.

Edited by thief7710
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.